Enerjisa Enerji ve Ümraniye Belediyesinden Enerji Verimliliği Projesi

14 Eylül 2020 Dergi: Eylül-Ekim 2020

Enerjisa Enerji, Enerji Performans Sözleşmelerine bir yenisini daha ekledi. Kamu-Özel Sektör işbirliğinin ilk uygulaması olan anlaşma ile Ümraniye Belediyesi ile LED Aydınlatma dönüşüm projesi gerçekleştirildi ve toplam elektrik enerjisi tüketiminden yıllık %13 tasarruf sağlandı.
 
Enerji verimliliğine büyük bir önem veren ve bu yönde müşterilerinin ihtiyaçlarına özel projeler geliştiren Enerjisa Enerji, yeni projesinde bu kez Ümraniye Belediyesi ile bir araya geldi. Bu kapsamda Ümraniye Belediye binası ve otoparklarındaki 2.981 adet armatürün yeni LED armatürler ile değişimi konusunda Enerjisa Enerji ve Ümraniye Belediyesi arasında anlaşma imzalandı. Anlaşma ile Ümraniye Belediyesinin toplam aydınlatma grubu içerisinde sağlanacak tasarruf oranının %67 olması ve yıllık toplam elektrik enerjisi tüketiminden %13 tasarruf sağlaması hedefleniyor. 

4 yıl boyunca geçerli olacak Enerji Performans Sözleşmesi Modeli Sözleşmesi, bu anlamda enerji sektörü ile kamu iş birliğinde bir ilk ve tek olma özelliğine sahip bulunuyor. Tüm yatırımın Enerjisa Enerji’ye ait olduğu anlaşma Ümraniye Belediyesine hiçbir ek maliyet getirmiyor.  

Çevre dostu, yüksek performanslı ve düşük maliyetli proje
Enerji Performans Modeli projesi, çevre dostu olmasıyla dikkat çekiyor. Proje ile elde edilen düşük elektrik tüketimi sayesinde daha az karbon salınımı sağlanıyor. Ayrıca yüksek enerji verimli yeni armatürlerle yüksek performans ve konfor elde ediliyor. Bu şekilde 55.000 saate kadar uzun ömürlü ve dayanıklı aydınlatma, düşük bakım maliyetleri ve yatırım maliyetine ilişkin yükün hafifletilmesi avantajlarına sahip olunuyor. 

“Yeni LED armatürler ile 893.000 kWh tasarruf sağlandı” 
Enerjisa Enerji Perakende Satış Şirketleri Genel Müdürü Ersin Esentürk konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ”Sınırlı kaynaklar ile yaşadığımız dünyamızın en önemli kaynaklarından biri olan elektrik enerjisini de diğer kaynaklarımız gibi verimli kullanmak zorundayız. Bu proje ile elektrik enerjisine ve aydınlatmaya anlam katıyoruz. LED aydınlatma teknolojileri ile konfor şartlarını daha iyi seviyeye taşıyarak, tesislerin aydınlatma kaynaklı enerji tüketiminin azaltılmasını hedeflediğimiz projemiz,  yazılım destekli tasarım,  en verimli armatür seçimi ve aydınlatma otomasyonları ile verimliliğin arttırılmasını sağlıyor. Ümraniye Belediyesi ile imzaladığımız anlaşma çerçevesinde, belediye binası ve otoparklardaki 2.981 adet eski tip armatür, yeni LED armatürler ile değiştirildi. Bu sayede, 893.000 kWh tasarruf sağlandı ve bu rakam Ümraniye Belediyesinin toplam aydınlatma grubu içerisinde %67’sine, toplam elektrik enerjisi tüketiminin %13’üne denk geliyor. Proje ile ayrıca 485.256 kg CO2 salımı da engellenmiş oldu. Gerçekleştirdiğimiz proje kamu-özel sektör işbirliği açısından ilk ve tek olması sebebiyle bizim için büyük önem taşıyor. Enerji verimliliği alanındaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam ederek, projeyi farklı kurumlarla da gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“LED Aydınlatma dönüşüm projesi ile gerçekleştirildiğimiz anlaşmayla yıllık % 67 tasarruf sağlamayı hedefliyoruz”
İmzalanan anlaşma ve yapılan tasarruf ile ilgili açıklama yapan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, “Enerjisa Enerji ile gerçekleştirdiğimiz bu proje ile Ümraniye Belediyemize çok ciddi anlamda tasarruf sağlamış olduk. Zira Belediye binamız çevre dostu ilk kamu binalarından bir olma özelliğini taşımaktadır. Bu bakımdan LED Aydınlatma dönüşüm projesi ile gerçekleştirildiğimiz anlaşmayla yıllık %67 tasarruf sağlamayı hedefliyoruz. Öte yandan Enerji sektörü ile kamu iş birliğinde bir ilk olma özelliğine sahip olan ve 4 yıl boyunca geçerli olacak Enerji Performans Sözleşmesi Modelinde tüm yatırım Enerjisa Enerji’ye ait olduğu için anlaşma Ümraniye Belediyemize hiçbir ek maliyet getirmemektedir. Yapılan bu tasarruf içerikli anlaşmanın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.Slider Altına