Endress+Hauser, Dijital Dönüşüme Göre Tasarlanan Yeni ve Akıllı Ürünlerini Tanıttı

21 Mayıs 2021 Dergi:

Pandemi Endress+Hauser’in inovasyon hızını düşürmedi. Şirket, pazara çok sayıda yeni ürün getirmeye devam ediyor. Yeni ürünlerin yanı sıra mevcut ürünlere getirilen teknik modifikasyonlarla, müşterilerine daha fazla katma değer sunabilmeyi hedefliyor.

Endress+Hauser, dijital dönüşüm sürecine en iyi biçimde hizmet edebilecek yaratıcı yenilik içeren ürünlerini, 20 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı.

Ürün Yöneticilerinin sunumlarıyla gerçekleşen toplantıda; Seviye Basınç Ölçümleri için Cerabar/Deltabar, Micropilot FWR30, Liquiphant ile sıvı analizi için Memosens 2.0 ve akış ölçümü için Proline Promag W 800 cihaz ve teknolojileri anlatıldı.

Dijitalleşme sürecindeki ürün yenilikleri

Saha cihazlarını internete ve dolayısıyla Endress + Hauser IIoT ekosistemi Netilion‘a bağlayan Edge Device FieldEdge SGC500 yeni özelliklere sahip. WHART, HART, Profibus’u destekler ve ağ geçitleriyle kombinasyon halinde, artık EtherNet/IP standardıdır. Uzaktan güncellemelerle kurulumu kolaydır ve bakımı kolaylaştırır. OAuth 2.0 standardına göre uçtan uca şifreleme ve kimlik doğrulama ile HTTPS veri aktarımı, internete yüksek düzeyde güvenli bir bağlantı sağlar. Ek olarak, teknik konsept verilerin yalnızca tek bir yönde - saha cihazından internete - akabilmesini sağlar ve bunun tersi mümkün değildir. FieldEdge SGC500’ün bir başka yeni özelliği de Netilion Value dijital hizmetinin desteğidir. Bu, tüm Netilion hizmetlerinin artık bu uç cihaz aracılığıyla kullanılabilir olduğu anlamına gelir.
Micropilot FWR30

Bulut tabanlı Micropilot FWR30 seviye sensörü, uzak ve mobil uygulamalar için tasarlanmıştır. Böylelikle dünya çapında nakliye konteynerlerinde “seyahat edebilir”. Sıvı ve katıların seviyesini sürekli olarak ölçebilir ve iletebilir. Sensör, serbest radar prensibine göre çalışır ve özellikle bir IIoT ortamında çalışmak için tasarlanmıştır. Cihaz, NB-IoT, LTE-M veya 2G standartlarını kullanarak bir ağ geçidi olmadan doğrudan internet ile iletişim kurar. Cihazdaki güç yönetimi, 10 yıla kadar veya daha fazla pil ömrü sağlar. Entegre konumlandırma işlevi, cihazın herhangi bir zamanda herhangi bir yerden konumlandırılmasına olanak tanır. Ölçülen değerler ve pozisyonlar, dijital hizmetler aracılığıyla bir harita üzerinde görüntülenebilir. Kurulum ve devreye alma, özellikle internet bağlantısının kurulması basittir ve sadece birkaç dakika içinde tamamlanabilir. Seviye ölçümü, güvenilir ve çok hassas 80 GHz radar teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilir. Tüm ölçüm aralığı boyunca maksimum ölçüm sapması 10 mm’den azdır. IBC’ler gibi plastik tanklara monte edilen sensör, ortamla temas etmeden duvardan ölçüm yapabilir.
Proline Promag W 800, elektromanyetik ölçüm prensibine dayalı, pille çalışan bir akış ölçerdir. Hücresel radyo versiyonunda, IIoT’nin bir parçası olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Güç kaynağı olmayan uzak bölgelerde bile ham, içme ve servis suyunun güvenilir ve bakım gerektirmeyen akış ölçümünü, 15 yıla kadar bakım gerektirmeden sağlar. Bir yandan bu, güç tüketiminin akıllıca kontrol edilmesiyle mümkün olur. Bu amaçla, ölçüm aralıkları akış dinamiklerine uyarlanır. Bu, ölçümlerin yalnızca gerektiği sıklıkta alındığı anlamına gelir. Promag W vericinin kompakt, tamamen kaynaklı muhafazası ayrıca su altında veya toprağa gömülü olarak kalıcı çalışmaya izin verir. Kısa mesafede kolay kullanımı (Endress + Hauser SmartBlue uygulaması ile) için bir Bluetooth® arayüzü mevcuttur. Uzun mesafeli kullanım için, cep telefonu standartları LTE ve EGPRS uygulanmaktadır. 

