Endress+Hauser Krizde Konumunu Koruyarak Güven Verdi

05 Mayıs 2021 Dergi:

Proses otomasyonu, ölçüm teknolojilerinde küresel liderler arasında yer alan Endress + Hauser, 4 Mayıs 2021 tarihinde çevrimiçi düzenlediği uluslararası basın toplantısında, 2020 yılını değerlendirdi, şirketin geliştirdiği inovatif çözümleri tanıttı. Dr. Klaus Endress (Danışma Kurulu Başkanı) , Matthias Altendorf (CEO), Dr. Luc Schultheiss’in (CFO) konuşmacı olarak katıldığı 2021 yılı basın toplantısında, grubun pandemi sürecinde bölgesel farklılıklarla birlikte bir miktar düşen satışlara rağmen karlılığını yüksek seviyede tutarak finansal yapısını güçlendirdiğini gözler önüne serdi.

Endress + Hauser Salgına Rağmen Gücünü Korudu ve 2021'e Geliştirici Bir İvme ile Başladı

Endress + Hauser, 2020 salgın yılını başarılı bir şekilde aştı. Grup yeni işler geliştirdi, küresel satış ve üretim ağını genişletti. CEO Matthias Altendorf, Endress + Hauser'in hem belirsiz zamanlar hem de ekonomik iyileşme açısından iyi konumlandığını söyledi. Verilen bilgilere göre 2020’de küresel ölçekte iş gücü 14.454 çalışan ile artış gösterdi. 2.58 milyar Euro net satış cirosu elde edildi. Bu süreçte de 206 milyon Euro hacminde yatırım gerçekleşti.

İş, Toplum için Değer Yaratır

İsviçre'nin Basel kentinde düzenlenen çevrimiçi yıllık basın toplantısında CEO Matthias Altendorf, Endress + Hauser'in salgın sürecinde de insanların sağlığını korumayı ve müşterilere güçlü destek sağlamaya devam etmeyi başardıklarını söyledi. “Pandemi sırasında günlük hayatımızın önemli alanlarının çalışır durumda kalmasına yardımcı olduk. İşimiz müşterilerimiz ve toplum için önemlidir" dedi. Endress + Hauser ürünleri, aşı üretmek için de kullanılmaktadır; yan kuruluşu Analytik Jena, koronavirüsü tespit etmek için PCR teknolojisini geliştirmiştir.
Dijitalleşme, pandemi sırasında ürünlerde, iş birliğinde, iç süreçlerde hızlanmada önemli bir rol oynadı. Müşteriler, Endress + Hauser web sitesi üzerinden günlük işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu süreçte platformdaki kayıtlı kullanıcı sayısı ikiye katlandı ve çevrimiçi işler yüzde 39 büyüdü. Şirket, Görsel Destek uygulaması ile servis teknisyenlerini sanal olarak müşterilerin tesislerine getirebilmekte, fabrika kabul testleri bile artık video desteği ile uzaktan gerçekleştirilebilmektedir.

Güçlü Kur Etkileri Satışları Etkiliyor

Bununla birlikte, Grubun satışları 2020'de yüzde 2,8 düşüşle 2,577 milyar Euro'ya geriledi. Ancak, bu rakam döviz kuru gelişmelerinden büyük ölçüde etkilendi. İsviçre frangı dışında, tüm ana para birimleri euro karşısında değer kaybetti. Bu etkiler olmasaydı, Finans Direktörü Dr. Luc Schultheiss'e göre Endress + Hauser, satışlarda neredeyse bir önceki yılın seviyesine ulaşacaktı. "Yerel para birimlerinde, sektör ortalamasının üzerindeyiz ve pazarda iyi performans gösterdik" dedi.

Bölgeler, endüstriler ve segmentler farklı şekilde hareket etti. En yüksek satışa sahip üç ülkeden yalnızca Çin büyüme kaydetti ve şu anda Endress + Hauser’in en büyük majör pazarı konumunda. Almanya ve ABD'de ise satışlar düştü. Proses mühendisliğinin aksine, laboratuvar enstrümantasyonu güçlü bir büyüme kaydetti. Krizde döngüsel endüstriler zarar görürken, döngüsel olmayan sektörler istikrarını korudu. Matthias Altendorf, "Pazardaki geniş destek, bize çok yardımcı oldu" dedi.

Yüksek Düzeyde Kâr

Endress + Hauser’in karlılığı geçen yıl da düşmedi. Maliyet tarafında, döviz kurlarının 2020'de, örneğin malzeme giderleri üzerinde olumlu bir etkisi oldu. Birçok iş gezisi ve faaliyet iptal edildiği için işletme giderleri düştü. Personel giderleri ortalamanın altında büyüdü. Genel olarak, faaliyet kârı (EBIT) yalnızca yüzde 1,9 düşüşle 337,1 milyon Euro'ya geriledi. Öz sermaye oranı 1,4 puan artarak yüzde 77,0 oldu. CFO Luc Schultheiss “sağlıklı bir mali durum”dan bahsetti.

