Enerji Kaynağına İhtiyaç Duymayan Uçan Trenlerde Test Sürüşleri Başladı

19 Ağustos 2022 Dergi:

Çin şu anda “Red Rail” denen raylar üzerinde asılı duran ve metro veya tramvay olarak kullanılacak yeni demiryolu aracının testlerini yapıyor. Söz konusu araç bu alanda devrim niteliğinde veya çığır açıcı sayılıyor, çünkü mıknatıslarındaki nadir metaller aracın raylar üzerinde enerji harcamadan durabilmesini sağlıyor.

Çin, bu tip raylı taşıma konusuna ilk kez eğilmiyor. Ülke, 2021 yılında saatte 620 kilometre hız yapabilen bir prototip çıkarmıştı. Bir başka araç,  şu anda Shanxi eyaletinin Datong kentinde geliştirilmekte olup onun da, adeta bir uçak gibi, saatte bin kilometre hız yapabileceği belirtiliyor. 

Ancak bütün bu çok hızla giden ve çok enerji tüketen projelerin aksine “Red Rail” rayların üstünde kaymak için fazla enerji gerektirmiyor. Söz konusu uçan trenin rayındaki mıknatıslarda  neodin denen bir malzeme olup bu da onun askıda kalmak için enerji kullanmasını gerektirmiyor.

Öte yandan şimdiye değin kullanılan mıknatıslar zamanla etkisizleşiyor ve manyetik niteliklerini yitiriyordu. Red Rail’in bu tür bir problemi de olmayacak, çünkü mıknatısları onu sürekli askıda tutacak. Bu aracın daha çok şehir içi ulaşımda kullanılması planlanıyor.

Yeni araç şu anda Jiangxi eyaletinde 800 metrelik bir mesafede teste tabi tutuluyor. Jiangxi Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne göre 88 yolcuyu saatte 80 kilometre hızla taşıyacak. Ayrıca 7,5 kilometrelik bir mesafede saatte 120 kilometre hızla gidebilecek ki, bu hız ülke çapında metrolara izin verilen hızın yüzde 50 üzerinde.
 
Çin Uluslararası Radyosu


Etiketler


Slider Altına