Header Reklam
Header Reklam

Elektronik Atık Toplayan Öğrenciler Scooter Kazanıyor

12 Aralık 2018
Elektronik Atık Toplayan Öğrenciler Scooter Kazanıyor

ELDAY ve Beyoğlu Belediyesi e-atıkların geri dönüşüm zincirine kazandırılmasını teşvik etmek ve özellikle gençler arasında bu konudaki farkındalığı artırmak için önemli bir kampanyaya imza atıyor. “Elektronik Atıkları Topluyoruz, Öğrencilerimizi Ödüllendiriyoruz” kampanyasıyla 10 Mayıs 2019 tarihine kadar elektronik atık toplayan öğrencilere bir scooter hediye ediliyor.

Bugüne kadar tüm Türkiye’de 15 bin tondan fazla atık elektrikli ve elektronik eşyayı (AEEE) geri dönüşümle ülke ekonomisine kazandıran ELDAY ve İstanbul’un öncü belediyelerden Beyoğlu Belediyesi yaptıkları işbirliğiyle okullarda e-atık toplama kampanyası başlatıyor. Elektronik atıklar konusunda farkındalığı artırmak ve hem çevreye zarar veren hem de ülke ekonomisi için kayıp anlamı taşıyan e-atıkların geri dönüşüm zincirine kazandırılmasını teşvik için gerçekleştirilen kampanya, “Elektronik Atıkları Topluyoruz, Öğrencilerimizi Ödüllendiriyoruz” adını taşıyor. Kampanya çerçevesinde 10 Mayıs 2019 tarihine kadar elektronik atık toplayan öğrencilere bir scooter hediye ediliyor.

ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, kampanyaya ilişkin şunlar söyledi: “Elektronik atıkların geri dönüşümü konusunda hala yeterli farkındalığa sahip değiliz. Bu çerçevede Beyoğlu Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz bu kampanya çok kıymetli.  Çünkü çocuklarımıza bu bilinci kazandırırsak sadece bugüne değil geleceğe de yatırım yapıyoruz. Ülkemizde yıllık ortalama 500 bin e-atık üretiliyor. Bu e-atıklar uygun şekilde geri dönüştürülmediğinde içeriklerinde bulunan cıva, kurşun, krom, CFC gazı gibi zararlı maddeler çevreye büyük zarar veriyor. Oysa e-atıklar uygun şekilde geri dönüştürülürse dünyamız için iyi bir şey yapmış oluyoruz. Ayrıca televizyon, bilgisayar, çamaşır makinesi, kablolar gibi e-atıkların plastik, metal gibi kısımları fiziksel yollarla ayrılarak ikincil ham madde olarak kullanılabiliyor. Bu da ekonomimiz için büyük bir kazanç!”