Header Reklam
Header Reklam

Eskişehir dünya kentleri ile zirve için yarışıyor

04 Ocak 2019 Dergi: Kasım-Aralık 2018
Eskişehir dünya kentleri ile zirve için yarışıyor

Dünya Kaynaklar Enstitüsü'nün (World Resources Institute - WRI) düzenlediği WRI Ross yarışmasında 115 kent arasında Londra, Barselona, New York ve Dubai gibi şehirleri geride bırakırken Eskişehir finale kaldı. WRI, sürdürülebilir kentsel gelişim politikalarını yaygınlaştırmak için çalışmalar yürütürken, şehircilik ödülünü verirken de ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan çok yönlü dönüştürücü projeleri değerlendiriyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yarışmada 5 finalist şehirden biri olan Eskişehir'in bu başarısında Büyükşehir Belediyesi Kentsel Gelişim Projeleri kapsamında, Porsuk Çayı’nda ıslah çalışmaları yapılması, yaya ve taşıt köprülerinin yenilenmesi, tematik parklarla şehirde kişi başına düşen yeşil alan oranı yüzde 200'ün üzerinde artırılması, şehir içi raylı sistem ağı yaygınlaştırılması ve buna paralel kentin turizm potansiyelinin artması gibi hizmetlerin etkili olduğu görüşündeler.

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız, konuyla ilgili açıklamasında küresel kalkınma ve iklim hedeflerine ulaşmak için kentlerin olumlu değişmeye ihtiyacı olduğunu, şehirler için WRI Ross Ödülü'nün kentsel dönüşümü olumlu etkilemiş projeleri öne çıkarmayı ve onları desteklemeyi hedeflediğini söyledi. Cansız, "Kentler her gün değişiyor, ne var ki bu değişim her zaman olumlu olmuyor. Çoğu zaman kentler kirlilik, trafik sıkışıklığı, verimsizlik ve eşitsizlik ile mücadele ediyor" dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen: “Bir yandan değerlerimizi korurken bir yandan da şehrimizi yaşanabilir, temiz ve çağdaş bir kent haline getirmeyi hedeflediğimiz projelerimizin böylesi uluslararası yarışmalarda Dünya’nın marka şehirlerini geride bırakıyor olması her yönüyle gurur vericidir. Eskişehir’in irice bir kasaba görünümünden, örnek bir şehre dönüştürülmesi çabalarımızın takdir topluyor olması ne derece doğru hizmetler ürettiğimizin de en somut göstergesidir. Aslında bu başarı halkımızın bizlere olan güveninin bir sonucudur. Eskişehirimizin adının uluslararası alanda böylesi yarışmalarda anılması, hatta finale kalması göğsümüzü kabartmış, bize yeni projeler için güç vermiştir” dedi.

Yarışmaya Eskişehir’in dışında Türkiye’den İstanbul, Bursa, Antalya, Isparta gibi şehirler katılırken, finalde Eskişehir’in rakipleri Kolombiya’dan Medellin, Tanzanya’dan Darüsselam, Hindistan’dan Pune ve Güney Afrika’dan Durban şehirleri oldu. Kazanan şehrin Nisan ayında açıklanacağı yarışmada, kazanan kent 250 bin dolarlık ödülün de sahibi olacak.

 Slider Altına