Header Reklam
Header Reklam

“Güneydoğu Anadolu’da Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi”nde Sona Gelindi

30 Temmuz 2018
“Güneydoğu Anadolu’da Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi”nde Sona Gelindi

Japonya Hükümeti tarafından finanse edilen ve Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay illerinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi (GAP BKİ) tarafından 2016 yılından bu yana uygulanan “Güneydoğu Anadolu’da Sosyal İstikrarın Güçlendirilmesi Projesi”nde sona gelindi. Başlangıcından sonuna dek projenin uygulanması sırasında, yerel kuruluşlar ve belediyeler çok yakın bir iş birliği içinde çalıştı. Suriyeliler ve yerel halkın yanı sıra, kurumların da kapasitelerinin güçlendirilmesini sağlayan projeyle birlikte bölgede en kapsamlı mesleki eğitimler toplam 1,750 yararlanıcının katılımıyla tamamlandı. Ayrıca Şanlıurfa, Birecik ve Rehyanlı, Hatay’da toplam iki katı atık aktarm istasyonu kuruldu. Sosyal uyumu güçlendirme etkinliklerinin yanı sıra Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay ve Kilis için gerçekleştirilen altyapı destekleri gibi projenin çok önemli somut sonuçları atık daha görünür hale geldi.

UNDP, Japonya Hükümeti, GAP Bölgesel Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP RDA), Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi uzun dönemli ortaklıklarının bu önde gelen sonuçlarını ortaya koymak için Şanlıurfa ve Gaziantep’te bir araya geldiler.

Projenin en dikkat çekici ve uzun vadeli başarılarından biri olarak gösterilen ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Belediye’ye bağlı BELTUR Sosyal Hizmetler Kültür Turizm Sanayi Ticaret girişimi BELTUR ortaklığı ile yapılan, Hamarat Eller Sosyal Tesisleri’nde 10 Suriyeli ve 10 Türk kadına iş eğitimleri ve eğitim sonrası iş olanağı sağlandı. Üretim olanakları ve eğitimlerine ek olarak; pazarlama, depolama ve lojistik destek konulu eğitimler verildi ve böylece Şanlıurfa’ya ait yerel tatlar artık daha fazla miktarda, uluslararası mutfaklar arasında tanınma hedefine daha yakın, verimli ve hijyenik yollarla üretilmeye başlandı.

Proje desteği ile kurulan Haramat Eller Belediye Sosyal Tesisleri’ni Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Mukim Temsilcisi Irena Vojáčková-Sollorano, Türkiye’deki Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima, GAP Bölgesel Kalkınma İdaresi Başkanlığı (GAP RDA) Başkanı Sadrettin Karahocagil’den oluşan üst düzey heyet, Şanlıurfa’da ziyaret etti.

Hem bireysel, hem de kurumsal kapasiteyi güçlendirmek kritik önem taşıyor

Tesiste, yerel istihdamın önemli hedef kitlesini oluşturan kadınlara, proje kapsamında uygulanan bölgedeki en kapsamlı mesleki eğitimlerin de bir bölümü verildi. Projeyle, tarım, sanayi ve hizmetler sektörlerinin her birinde toplam 33 alanda verilen mesleki eğitimler, Suriyeli ve yerel halktan 1,750 kişiye ulaştı.

Tesisi ziyaret eden üst düzey temsilciler, eğitim ve iş olanağı yararlanıcılarından Suriyelilerle görüştü. Suriyeli Friyal Şahab, deneyimlerini şu sözlerle aktardı: “Burası hem lezzetli yiyeceklerin ürettiğimiz, hem de iyi arkadaşlıklar kurup uyumla çalışma fırsatı bulduğumuz bir yer”. 

Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Mukim Temsilcisi Irena Vojáčková-Sollorano ulaşılan sonuçlarla ilgili olarak, şu değerlendirmede bulundu: “Hem bireysel hem de kurumsal kapasiteleri güçlendirmek için istihdam olanaklarını artırmak kritik önem taşıyor. UNDP olarak, donörlerimizin desteği ve yerel yönetimlerle güçlü işbirliği içinde daha fazla kişinin iş olanağına sahip olması için çalışmalarımıza devam edeceğiz”.

