Header Reklam
Header Reklam

Elektra Elektronik Demiryolu Sektöründe Enerji Kalitesini Artıran Çözümlerini Tanıtacak

10 Mayıs 2023
Elektra Elektronik Demiryolu Sektöründe Enerji Kalitesini Artıran Çözümlerini Tanıtacak

Demiryollarının ulusal şebekeden etkilenmemesi için kendi enerji kaynaklarına sahip olması önem taşıyor. Demiryolu sektöründe kullanılan çeşitli tip ve güçteki cer vasıtalarından (çekici) kaynaklanan harmonikler enerji kalitesini bozan faktörlerin başında geliyor. Cer geri dönüş akımının önemli bir bölümü toprak üzerinden sağlanıyor. Bu durum sistem topraklamasında sorun yaşanmasına neden olarak enerji kalitesini etkiliyor. Harmonik filtre kullanımı ve topraklama sisteminin sürekli izlenerek denetim altında tutulmasını sağlamak da bir çözüm olarak öne çıkıyor. Demiryolu sektöründe enerji kalitesini artıran ürünleriyle ülkemizin yanı sıra dünyada da tercih edildiklerini belirten Elektra Elektronik Satış Direktörü İlker Çınar, 21-23 Haziran tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek Eurasia Rail Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’nda sektöre özel çözümlerini tanıtacaklarını açıkladı. 

Ürettiği trafolar, sistemi katener  ve şebekeden izole etmek için kullanılıyor

Demiryolu sektöründe enerji kalitesini artıran çözümler sunduklarını belirten Elektra Elektronik Satış Direktörü İlker Çınar, “Demiryollarının ulusal şebekeden etkilenmemesi için kendi enerji kaynaklarına sahip olması önemli. Harmonik filtre kullanımı ve topraklama sisteminin sürekli izlenerek denetim altında tutulmasını sağlamak da bir diğer çözüm. Elektra Elektronik olarak ürettiğimiz DynamiX Aktif Harmonik Filtre ile raylı sistem çözümlerinde şebeke girişlerindeki yük dengesizliğini ve reaktif enerjiden kaynaklı sorunları ortadan kaldırıyoruz. Ürettiğimiz trafolar da sistemi katener ve şebekeden izole etmek için kullanılıyor.” şeklinde konuştu.

CE işaretli ve Avrupa standartlarına uygun trafoları Çin’de de tercih ediliyor

Elektra Elektronik olarak ürettikleri transformatörler ile demiryolu sektörüne özel çözümler sunduklarını açıklayan İlker Çınar, “Raylı sistem transformatör ürün gruplarımız arasında izolasyon transformatörleri, şebeke ve katener izolasyon trafoları ile teknik bina yükseltici ve indirici trafoları bulunuyor. CE işaretli ve Avrupa standartlarına uygun bir şekilde üretilen trafolarımız Türk mühendisler tarafından tasarlanarak ülkemizde üretiliyor, Türkiye’deki ve dünyadaki projelerde kullanılıyor. Ülkemizde gerçekleştirdiğimiz demiryolu referans projelerimiz arasında Konya-Ankara yüksek hızlı tren hattı, IKZ (Irmak-Karabük-Zonguldak) hattı, İzmir(Selçuk-Çamlık) hattı, EKB (Eskişehir-Kütahya-Balıkesir) hattı, SAKA (Samsun-Kalın)hattı, BAME (Bandırma-Balıkesir-Menemen) hattı olmak üzere birçok istasyon yer alıyor.” dedi.

43 yıllık tecrübe, çok yönlü çözüm ve gelişmiş mühendislik 

Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda ekipman ve malzemelerin tasarımını, üretimini ve tedarikini sağlayarak dokümantasyon sürecini gerçekleştirdiklerini ifade eden Çınar, “Talep durumunda verdiğimiz malzemelerin saha montaj-test ve devreye alma işlerinin anahtar teslimini de yapıyoruz. Sektöre sağladığımız çok yönlü çözüm, gelişmiş mühendislik ve 43 yıllık tecrübemiz ile rakiplerimizden farklılaşıyoruz. Tüm çalışmalarımız neticesinde Türkiye’de mevcut çok sayıda projenin yanı sıra dünyada da sıklıkla tercih ediliyoruz. Yurt dışında en büyük demiryolu projemiz Çin’de bulunuyor. Etiyopya, Cezayir, Slovenya gibi ülkelere transformatör ve kabinler gönderdik. Önümüzdeki dönemde de raylı sistemlere yönelik ürünlerimizin satışına ve pazarlamasına tüm dünyada ağırlık vereceğiz.” dedi.

Türkiye’nin en önemli sektör fuarında ürün ve çözümlerini tanıtacak

Türkiye’deki demir yolu ve hafif raylı sistemler sektörüne yönelik en önemli fuar olan Eurasia Rail İstanbul 2023 Fuarı’na bu yıl dördüncü kez katılacaklarını belirten Çınar, “Eurasia Rail, ülkemizin yanı sıra raylı sistemlere yönelik Avrupa ve Asya kıtalarını kapsayan en önemli fuarlardan biri. Bu yıl 10.kez düzenlenecek bu fuarda sektörün en önemli şirketleri, sektör profesyonelleri ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Devlet Demiryolları alt şirketleri yer alıyor. 21-23 Haziran tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek Eurasia Rail İstanbul 2023 Fuarı’nda 2’nciHall’de A701 numaralı standımızla yer alarak, ülkemizde ve dünyada hem konvensiyonel hem de hızlı tren hatlarında yer alan ürün ve çözümlerimizi tanıtacağız” diyerek sözlerini tamamladı.Slider Altına