Netilion Water Network Insights (NWNI) su ve atık su şebekelerinde su miktarlarının, seviyelerinin, basınç ve sıcaklık gibi hidrolik parametrelerin, pH veya oksijen talebi gibi genel kimyasal-fiziksel parametrelerin kapsamlı görüntülenmesi ve izlenmesi için bir izleme sistemidir. Hücresel radyo yoluyla bağlantı, geniş bir alana dağılmış bileşenlere bile veri erişimi sağlar. Örneğin, kaçaklar gece tüketim değerlerinden tahmin edilebilir ve su tüketimi hava durumu verileri dikkate alınarak tahmin edilebilir. Önceden tanımlanmış sınır değerleri aşıldığında veya ulaşılmadığında da bir alarm verilebilir. Atık su arıtma tesislerinde, NWNI ile elde edilen veriler ve bilgiler, yükü belirlemek ve böylece arıtma sürecini optimize etmek için kullanılabilir. Atık su ücretlerini hidrolik parametreler bazında hesaplamak da mümkündür. Su temini sistemlerinde, su mevcudiyeti ve tüketimi için de tahminler yapılabilir.

Memosens teknolojisi, Memosens 2.0 için daha da geliştirildi. Memosens teknik olarak sensör verilerinin dijital olarak depolanmasının yanı sıra daha yüksek güvenilirlik ve daha kolay kullanım avantajı ile kabloya ve vericiye temassız aktarımı ifade eder. Bu amaçla, genişletilmiş veri depolama doğrudan sensöre entegre edilmiştir. Fabrika kalibrasyonuna ek olarak, son sekiz kalibrasyon veya ayar burada saklanır. Bu genişletilmiş depolama bilgileri, çeşitli şekillerde tanılama için kullanılabilir. 

Sıfırdan geliştirilen yeni basınç ve diferansiyel basınç sensörleri; Cerabar/Deltabar sensör grubu, SIL2 ve SIL3 uygulamaları için IEC 61508’e göre geliştirilmiştir. Bu tür uygulamalar için, güvenlikle ilgili tüm parametreler üzerinde bir sağlama toplamının yönetimi ve ayarlardaki tüm değişiklikleri kaydeden bir olay belleği gibi yeni işlevler sunar. Yeni basınç göstergeleri hem verici hem de SmartBlue uygulaması aracılığıyla çalıştırılabilir. Alarm mesajları olması durumunda, cihazın ekranı yeşilden kırmızıya döner.

Sıvılar için yeni limit anahtarı Liquiphant FTL51B artık Heartbeat Teknolojisine de sahip. Kalp Atışı Doğrulaması, SmartBlue uygulaması aracılığıyla çalıştırılır; Heartbeat Monitoring, örneğin ayar çatalı korozyonunu veya tortu oluşumunu algılar. Bu sensör ayrıca SIL2 ve SIL3 uygulamaları için IEC 61508'e uygun olarak geliştirilmiştir. Uygulama yelpazesi yeni Liquiphant FTL62 ve FTL64 limit anahtarları ile genişletilmiştir. FTL64 versiyonu 280 °C’ye kadar yüksek proses sıcaklıkları için tasarlanmıştır. Normal FTL51B versiyonu yalnızca maksimum 150 °C sıcaklığa izin verir. 
iTEMP TMT7x, genişletilmiş kanıt testi işlevlerinin yanı sıra daha fazla yeni özellik sunan, tamamen yeni geliştirilmiş bir sıcaklık transmitter ailesidir. Vericiler, NAMUR tavsiyesi NE89’a göre sensör bağlantı tellerindeki korozyonu tespit eder ve düşük gerilimi tanımlar. Her ikisi de tespit edilmeyen ölçüm hatalarına yol açabilir. Ek olarak, iTEMP TMT7x’in metrolojik performansı önemli ölçüde iyileştirildi. Maksimum ölçüm hatası %44 daha düşüktür ve uzun vadeli sapma, öncekilerden beş kat daha küçüktür. Tüm yeni Endress + Hauser ürünleri gibi, bu verici de SmartBlue uygulamasıyla çalıştırılabilir.

Heartbeat Teknolojisi

Heartbeat Technology, Endress + Hauser’in teşhis, doğrulama ve izleme için çeşitli test işlevlerini ifade eder. Teşhis fonksiyonu, sürekli olarak cihazın teknik durumu ve proses koşulları hakkında kapsamlı ve ayrıntılı bilgi sağlar. Bu kendi kendine izleme, kullanıcıların güvenli ve güvenilir bir çalışma sağlamasına yardımcı olur. Doğrulama işlevi, bir cihazın işlevselliğinin dahili referanslara göre kontrol edilmesini sağlar. Bu, kullanıcının çok yüksek bir olasılıkla cihazın tehlikeli ve tespit edilemeyen arızalardan arınmış olduğunu varsaymasını sağlar. Bu, maliyetli kalibrasyonlar arasındaki aralıkları önemli ölçüde uzatmayı mümkün kılar. Ek olarak, ölçüm cihazından bir doğrulama sertifikası oluşturulabilir. İzleme işlevi, ölçülen ortam veya ölçülen ortamın cihaz üzerindeki etkileri hakkındaki bilgileri kaydeder. İzleme, bu tür etkilerin erken bir aşamada tespit edilmesine izin verir, böylece operatörler öngörü ile hareket edebilir.