Birecik katı atık aktarım istasyonuyla 95 daha çok kişiye daha sağlıklı hizmet gidecek

Ulusal ve uluslararası üst düzey temsilciler, ayrıca aynı gün, Şanlıurfa Birecik’te günlük 90 tonluk katı atığın verimli nakliyesini sağlayacak Birecik’teki katı atık aktarma istasyonunun açılışına katıldı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çitfçi’nin de katıldığı törenle açılan tesis, Birecik ilçesinde 95 binlik bir nüfusa hizmet verecek ve aktarılan katı atıktan üretilecek 1MW/saat elektrikle 2 bin evin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Ayrıca projeyle sağlanan araç destekleri de, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet ve altyapı kapasitesini önemli ölçüde artırdı.

10,1 milyon dolar bütçeli proje, istihdam olanaklarının artırılmasının yanı sıra, Suriyeli göçle birlikte ihtiyaçları artan belediyelerin kapasitelerini geliştirmeye odaklandı. Çok yönlü işbirliğiyle gelişen projeyle böylece, Birecik’in yanı sıra Hatay Reyhanlı’da da katı atık transfer istasyonu, ayrıca ileriye dönük atık planlaması için gerekli ekipman ve teknik destek sağlandı. Bu destekle, yükselen talep karşısında sınırlı imkanlara sahip belediyeler üzerindeki baskı hafifletildi.

 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne verilen araç desteğiyle şehir artık daha güvenli

Projeyle destek verilen belediyelerden bir diğeri de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi oldu. Nüfusunun yüzde 19,4’ünü oluşturan 390 binin üzerinde Suriyeliye ev sahipliği yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne, proje kapsamında toplam 9 araçlık ve 1 milyon 275 bin dolar bütçeli destek sağlandı.

Araçların teslimi vesilesiyle Gaziantep’te düzenlenen törene Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil, Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima ve Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Mukim Temsilcisi Irena Vojáčková-Sollorano’nun katıldılar.

Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Mukim Temsilcisi Irena Vojáčková-Sollorano, “Artan Suriyeli göçü, yerel belediyelerin, ev sahibi topluluklar ve Suriyelilere yönelik temel hizmetleri sağlama kapasitelerini gitgide daha fazla kısıtlıyor. Bölgedeki acil ihtiyaçlar arasında bulunan belediye hizmetlerinin güçlendirilmesi, şehir insanı için aynı zamanda daha güvenli bir ortamda yaşamak anlamına da geliyor. Belediye hizmetlerinin ve altyapının güçlendirilmesine destek olmaya devam edeceğiz ”ifadesini kullandı.

 UNDP, FAO Japonya Hükümeti’nden yeni proje

Suriyeli nüfus artışından en çok etkilenen bölgelerde, istihdam olanaklarının, imkanları daralan belediye altyapılarının ve Suriyeliler ve yerel topluluklar arasındaki sosyal uyumun geliştirilmesi için yeni projeler yolda.

 Bu duruma en yakın örnek, yine Japonya Hükümeti’nin finansmanında, UNDP ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde başlayacak yeni proje olacak. Yakın dönemde başlayacak proje kapsamında FAO, BELTUR Hamarat Eller Tesisleri’nde verilecek mesleki eğitimler ile kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlendirilmesini destekleyecek.

“Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluklar Arasındaki Sosyal Uyumun ve Geçim Kaynakları Fırsatlarının Artırılması Yoluyla Dayanıklılık Geliştirme” adlı yeni proje ile bütünlüklü bir yaklaşım sürdürülecek.

 Bu proje ile gerçekleşecek işbirliğinin bir parçası olarak UNDP, Şanlıurfa Teknopark’ın kurumsal kapasitesinin geliştirilmesini sağlayarak, kapsamlı ticari iş modellerinin yanı sıra yeni iş girişimlerini de destekleyecek.Slider Altına