Header Reklam
Header Reklam

EWWR Türkiye Koordinatörü Marmara Belediyeler Birliği Oldu

17 Ağustos 2020 Dergi: Temmuz-Ağustos 2020
EWWR Türkiye Koordinatörü Marmara Belediyeler Birliği Oldu

Avrupa Atık Azaltım Haftası Projesi’nin (European Week for Waste Reduction-EWWR) Türkiye koordinatörü Marmara Belediyeler Birliği (MBB) oldu.

EWWR’nin 2009’dan beri temel amacı; atık azaltma, ürünün yeniden kullanımı ve maddesel geri dönüşüm stratejileri hakkında farkındalık yaratmak. Bu amacı gerçekleştirmek için EWWR katılımcıları tarafından yapılan çalışmalar vurgulanıyor. 

  • Azalt - Reduce, 
  • Yeniden kullan - Reuse, 
  • Geri dönüşüm - Recycling ve 
  • vrupa’yı temizleyelim - Let’s Clean up Europe

olmak üzere dört temel faaliyet temasına odak oluşturmak için teşvik sağlanıyor ve hedefli iletişim araçları ile paydaş kapasiteleri güçlendiriliyor.

Avrupa Atık Azaltma Haftası, tek bir hafta boyunca sürdürülebilir kaynak ve atık yönetimi hakkında bilinçlendirme eylemlerinin uygulanmasını teşvik etmeyi amaçlayan bir girişim. 

Belediyeler, kamu kurumları, atık yönetim şirketleri, özel şirketler, sivil toplum örgütleri, okullar ve üniversitelerin yanı sıra vatandaşlar da bireysel olarak EWWR'ye katılabilir. MBB tarafından sağlanacak koordinasyon faaliyetleri ile 2020 yılında 21-29 Kasım tarihlerinde Avrupa Atık Azaltım Haftası gerçekleştirilecek. 2019 yılında “Atık eğitimi ve iletişim” temasına yönelik faaliyetleri ele alan EWWR, 2020 yılında “Görünmez atık” temasına vurgu yapacak.Slider Altına