Header Reklam
Header Reklam

Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı’nda Atıklar Enerjiye Dönüşecek

31 Mayıs 2019
Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı’nda Atıklar Enerjiye Dönüşecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamaya göre, Eylül ayında hayata geçecek olan İzmir Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı’nda yürütülen rehabilitasyon projesi kapsamında atıklar kaynak olarak değerlendirilecek. 31 bin 626 m2 alanda saatte 15 MW elektrik enerji üretim kapasiteli biyogaz tesisinin hayata geçmesiyle başta karbondioksit gazından 25 kat büyük sera etkisine sahip saatlik yaklaşık 10 bin m3 metangazı salınımının ve koku probleminin önüne geçilecek.  Belediye'nin Harmandalı'da kurmayı planladığı 15 MW enerji üretim kapasiteli biyogaz tesisi, 4 kişilik bir ailenin enerji tüketim miktarları (Elektrik Mühendisleri Odası verilerine göre) göz önüne alındığında, yaklaşık olarak Çiğli’nin tüm mahallelerinin enerji ihtiyacını karşılayabilecek güçte olacak. Yürütülen rehabilitasyon projesi, bölgedeki sızıntı suyu, koku ve görüntü kirliliği gibi sorunları da büyük ölçüde ortadan kaldıracak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Harmandalı'ya ilişkin algıların çok yakında tamamen değişeceğini belirterek, “İzmir bir yıl gibi çok kısa bir süre içinde bambaşka bir noktaya gelecek. Harmandalı’nda çöpten enerji üretimi Eylül ayında başlıyor. Böylece hem ülke ekonomisine olağanüstü katkı sağlanacak, hem İzmirli rahat bir nefes alacak” diye konuştu.  Soyer, yürütülen rehabilitasyon çalışmasıyla sızıntı suyu, koku ve görüntü kirliliği gibi sorunların büyük ölçüde ortadan kaldırılacağını söyledi. Kurulacak minimum 15 MW enerji üretim kapasiteli Biyogaz Tesisiyle yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili çok önemli bir yatırımın hayata geçirilerek çöpten elektrik enerjisi üretileceğini belirten Başkan Soyer, çöp döküm sahasının da ağaçlandırılmış teraslara dönüşeceğini dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer,  “Harmandalı’da vahşi depolama yapılıyor ve bu İzmir’i zehirliyor. Ama işin aslının böyle olmadığı çok kısa sürede otaya çıktı. Burada anlatılan ve ‘yapılacak, olacak’ denilen şeylerin tamamı sadece 100 gün sonra hayata geçecek. 100 gün sonra burada 160 MW elektrik üretmeye başlıyoruz. Burası 100 gün sonra ekolojik ve ekonomik bir İzmir vahasına dönüşüyor. Bambaşka bir hikayenin burada yazılmakta olduğunu sizlerle paylaşmak için bu toplantıyı düzenledik. Gerçekten 100 gün sonra İzmir’e yeni bir enerji gelecek. Bu enerji yaratılan algıların değişmesine de fırsat verecek. Geleceğe bırakılacak çok önemli bir tesise kavuşmuş olacağız.
Başkan Soyer tesisin üretilecek enerji sayesinde senede en 20 milyon TL civarında gelir getireceğini de sözlerine ekledi.