Krizde Güçlü Uyum

Denetim Kurulu Başkanı Dr Klaus Endress, "Hissedar ailesi, Endress + Hauser'in bu zor yılı bu kadar iyi atlatmasından çok memnun ve gurur duyuyor" dedi. Şirket, salgının başlangıcında, mümkünse kısa çalışma saatlerinden kaçınacağını ve kriz nedeniyle hiçbir çalışanı işten çıkarmayacağını açıklamıştı. Denetim Kurulu Başkanı Klaus Endress, "Şirkette salgında bize yardımcı olan en önemli şey; dayanışma vardı" diye vurguladı.

Çalışan sayısı 2020'de dünya çapında 126 kişi artarak 14.454'e çıktı. Endress + Hauser, yönetici pozisyonlarında kadınların payını 2030 yılına kadar yaklaşık yüzde 30'a çıkarmayı hedefliyor. Şirket, son yıllarda çevresel ayak izini önemli ölçüde azaltmıştı. Pandemi yılında, karbondioksit emisyonları milyon Euro'luk satış başına 10,1'den 8,9 tona düştü.

Büyük Yatırımlar ve Birçok İnovasyon Geliştirme Yaşandı

2020'de Endress + Hauser, 205,9 milyon Euro üretime harcayarak büyük yatırım projelerine devam etti. En büyük iki proje, Maulburg, Almanya ve Reinach, İsviçre'deki fabrikaların genişletilmesiyle ilgili oldu. Buna ek olarak, Almanya'da Gerlingen ve Waldheim'da ve Hindistan'da Aurangabad'da bulunan tesisler genişletiliyor. Kanada ve Meksika'daki satış merkezleri de yeni tesisler inşa ediyor.

Şirket, satışların yüzde 7.6'sına denk gelen Ar-Ge bütçesi için 195.1 milyon Euro harcadı. Endress + Hauser, 276 buluş için patent başvurusunda bulundu, bu rakam 2019'dan 42 adet daha az. CEO Matthias Altendorf için bu, evden çalışmanın dezavantajını gösteriyor: "İnsanlar birbirlerine ilham verdiklerinde ve işbirliği içinde çözüm aradıklarında daha yaratıcı oluyorlar." Ancak Grup, yenilikçi gücünü koruduğunu gösterdi: 2020'de 40 yeni ürün piyasaya sürüldü; cari yılda bu rakamın 74 olması bekleniyor.

Yeni Yıla İyi Bir Başlangıç
Endress + Hauser, 2021'de tek haneli yüzde aralığında büyümeyi hedefliyor. Grup, cari yıla güçlü bir ivme ile başladı. İlk üç ayda, gelen siparişler şirketin kendi hedeflerinin yanı sıra 2020'nin hala güçlü olan ilk çeyreğinin üzerindeydi. Döviz kurları yine konsolide satışları etkiliyor. 

CEO Matthias Altendorf, "Görünüm belirsizlikle karakterize olmaya devam ediyor" dedi. Daha fazla pandemik dalgaya ve yeni virüs varyantlarına ek olarak, tedarik zinciri sektör genelinde endişe yaratmaya devam ediyor. Endress + Hauser bu nedenle envanterlerini artırıyor ve tedarikçi ağını güçlendiriyor. Çin ve Almanya'da yeni verimli lojistik merkezleri faaliyete geçti” dedi.

Basın toplantısı, soruların yanıtlandığı bölüm ile son buldu.

Endress + Hauser Hakkında:

Endress + Hauser, proses ve laboratuvar uygulamaları için ölçüm ve otomasyon teknolojisinde dünya lideridir. Merkezi İsviçre'nin Reinach kentinde bulunan aile şirketi, toplam 14.000'den fazla iş gücü ile 2020'de yaklaşık 2,6 milyar Euro net satış elde etti.
Endress + Hauser cihazları, çözümleri ve hizmetleri birçok sektörde kullanılmaktadır. 50 ülkedeki kendi satış şirketleri ve diğer 70 ülkedeki temsilcileri yetkili desteği sağlamaktadır. Dört kıtadaki üretim tesisleri, en yüksek kalite standartlarında hızlı ve esnek bir şekilde üretim yapmaktadır.
Endress+Hauser, 1953 yılında Georg H Endress ve Ludwig Hauser tarafından kuruldu. O zamandan beri şirket, yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanılmasıyla ilerlemesine devam ediyor ve şimdi sektörün dijital dönüşümünü şekillendirmeye yardımcı oluyor. 8,900 patent ve başvuru ile Grup fikri mülkiyet haklarını korumaktadır.