Header Reklam
Header Reklam

Hanwha Vision, P Serisi Kameralarındaki Yapay Zekâ Yeteneklerini Geliştirdi

04 Ocak 2024
Hanwha Vision, P Serisi Kameralarındaki Yapay Zekâ Yeteneklerini Geliştirdi

Küresel görüş çözümleri sağlayıcısı Hanwha Vision; WiseDetector, MQTT protokolü, Kalabalık ve Araç Sayımı ve Kayma ve Düşme özellikleriyle P serisi kameralarındaki yapay zekâ yeteneklerini geliştirdi. Yeni özellikler, güvenlik sistemlerine daha fazla zekâ ve etkinlik getirir ve aynı zamanda diğer işletme alanlarını desteklemek için videonun gönderimini genişletir.
Kullanıcı tanımlı nesne algılaması
Bir makine öğrenimi temelli özellik olan WiseDetector; önceden tanımlı nesnelerin daha kısıtlı bir kümesinden (genellikle insanlar, araçlar ve onların özellikleri) yüksek görünürlüklü ceketler, bir mağaza zeminindeki kutular veya bir yolu bloke eden trafik konileri gibi nesnelere kadar yapay zekâ tarafından tespit edilebilen olası nesne türlerini genişletiyor. Bu, özgün iş gereksinimleri temelinde güvenlik ekiplerine yapay zekâ modellerini tespit edecekleri nesnelerle ilgili olarak nasıl eğitecekleri üzerine daha fazla esneklik ve kontrol verir. 
Daha akıllı şehirler için Araç ve Kalabalık Sayımı
Yeni Kalabalık ve Araç Sayımı özellikleri, insanların ve trafiğin sorunsuz akışını sağlayarak daha akıllı şehirleri destekler. Kameralar, örneğin stadyumlarda olduğu gibi, önceden belirli zaman çizelgelerinde olası kalabalıkları yönetmek için gerçek zamanlı insan sayımını içeren meta veriler üretir. Aynı zamanda, yollardaki ve park alanlarındaki araç sayısını anlamak da şehir planlamacıları için kullanışlı olabilir. Bu verileri kullanarak yerel yöneticiler; yol bakımı, güzergahlar için planlar yapabilirler ve aynı zamanda onları bir pazarlama göstergesi olarak kullanabilirler.
MQTT daha fazla bağlanabilirlik sunar
MQTT protokolü P Serisi kameraların bir kurulumdaki diğer sensörlerin herhangi bir sayısıyla sorunsuz çalışmasına olanak verir. MQTT, bu kameraların nesnelerin interneti (IoT) cihazlarına bağlanabilmesini sağlar ve böylece video sisteminin yeteneklerini iş faaliyetlerine, akıllı şehirlere ve daha fazlasına genişletir. 
Örneğin bir akıllı şehir ortamında çevresel sensörler operatörleri bir alandaki olası duman konusunda uyarabilir ve kameralarla görsel onay alınabilir; değişen hava veya ışık koşullarına yanıt olarak kameralar akıllı cadde ışıklarını açılmaya tetikleyebilir ve bir bina ortamında ortamı insanlar için daha konforlu hale getirmek için bir insan girdiğinde ısıtma veya klima otomatik olarak açılabilir. 
Hızlı yanıt için Kayma ve Düşme algılaması
Kayma ve Düşme algılamasıyla kameralar yapay zekâyı düşen ve yaralanmış olabilecek insanları algılamak ve operatörlere otomatik alarm vermek için kullanır. Bu özellik; depolarda, üretim tesislerinde, limanlarda ve diğer lojistik merkezlerinde sağlığı ve emniyeti artırır ve kazalara hızlı yanıt verilmesine olanak sağlar. Örneğin alarm, forkliftlerin ve diğer hareketli ekipmanların devredışı bırakılmasına yol açabilir ve böylece yaralanmış bir insana daha fazla zarar vermeleri önlenebilir. 
Hanwha Vision Europe’da Ürün ve Pazarlama Müdürü Pread Um (Suk Bong) bu konuda şunları dile getirdi: “P Serisi kameralarındaki en son yapay zekâ geliştirmeleri videonun olanaklarını daha da fazla genişletiyor ve işletmeye somut yararlar sağlıyor. Güvenlik ve emniyet ekipleri şimdi kazaları ve acil durumları takip etmek, nesnelerin interneti cihazlarına bağlanmak ve benzersiz emniyet ve güvenlik gereksinimlerini yönetmek için daha basit bir yola sahipler.”