Hanwha Techwin İtalya'nın SPV Otoyolunda Trafik Akışının Sağlanmasına Yardımcı Oluyor

03 Eylül 2022 Dergi:

İtalya'da Vicenza ve Treviso şehirlerini birbirine bağlayacak bir otoyol ihtiyacı 1970'lerde Venedik kırsalının giderek kentleşmesiyle ortaya çıktı. 1990'larda Avrupa Birliği'nin doğuya açılması da bölgede daha fazla trafiği beraberinde getirdi.

Bu bağlamda, günümüzde Pedemontana Veneta ya da "SPV" olarak adlandırılan ücretli otoyolun ilk temelleri Kasım 2011'de Romano d'Ezzelino'da atıldı ve 2012 yılında 2,6 milyar Euro'luk yolun ilk etabında çalışmalar başladı.

Mayıs 2022'de tamamlanan SPV'nin 162 kilometresi Vicenza ve Treviso'yu birbirine bağlıyor, üç ulusal otoyolla bağlantı kuruyor ve bölgenin 4,9 milyon nüfusu ile bölgeyi evi olarak gören 500.000 işletme için daha fazla hareketlilik sağlıyor.

Zorlukların üstesinden gelmek

Otoyolun inşası Poscola, Astico, Laverda, Muson ve Brenta nehirleri üzerinde köprü yapmak da dahil olmak üzere bir dizi karmaşık mühendislik sorununu da beraberinde getirdi; zira Brenta nehri tek başına 430 metre uzunluğunda bir köprü gerektirmekteydi. Otoyolda ayrıca iki doğal tünel ve en uzunu altı kilometreyi bulan 33 yapay tünel bulunuyor. Yolun taşıması beklenen trafik yoğunluğu göz önüne alındığında, SPV operatörlerinin otoyolun sorunsuz ve güvenli bir şekilde işlemesini sağlamaları ve trafik hacimleri ile ortalama hızlara ilişkin verilere erişebilmeleri hayati önem taşıyor. Bu konuda Hanwha Techwin ve teknoloji ortağı Sprinx'in yapay zeka destekli kameralı güvenlik sistemi devreye giriyor.

 İtalyan distribütör SIRIUS - COMPASS ve sistem entegratörleri SIS scpa ve Pagano Spa, SPV'nin güzergahı boyunca 600 adet kamera kurmak üzere birlikte çalıştılar ve Hanwha Techwin'in gündüz - gece ICR teknolojisine ve ışık seviyelerinden bağımsız olarak yüksek kaliteli görüntüler sunmak için geniş bir dinamik aralığa sahip yüksek çözünürlüklü Wisenet kameralarını kullandılar. Kurulumda tümü bir Wisenet WAVE video yönetim sistemi üzerinden yönetilen Hanwha Techwin 32x zoom PTZ dome kameralar da yer aldı.

Sıkışıklığın giderilmesi ve erken olay tespiti  

Kameralar, yol kullanıcıları için güvenliği artıran ve otoyolun nasıl kullanıldığına dair daha fazla bilgi sağlayan çok çeşitli sunucu tabanlı analitik işlevler sunmak için derin öğrenme ve görüntü işlemeyi kullanan analitik uzmanı Sprinx'in 'traffix.ai' çözümüyle entegre edilmiştir.

Bu işlevler arasında trafik olaylarını gerçek zamanlı ve otomatik olarak tespit etmek ve acil durum müdahalesini başlatmak için otoyol operatörlerini anında uyarmak da yer alır. İster otoyol şeritlerinden birinde durmuş bir araç, isterse otoyolda yanlış yönde ilerleyen bir araç olsun, sistem en iyi ihtimalle trafik sıkışıklığına, en kötü ihtimalle de ciddi kazalara neden olabilecek olayları güvenilir bir şekilde tespit edebilmektedir. Çözüm, aynı zamanda otoyolun çok sayıdaki tünelinden herhangi birinde trafik kazası veya yangına işaret edebilecek dumanı da tespit edip operatörleri uyarabilmektedir.

Hanwha Techwin'in kameralarını bir trafik sensörü olarak kullanan Sprinx yazılım çözümü ayrıca yoldaki araç kuyruklarını ve seyir halindeki araçlar tarafından dökülen ve karşıdan gelen araçlar için tehlike oluşturan kargo vb. nesneleri de tespit edebilmektedir. Sistemin, operatörleri otoyola çıkan yayalara karşı uyarma özelliği de ek güvenlik sağlamaktadır.

Yol kullanımına ilişkin bilgi sağlamak

Yapay zekanın sistem içinde kullanılması, SPV için güvenliğin ötesinde ek faydalar da sağlar. Otoyol boyunca kurulan sistem, Sprinx'in trafik analizlerini kullanarak Wisenet kameraların görüş alanlarından herhangi birinde hareket eden araçları takip eder ve otoyolun iki şeridinde aynı anda ve her iki seyahat yönünde veri toplayabilir.

Sonuç olarak kaydedilebilen ve saklanabilen trafik verileri, otoyolun nasıl, ne zaman ve ne tür araçlar tarafından kullanıldığına dair zengin bir bilgi kaynağı oluşturur. Sistem, operatörlerin araç sayımı yapmasına, trafik yoğunluğunu ölçmesine ve güzergah boyunca araçların ortalama hızını tespit etmesine olanak tanır. Wisent Wave video yönetim sistemi ile tamamen entegre olan tüm bu bilgiler, sezgisel bir web kullanıcı arayüzü üzerinden sunulur.

 "Hanwha Techwin ve Sprinx birlikte Pedemontana Veneta otoyolunu yol kullanıcıları için daha güvenli hale getiriyor ve trafiğin akmasına yardımcı oluyor" diyen SIS scpa'dan Gerando Capezzuto sözlerine şöyle devam ediyor: "Sprinx'in yapay zeka video analizi ve Hanwha Techwin'in Wisenet Wave VMS platformunun başarılı kombinasyonunu kullanarak daha hızlı bir müdahale imkanıyla yüzlerce kilometrelik yol boyunca olayları anında tespit edebiliyoruz ve otoyolun nasıl kullanıldığına ilişkin sağlanan bilgiler yolun verimli kullanımını en üst düzeye çıkarmak için çok değerli olduğunu gösteriyor."


Etiketler


Slider Altına