Header Reklam
Header Reklam

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tüm Elektrik Tüketimini Yenilenebilir Enerjiden Karşılayacak

27 Aralık 2021 Dergi: Ocak-Şubat 2022
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tüm Elektrik Tüketimini Yenilenebilir Enerjiden Karşılayacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Yeşil Şehir programına dahil olmasıyla beraber 27 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali Projesi için 17 milyon euroluk kredi ve hibe sözleşmesinin resmi imzaları atıldı. 

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda EBRD’nin Yeşil Şehir Programı’na dahil edilen Gaziantep, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ilk adımı attı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulması planlanan 27 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali için 17 milyon euroluk kredi ve hibe anlaşmasının resmi imzaları yapılan çevrimiçi toplantıyla Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve EBRD Sürdürülebilir Altyapı Yönetici Direktörü Nandita Parshad tarafından imzalandı. 7 milyon eurosu hibe, 10 milyon eurosu kredi şeklinde finanse edilecek santralin, yıllık 48 milyon kilovat saat enerji üretim yapması bekleniyor. Başkan Şahin, EBRD ile yapılan işbirliğinin yeşil dünya için önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, “Yeşil Dünya için Yeşil Gaziantep Hazır” dedi.  

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Gaziantep bırakmak için ulusal ve uluslararası alanda kabul gören birçok projeye imza atan Büyükşehir Belediyesinin, kurulacak santral ile birlikte tüm elektrik tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan Türkiye’deki ilk ve tek kurum olacağı belirtildi.Slider Altına