Endress+Hauser Çevrimiçi Basın Toplantısında Yeni Ethernet-APL İletişim Teknolojisi Ele Alındı

22 Ekim 2021 Dergi:

Endüstri 4.0 için anahtar teknoloji olan Ethernet-APL ile proses tesislerinde gerçek zamanlı iletişim ve yönetişim, cihaz ve işlem verilerine hızlı ve güvenilir erişim büyük önem taşıyor. Endress+Hauser’in dijitalizasyon stratejisi ve yeni ürünleri, 21 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşen Uluslararası Basın Toplantısı’nda ele alındı. 
Toplantıda; Endress+Hauser’dan Martin Raab, açılış konuşmasını gerçekleştirdi.
Endress+Hauser Dijital Çözümler’den Benedikt Spielmann, Pepperl+Fuchs’tan Andreas Hennecke, Endress+Hauser Almanya’dan Stefan Gampp, BASF firmasından Gerd Niedermayer’in sunumları yeni Ethernet-APL iletişim teknolojisi hakkında değerli bilgiler verdi.
“Bu yeni veri iletimi biçimi, proses mühendisliği üretim ortamlarında dijitalleşmeyi hızlandıracak. Bir proses sisteminin tüm alanlarından gelen veriler güvenli ve pratik bir şekilde birbirine bağlanacak ve merkezi bir noktadan erişilebilir hale getirilecek. 
Proses kontrol saha cihazları yıllardır sadece ölçüm görevlerini yerine getirmekle kalmayıp, aynı zamanda ek bilgiler de sağlayabilmektedir. Teorik olarak bu, kurulu tabanı şeffaf hale getirir ve cihazların önleyici bakımı gibi şeyler için kullanılabilecek ayrıntılı cihaz teşhis bilgileri sağlar.
Ancak bu katma değer, mevcut teknoloji ile ancak kısmen gerçekleştirilebilmektedir. Bir örnek vermek gerekirse 4–20mA analog teknolojisi, proses kontrol görevleri için uygundur ancak daha fazla veri erişimi için uygun değildir. Günümüzde öncelikle cihazların konfigürasyonu için kullanılan ek HART protokolü, kapsamlı veri erişimi için çok yavaştır. Uzun yıllardır bilinen fieldbus teknolojisi bu yönü geliştirdi, ancak yine de oldukça yavaş. Ayrıca, fieldbus teknolojisi yıllar içinde birçok kullanıcı için çok karmaşık olduğunu kanıtladı ve sonuç olarak kendini tam olarak kuramadı.
Endress+Hauser'de Endüstriyel İletişim Pazarlama Müdürü Benedikt Spielmann, “Yalnızca proses endüstrisinde Ethernet spesifikasyonları bu noktaya kadar operatörlerin beklentilerini karşılayamadı” diyor. "Ethernet veri iletmenin hızlı bir yolu olsa da, tüm bileşenler ayrı bir güç kaynağı gerektirir. Bu, kapsamlı kablolama çabası ve buna bağlı daha yüksek maliyetler anlamına gelir. Ayrıca, proses sistemleri genellikle 1.000 metreye kadar uzanırken, Ethernet şimdiye kadar 100 metrelik kablo mesafeleriyle sınırlandırılmıştır. Diğer bir konu ise RJ-45 soketlerinin zorlu saha ortamları için tasarlanmamasıdır.”
Önde gelen üreticiler ve kullanıcı kuruluşları, bu dezavantajları ortadan kaldırmak için birkaç yıl önce güçlerini birleştirdi. APL Grubu, Ethernet teknolojisinin temel avantajlarını proses sistemlerinde de kullanabilme ve proses endüstrisinde saha düzeyinde kullanım için Ethernet'i şekillendirme hedefini belirledi: Aynı iki telli kablo üzerinden güç ve veri iletimi, mevcut bölgelere uygunluk, yüksek bant genişliği ve uzun kablo mesafeleri.
Endress+Hauser, Ethernet-APL ürün portföyünün geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. APL spesifikasyonunun tamamlanması ve PHY yongalarının mevcudiyeti ile yapbozun gerekli parçaları yerine oturdu. Akış, seviye, basınç ve sıcaklık için kullanılan Ethernet-APL cihazları 2022'nin ilk yarısında piyasaya sunulacak. 
Ethernet-APL ile Proses Endüstrisinde Dijital İletişim
Geçen yıl Endress+Hauser üretime 200 milyon Euro'dan fazla yatırım yaptı, 276 yeniliği ilk patent olarak kayda geçirdi ve pazara 40 yeni ürün getirdi. 2020, neredeyse tüm ürün portföyü aynı anda yeni bir iletişim teknolojisiyle genişletildiğinden, küçük bir devrimin temel taşının atıldığı yıl oldu. 
Proses otomasyon uzmanı Endress+Hauser için Field Xpert SMT70 tesis varlık yönetimi tableti, müşteri uygulamaları için vazgeçilmez bir mobil iş istasyonu haline geldi. 
Endress+Hauser mühendisleri, Field Xpert SMT70 konfigüratör tabletini mobil tesis varlık yönetimi ve saha cihazı yönetimi için güvenilir bir yol arkadaşı olarak kullanıyor. Mobil bir iş istasyonu olarak kullanıldığında, uzmanların konfigürasyon ve teşhis süreçlerini yürütmek için üretim sahasında serbestçe hareket etmelerini sağlıyor. Kendinden güvenli tasarım, tehlikeli alanlarda da elverişli kullanım sağlar. Dayanıklı tablet, Endress+Hauser'in basınç, akış, seviye ölçümü ve çeşitli teşhis uygulamaları için kullandığı Heartbeat Teknolojisini destekler.”
Toplantıda, BASF tesisleri için gerçekleştirilen bir örnek çalışmanın detayları da paylaşıldı. Toplantı, soru-cevap kısmı ile tamamlandı.