Geri Dönüştürülmesi Zor Plastiklerden Bloklar Üretiyor

29 Ocak 2022 Dergi:

ByFusion adlı bir girişim, her türlü plastiği, geri dönüştürülemeyenleri bile süper verimli ve kullanışlı yapı taşlarına dönüştürebilen bir yenilikle ortaya çıktı.

Plastik kirliliği dünyanın en büyük sorunlarından biri. Tek kullanımlık geri dönüştürülemeyen plastik ürünler hayatımızın her alanını kuşatıyor ve bu kirlilikten etkilenen toplumlar için gerçek bir endişe yaratıyor. 

Şimdi, ByFusion adlı bir girişim, Fast Company’ye göre her türlü plastiği, geri dönüştürülemeyenleri bile süper verimli ve kullanışlı yapı taşlarına dönüştürebilen bir yenilikle ortaya çıktı. Bu bloklara ByBlock deniyor ve inşaatta mühendislerin düşünebileceği hemen hemen her şeyi inşa etmek için kullanılabiliyor.

Bu çevre bilincine sahip blokları üretmek için ByFusion, plastiğin sıkıştırılmadan önce önceden ayıklanması veya temizlenmesi gerekmemesi, değerli zaman ve kaynaklardan tasarruf edilmesini sağlıyor.

Sonuç olarak şirket, üç farklı modelde gelen 16’ya 8’e 8 inç (0,4’e 0,20’ye 0,2 metre) yapı taşları üretti. İlk model birbirine geçebilen mandallarla tasarlanmış, ikincisi tamamen düz ve üçüncüsü ise ikisinin birleşiminden oluşuyor.

ByBlock’lar, beton bloklar kadar iyi çalışıyor, tek bir engelleri var: Güneş ışığına karşı hassas. Ancak bu, onları şeffaf boyayla kaplayarak veya hava koşullarına dayanıklı bir malzemeyle eşleştirerek kolayca çözülebiliyor.

ByFusion artık Los Angeles’da yılda 450 tona kadar plastiği işleyebilen tam bir üretim birimine sahip. Firmanın bugüne kadar 103 ton plastiği geri dönüştürdüğü ve 2030 yılına kadar 100 milyon tonu geri dönüştürmeyi hedeflediği tahmin ediliyor. Bu etkileyici hedefe ulaşmak için yakında Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 Blocker’ın daha kurulması bekleniyor.Slider Altına