Geri Dönüşüm 99 Bin 161 Ağacı Kurtardı

26 Ocak 2016 Dergi:

Bağcılar Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, doğa ve çevreyi korumaya yönelik olarak Mahmutbey Mahallesi’nde inşa edilen Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi çok sayıda atığın geri dönüşümüne katkı sağlıyor.

Yaklaşık 7 ay önce hizmete sunulan tesiste şu ana kadar 10 bin 420 ton malzeme, cinslerine göre ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırıldı. Tesiste kapasite itibarıyla 5 bin 833 ton kağıt, bin 197 ton plastik, 333 ton metal, 2 bin 858 ton cam, 199 ton ahşap eşyanın ayıklanması yapıldı.

Tesiste, yapılan kağıt geri dönüşümü ile 99 bin 161 ağaç kesilmekten kurtarıldı. Ayrıca plastik atıkların geri dönüşümü ile de 16 bin 758 megavat enerji kazandırıldı. Metal atıkların geri dönüşümü ile 433 ton hammadde tasarrufu, cam atıkların geri dönüşümü ile de 285 bin 800 litre akaryakıt tasarrufu sağlanmış oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bağcılar’da çevre ve doğal kaynakların değerlendirilmesi için önemli projeleri hizmete sunmaya devam ettiklerini ve  yerel yönetim olarak sürdürülebilir kalkınmayı hedeflediklerini belirtti.

Çağırıcı, kaynakların verimli ve etkin değerlendirilmesinin de önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Hammadde tüketimini azaltmanın yanında, değerlendirilebilir nitelikli atıkların da geri dönüştürülmesi gerek. Bu bilinçten hareketle, ilçemize Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi kazandırdık. Bin 400 metrekarelik toplam kullanım alanına sahip tesiste 65 kişi istihdam ediliyor. Konut ve iş yerlerinden toplanan kağıt/karton, plastik, metal, cam gibi ambalaj atıklar önce atık havuzunda toplanıp, hareketli bantlarda çalışanlar tarafından cinslerine göre ayrıştırılıyor. Pres makinesi ile balya haline getirildikten sonra fabrikalara gönderilerek geri dönüşümleri sağlanıyor.”

İlçede doğayı ve çevreyi korumak için yeni projeler hazırladıklarını aktaran Çağırıcı, aynı zamanda hammadde üretimi için harcanan enerji, su gibi kaynaklardan tasarruf sağladıklarını ifade etti.

Kaynak: www.trthaber.comSlider Altına