Header Reklam
Header Reklam

Eskişehir’de enerji verimliliği çalıştayı  

02 Aralık 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016
Eskişehir’de enerji verimliliği çalıştayı  

Dünyada 23 şehrin üye olduğu Binalarda Enerji Verimliliği Platformu’na 6 pilot ilden biri olarak Türkiye’den seçilen Eskişehir, platform kapsamındaki çalışmalarını sürdürülebilir şehirler, hareketlilik, kentsel gelişme ve iklim değişikliği alanlarında çözümler geliştiren Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ile yürütüyor. Bu kapsamda sektördeki paydaşları bir araya getirmeyi amaçlayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, “Binalarda Enerji Verimliliği İçerik Geliştirme Çalıştayı” düzenledi.
Çalıştaya; Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Temsilcisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Temsilcisi, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Arzu Tekir, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Engin Çakmak, Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi'nden Dr. Özlem Bahadır, sivil toplum kuruluşları ve odalar ile sektörden yetkililer katıldı.
Açılışta bir konuşma yapan Başkan Büyükerşen, yaşlı dünya üzerinde yaşamımızı sağlayan temel fonksiyonları hızla yitirdiğimizi ifade etti. Büyükerşen, “Bu sürecin tersine çevrilmesi ve yavaşlamasına katkıda bulunmamız yine bizim sorumluluğumuzda. Yerel yönetimlerin bina verimliliği hakkında politika geliştirilmesi amacıyla düzenlenen bu çalıştay son derece önemli. Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştireceğimiz Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bu kapsamda uygulama alanı olmasını bir fırsat olarak görüyorum. Türkiye’de ilklere imza atan bir şehir olarak yeni yol haritaları çiziyoruz. Biz bu dünyayı çocuklarımız ve torunlarımızdan emanet aldık. Dünyamıza en iyi şekilde bakmalı ve bu emaneti en güzel şekilde sahiplerine bırakmalıyız” dedi. Eskişehir’in hem kendisi hem de dünya adına önemli bir misyon üstlendiğini belirten Büyükerşen, çalıştayda emeği geçenlere de ayrıca teşekkür etti.
WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Arzu Tekir ise, “Öğrenen Şehirler Küresel Ağı”nda olan yenilikçi ve gelişime açık bir şehir olan Eskişehir ile birlikte olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederken, 2030 yılına gelindiğinde enerji verimliliğindeki küresel iyileşme oranını ikiye katlamak için yerel yönetimlerin oynadığı rolün önemine değindi.

 Slider Altına