Header Reklam
Header Reklam

Ekrem İmamoğlu: “Yenilenebilir enerji dünya yaşam bütünlüğü meselesidir”

04 Haziran 2020
Ekrem İmamoğlu: “Yenilenebilir enerji dünya yaşam bütünlüğü meselesidir”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, COVID-19 pandemisi nedeniyle sanal konferans olarak Türkiye Yenilenebilir Enerji Birliği (EUROSOLAR Türkiye) tarafından düzenlenen IRENEC Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı'nın açılış konuşmasını yaptı. 

İmamoğlu, IRENEC 2020’ye katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “İnsan doğanın bir parçası, bununla beraber sorumluluğu da en üst seviyede. COVID-19 süreci doğa-insan ilişkisinin bütün insanlar, ülke ve şehir yönetimleri tarafından bir kez daha gözden geçirilmesi gerektiğini gösterdi. Dünyada, Sanayi Devrimi sonrasında hızlı şehirleşme süreci, özellikle fosil yakıtlardan beslenen bir enerji süreci başladı. Tabii bu, doğal yaşamın tahrip edilmesine de bir ortam yarattı. Bu durum, yaşam alanlarımızı kirletiyor ve bu kirlilik başta sağlık ve can güvenliği olmak üzere yaşamımızı tehdit ediyor.”

"COVID-19 sürecinde hava kirliliği yüzde 30-40 civarında azaldı"
COVID-19 sürecinin bir şeyi daha bize yaşattığını vurgulayan İmamoğlu, “İstanbul’da yaptığımız ölçümlerde bu süreçte hava kirliliğinin yüzde 30-40 civarında azaldığını gördük. İstanbul, gözle görülebilir bir değişim yaşadı. İstanbul’un manzarası, boğazı, denizi, doğası görüntü olarak bile değişmeye başladı. Normalleşme sürecinin başladığı bugünlerde kalıcı çözüm yenilenebilir enerji kaynaklarında olduğu bir kez daha ortaya çıktı” diye konuştu.

"İstanbul adına yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefini bütün dünyaya duyurmak istiyoruz"
İmamoğlu kısa vadede İstanbul adına yüzde yüz yenilenebilir enerji kullanımını hangi yılda hedeflediklerini bütün dünyaya duyurmak istediklerini belirterek şunları söyledi: “Bu deklarasyona 16 milyon insan adına imza atarak bu hedeften bizden sonra göreve gelen insanların da şaşmadan bu yolda yürümelerini sağlamak istiyoruz. Çünkü yerel otoriteler bu konuyu geliştirilebilmek için öncü olmak zorunda. Enerji verimliliği ve düşük enerji politikalarının sadece teknik olarak değil sosyal açıdan da faydalı olduğunun bilincindeyiz. Bu hem İstanbul’a, hem ülkemize sorumluluğumuz, hem de bütün dünyaya, insanlığa karşı sorumluluğumuz. Yenilenebilir enerji süreci küçük bir şehirden başlıyor ve tüm dünyaya fayda sağlıyor. İstanbul’da attığımız ufak bir adımın tüm dünyayı etkileyeceğinin bilincindeyiz. Şehrimizi bu sürece hazırlamakta kararlıyız. Hükümetler bu amaca ulaşabilmek için yenilikçi yaklaşımları dikkate almalı. Türkiye’nin bu konudaki ilişkilerini güçlendirmeli ve finansmanı dünya ile birlikte hazırlamalıdır. Yenilenebilir enerji tek başına bir ülkenin ya da şehrin kendi başına aldığı kararlarla hareket serbestliğinin ötesinde bir dünya yaşam bütünlüğü meselesidir ve biz sürece gerçekten bu gözle bakıyoruz.”

"Binde üç olan İstanbul’un elektrik tüketimindeki yenilenebilir enerjinin payını yüzde 18’e çıkaracağız"
İmamoğlu, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yüzde yüz yenilenebilir enerji kullanımı yolunda ilerlemeyi öncelikli hedefimiz olarak görüyoruz. Göreve geldiğimizde binde üç olan İstanbul’un elektrik tüketimindeki yenilenebilir enerjinin payını görevimizin bitiş tarihi olan 2024 yılında yüzde 18’e çıkarmak için yatırımlarımızı planlıyoruz. Yerel otoriteler bu süreçte öncü olmalı. Yeni yatırımlarımız için de hızlı bir şekilde hem finansman hem de tasarım konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla çalışmaya devam ediyoruz. Sizlerin de bir paydaşı olmaktan dolayı mutluyuz. Tüm katılımcılara ve katkı koyan herkese teşekkür ediyor, güzel bir konferans olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.Slider Altına