Header Reklam
Header Reklam

En Çok E-Atığı Bu Avrupa Ülkeleri Üretiyor

08 Aralık 2020
En Çok E-Atığı Bu Avrupa Ülkeleri Üretiyor

En popüler yılbaşı hediyelerinden biri elektronik ürünler olacak, ancak insanlar yeni akıllı telefonlarını, TV'lerini ve bilgisayarlarını aldıkça, eski modeller şüphesiz artan e-atık (elektronik atık) sorununu büyütecek.
Yalnızca 2019 yılında, Birleşmiş Milletler (BM) istatistiklerine göre küresel olarak 53,6 milyon ton (Mt) elektronik atık vardı. Bu, Queen Mary 2 büyüklüğündeki 350 yolcu gemisinin ağırlığına eşittir.
Elektronik atıklar alanında faaliyet gösteren Clearitwaste.co.uk, 39 Avrupa ülkesinin Küresel E-Atık İstatistik Ortaklığından gelen e-atık verilerini ve Birleşmiş Milletler'den alınan evsel bileşim verilerini değerlendirerek, ortalama hane başına en fazla e-atığı üreten ülkeleri listeledi.
Hangi Avrupa Ülkesi Hane Başına En Çok E-Atık Üretiyor?
Clearitwaste.co.uk, hane başına üretilen ortalama e-atık miktarının yıllık 57 kg olduğu Norveç’in Avrupa'nın en büyük e-atık sorumlusu olduğunu tespit etti. 
Listede Birleşik Krallık ikinci sırada yer alıyor. İngiliz haneleri yılda 55 kg e-atık üretiyor. Birleşik Krallık'ta 27,8 milyon hane olduğu düşünüldüğünde, ülkedeki toplu e-atık miktarı potansiyel olarak 1.529.000.000 kg olduğu görülüyor, bu, 1.174.347 şehir binek otosuna eşdeğer ağırlıktır *
İrlandalı haneler her yıl ortalama 52,4 kg e-atık üretimiyle üçüncü sırada yer alıyor. İrlandalı ev e-atığı, beş yetişkin bisikletinin ağırlığıyla karşılaştırılabilir.
Dördüncü sırada İsviçre var; İsviçre hane başına 51,5 kg e-atık üretiyor. İsviçre'deki 3,8 milyon özel hane ile ülkedeki toplam ev e-atığı 195.700.000 kg, yani yaklaşık 11 denizaltıyla aynı ağırlıkta.*
Evlerinde 45 kg'dan fazla e-atık üreten diğer Avrupa ülkeleri arasında listede beşinci sıra itibarıyla İspanya (49,4 kg), Hollanda (47,5 kg), Güney Kıbrıs (47 kg), Fransa (46,2 kg) ve Lüksemburg (45,4 kg) bulunmaktadır. 
39. sırada ise Moldova var. Moldovalılar, her yıl hane başına ortalama 11,6 kg ile Avrupa'da en az e-atık üreten ülke. Moldova'da hane başına e-atık ağırlığı, dokuz boş 1,7 litrelik plastik su ısıtıcısının ağırlığı ile orantılıdır.
Ayrıca Clearitwaste.co.uk, bu yeni yıl hediyelerinin e-atıklarının nasıl azaltılabileceğine dair en iyi ipuçları için enerji uzmanları SaveonEnergy.com/uk/'e danıştı:
1) İnternette eski elektroniklerinizi satın
Birçoğu şüphesiz bu yılbaşı yeni elektronik cihazlar alacak. Çöp kutusuna atmak veya eski elektronik cihazların artık düzgün çalışmayana kadar dolaplarınızda unutulmasına izin vermek yerine, onları çevrimiçi satmayı düşünün. Tekrar kullanmayı düşünmediğiniz elektronik cihazlar için size ciddi bir meblağ ödeyebilecek çok sayıda saygın çevrimiçi satış platformu ve geri dönüşüm web sitesi vardır.
2) Eski elektronikleri yeniden kullanın
Sırf yeni yıl hediyesi alışkanlığı olarak elektronik cihazların en yeni sürümü size hediye edildiğinden, eski cihazınızın ‘atık’ olması gerekmez. Başka bir amaçla nasıl yeniden kullanabileceğinizi düşünün - örneğin, eski akıllı telefonunuzu neden GPS, müzik çalar veya uzaktan kumanda olarak kullanmayasınız? Fazla mesai, eski elektronik cihazların yeniden kullanılması size bir servet kazandırabilir ve gezegenimiz üzerindeki zararlı etkiyi azaltabilir.
3) Hediye verirken çevreye duyarlı kararlar verin
Satıcıların yılbaşı öncesi teklifleri ve indirimleri çok cazip olabilir, ancak her zaman kendinize "Bu ürünü hediye etmek istediğim kişi gerçekten buna ihtiyaç duyacak mı?" diye sorun. Bu düşünce süreci özellikle elektronik hediye satın alımları düşünüldüğünde önemlidir, çünkü yeni model mevcut modelden daha iyi olmayabilir. Daha ilginç görünebilir ve kulağa hoş gelebilir, ancak alıcının deneyimini gerçekten bu kadar çok iyileştirmiyorsa, neden satın alasınız?Slider Altına