Güneş Enerjisiyle Çalışan "Akıllı Banklar" Geliyor

29 Ağu 2018

akilli banklar londra

İnsanların bir telefonla şarj etmelerine, ücretsiz WiFi kullanmasına ve hava kirliliği düzeylerini izlemesine olanak tanıyan akıllı banklar, Londra sokaklarına geliyor.

Londra'daki bankları geliştiren bu teknolojinin mucidi, Strawberry Energy'nin kurucusu Milos Milisavljeviç. İlk prototip 2015 yılında Canary Wharf'da denendi. O zamandan beri, şirket tasarımı daha az yer kaplamak ve daha gelişmiş izleme teknolojisini kullanmak için tasarladı ve geliştirdi. Banklar direkt güneş ışığı olmadan güç toplayabilir ve gece boyunca kullanım için saklanabilir. Gerçek zamanlı verilere, hava kalitesi, gürültü kirliliği ve diğer özellikler hakkında bilgi sağlayan bir mobil uygulama aracılığıyla erişilebilir konumda tasarlandı.

Southwark Belediyesi, işyerlerinde mevcut şemaları tamamlamak için ilçe genelinde 29 bankın kurulumunu planlıyor. Yakınlarda Lewisham, kuzeyde Islington ile birlikte 25 bankı inşa ediyor.

Southwark Konseyinin lideri, Başbakan Peter John şunları söyledi: “Bu yeni akıllı bankların gelişini memnuniyetle karşılıyoruz. Akıllı banklar, Southwark modern teknolojisine çağdaş ihtiyaçları karşılamamıza yardımcı olacaklar. Konsey yetkilileri, banklardan gelen hava kalitesi verilerini topluyor; Bu, problemin bir resmini oluşturmamıza ve bize Southwark'ta ileriye giden yolu göstermemize yardımcı olacaktır ”.

Bay Milisavljeviç şunları söyledi: “Belediyedeki akıllı banklar ağını genişletmek için Southwark Council ile işbirliği içinde çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz ve yeni sensörlerin eklenmesinin belediye ve bölge sakinlerinin hava kalitesinin daha iyi bir görüntüsüne sahip olmasını sağlayacağını umuyoruz. Günümüzün Londralı banklarını tasarladık, ücretsiz, güneş enerjisiyle çalışan telefon şarjı, WiFi ve hava kalitesinin izlenmesini tek ve şık bir sokak mobilyası olarak sağladık” diye ekledi.

http://www.climateactionprogramme.org