Header Reklam
Header Reklam

EHPA, Isı Pompası Uygulamalarını Geliştirmek için Avrupa Belediye Başkanları ile Görüşüyor

23 Ekim 2017
EHPA, Isı Pompası Uygulamalarını Geliştirmek için Avrupa Belediye Başkanları ile Görüşüyor

Günümüzde Avrupa'daki şehirler ve kasabalar büyük değişiklikler geçiriyor. Yüksek uluslararası çevre hedefleri ve nüfuslarının artan beklentileri nedeniyle, yerel yönetimler, kentlerdeki yaşamı daha sağlıklı ve daha çevre dostu hale getirecek çözümler arıyor. Ne yazık ki, ısı pompaları (HP) gibi bazı teknolojilerin potansiyeli tam olarak kullanılmadığından yeterince hızlı ilerleme kaydedilemiyor. 
Isı pompası uygulamalarının iklim açısından yararı açıktır, CO2 emisyonları diğer teknolojilere kıyasla çok daha azdır ve partiküler atık yaymaz. Dahası, ısı pompası avantajları yalnızca yeni ve yenilenmiş binalarda değil aynı zamanda sosyal konutlarda, tarihi ve ticari binalarda da ortaya konmalı.
 
Isı pompası teknolojisi, tasarruflu enerji tüketimi sağlar, yenilenebilir enerji kullanımını teşvik eder ve CO2 salımını azaltır. Isı pompası üreticileri, Avrupa'da çalışanlarına ve montajcılara istihdam sağlıyor.
 
Bugüne kadar tüm Avrupa'da kurulu bulunan 10 milyon ısı pompası ile:

• 333 GW depolama kapasitesi sağlandı.
• 164 TWh ısı üretildi.
• 106 TWh yenilenebilir enerji kullanıldı.
• 59,3 TWh elektrik kullanıldı.
• 27,1 Mt CO2 tasarruf edildi.
• 135 TWh enerji tasarrufu sağlandı.
 
Bu nedenle, kent sakinlerinin beklentilerini karşılamak ve en önemli paydaşlara erişmek için EHPA (Avrupa Isı Pompası Birliği), Avrupa belediye başkanlarıyla irtibat kurmaya ve kentlerinin geleceğini şimdi planlamalarına yardımcı olmaya karar verdi.
 
"Gelecek İçin Şimdi Planla" Kampanyamızın bir parçası olarak, Avrupa 55 yerel yönetime ulaştık. Anımsatıcı olarak, bir kartpostalda ısı pompalarının 6 avantajını renklendirdik ve onları da gösteren 6 lale soğanı bulunan bir kutuyla gönderdik. Belediye Başkanları, şimdi, Çiçek Kartpostalarını bize geri gönderip EHPA'dan ısı pompası uzmanları ile görüştü, uygulamalı ısı pompası teknolojisi ile ilgili başarı hikayelerini paylaştı ve "Yılın Isı Pompası Şehri" ödül etkinliğinin düzenlenmesini istedi.
Gelecek yıl Avrupa şehirleri sadece çiçeklerle değil, aynı zamanda ısı pompaları ile de gelişecek.”