Fukushima’dan Gelen Milyonlarca Ton Nükleer Atıksu Denize Atılacak

24 Nisan 2021 Dergi:

Japonya hükümeti 13 Nisan Salı günü, Fukushima nükleer santralinden iki yıl sonra Pasifik Okyanusu’na bir milyon tondan fazla kirli atıksu boşaltacağını duyurdu. Su, fabrika yöneticilerinin daha önce belirttiğinden daha fazla radyoaktif madde içeriyor.

2011 yılından bu yana Japonya’nın kuzeydoğusundaki Fukushima Daiichi nükleer santralinin çevresinde, 9,0 büyüklüğünde bir deprem ve bunun sonucunda oluşan tsunaminin bölgeyi harap etmesinden sonra, yaklaşık 1,25 milyon ton (1,13 milyon metrik ton) su birikmişti. NPR’ye göre ikiz felaketler yaklaşık 20.000 kişinin ölümüne sebep oldu ve santralin altı reaktörünün üçünde erimelere neden olarak Çernobil’den bu yana en kötü nükleer felaketi tetikledi.

The New York Times’a göre, kalan reaktör çekirdeklerinin erimesini önlemek için Tokyo Electric Power Company (TEPCO) yetkilileri her gün sahaya yaklaşık 200 ton (180 metrik ton) soğutma suyu pompalıyor. Kâr amacı gütmeyen Health Physics’e göre, bu kirli atıksu 1000’den fazla devasa tankta depolanır ve trityum hariç radyoaktif materyalin çoğunu gidermek için otomatik olarak filtrelenir. 

Şimdi, felaketten 10 yıl sonra TEPCO, atıksuyu depolamak için yer kalmadığını gördü. Salı günü bir hükümet kabinesinde onaylanan bertaraf planına göre, atıksu büyük olasılıkla birkaç on yıl boyunca Pasifik Okyanusu’na kademeli olarak boşaltılacak. 

Times’a göre dünyanın dört bir yanındaki nükleer santraller, rutin olarak az miktarda trityum içeren suyu denize boşalttı ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, planı “küresel olarak kabul edilen nükleer güvenlik standartlarına uygun” olarak adlandırdı. Bununla birlikte, plana hem Japonya hem de komşu ülkelerin vatandaşları tarafından büyük ölçüde karşı çıkıldı.

TEPCO’nun suyun güvenliğiyle ilgili iddialarının yanlış olabileceği, büyük bir endişe kaynağıdır. Ağustos 2020’de Science dergisinde yayımlanan bir araştırma, Fukushima atıksuyunda, birçoğunun çürümesi trityumdan çok daha uzun süren diğer birkaç radyoaktif izotopun izlerini buldu.

Bu radyoaktif materyalin bir kısmı yerel yaban hayatına çoktan girmiş olabilir; Şubat ayında Japon medyası, Fukushima yakınlarında yakalanan bir numunenin güvenli olmayan seviyelerde radyoaktif sezyum içerdiğinin tespit edilmesinin ardından kaya balığı sevkiyatlarının durdurulduğunu bildirdi.

Yerel balıkçılar, özellikle Fukushima’nın atıksularının denize atılmasının, nükleer felaket nedeniyle halihazırda önemli ölçüde zarar gören endüstrilerini olumsuz etkileyebileceğinden endişe ediyorlar. NPR’ye göre, bölgedeki balık avı afet öncesi seviyelerin sadece %17,5’inde ve balıkçılar, hükümetin planlanan atıksu bertarafına devam etmesi halinde işlerinin “imkânsız” hale gelmesinden korkuyorlar.

Kaynak: livescience.com