Header Reklam
Header Reklam

Edirne Özel Halk Otobüsleri de KentKart uygulamasına geçti

24 Aralık 2009 Dergi: Eylül-Ekim 2009

Edirne'de toplu taşıma araçlarında 'KentKart' kullanımı Belediye Başkan Vekili Hakan İnci, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Atabay, Özel Halk Otobüsü Kooperatifi Başkanı Aytaç Dilci ile kooperatif yöneticileri ve KentKart yöneticilerinin katıldığı açılış töreniyle birlikte başladı.

Belediye Başkan Vekili Hakan İnci, Edirne'nin modern ve çağdaş sistemleri kullanarak başta ulaşım olmak üzere her alanda en iyi yere geleceğini söyledi. Bu sistemin bir çok şikâyeti de ortadan kaldıracağını belirterek; 'Sistemde olan tüm araçların hangi güzergahlarda kaç km hızla gittiğini görebiliyoruz, şikayetleri çok daha rahat bir şekilde değerlendirebileceğiz. Hangi güzergahta hangi saatte kaç araç olduğunu sistemden görebiliyoruz. Çift yönlü haberleşme sistemi ile araçlara müdahale edebileceğiz. Ayakta yolcu taşınmasının da önüne geçeceğiz. Trafikte araçlar birbiri ile de yarış yapamayacak. Sistemden alınacak verilerin ulaşım planlamalarımıza çok büyük katkısı olacak" dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış gösteren domuz gribi vakaları dolayısıyla kişiye özel KentKart'larla yolcu ve şoförlerin parayla irtibatının kesilerek, toplum sağlığının korunması açısından da oldukça faydalı olacağına dikkat çekildi.

Bu sistemi Edirne ile beraber 11 ilde uygulamaya koyduklarını dile getiren Kentkart Genel Müdürü Ercan Ünal, sistem sayesinde Edirneliler de ön ödemeli elektronik kartlarla biniş ücretlerini ödeyebilecek dedi. Ercan, aynı zamanda gerçek zamanlı araç takip sistemi ile toplu taşıma işletmelerinin de daha planlı taşıma hizmetleri verebileceğini sözlerine ekledi.


Etiketler


Slider Altına