Header Reklam
Header Reklam

Ecomondo ve Key Energy Yeşil Ekonomi Buluşması Büyük Bir Başarıya İmza Attı

14 Kasım 2022
Ecomondo ve Key Energy Yeşil Ekonomi Buluşması Büyük Bir Başarıya İmza Attı

Italian Exhibition Group tarafından düzenlenen Ecomondo ve Key Energy, 2021’deki fuar organizasyonlarına kıyasla %41 oranında daha fazla katılımla Rimini’de gerçekleşti. Bu artış, rekor katılımın yaşandığı 2019’dan bile %15 daha fazlaydı. IEG'nin fuarları uluslararası bir platforma dönüştürme çabaları sayesinde yabancı katılım; ikiye katlandı. 11 Kasım’da Rimini Expo Center'da kapılarını kapatan etkinliklere 90 ülkeden katılım kaydedildi.

İtalya ekonomisinin geleceğinin yeşil yörüngesi, bugüne kadar 550 milyona yakın İtalya-Dış temaslıya ve iki önemli olayla baskın bir şekilde ortaya konuyor. Bu, Yeşil Ekonomi Genel Devletleri'nin 11. etkinliğinde sunulan ve Ecomondo'nun açılışında Ulusal Yeşil Ekonomi Konseyi tarafından tanıtılan “İtalyan Şirketleri için Yeni Ekolojik Geçiş Zorlukları” üzerine yapılan çalışma ve Key Energy'nin açılışında sunulan yenilenebilir enerji tedarik zincirleri için “İtalya için Yıkıcı Enerji Senaryoları” başlıklı çalışma ile doğrulanmıştır.

Ecomondo ve Key Energy, benzersizliğini fuarların yüksek nitelikteki katılımcılarından, Avrupa Komisyonu'ndan Çevre ve Enerji Güvenliği Bakanlığı'na kadar en üst düzeyde kurumsal temsilcilerden oluşan bir topluluğu temsil ederek kanıtlıyor. Sürdürülebilir Kalkınma Vakfı ve Tedarik Zinciri Konsorsiyumu; ziyaretçilere ve katılımcılara devam eden değişiklikler arasında doğru yönü bulmaları için bir pusula veren ve kamu karar vericilerinin sürdürülebilirlik yolunda ilerlemeleri için bir teşvik sağlayan eksiksiz bir konferans programı sundu.

İtalyan şirketlerinin %86'sı ekolojik geçişe gösterilen dikkat düzeyini yüksek veya iyi olarak değerlendiriyor. Yakın gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişiminin ardından bugün ile 2030 arasında tüketicilere sağlayacağı tahmini 24 milyar Euro'luk fayda ile İtalyan ekonomi yeşile dönmeye hazır görünüyor.
Start-up'lar ve sergileyen şirketler, Rimini Expo Centre'a yüzlerce yenilik projesi getirdi. İki fuar; işbirliği anlaşmaları imzalayan, yeşil ekonomide faaliyet gösteren 80 uluslararası derneğe ev sahipliği yaptı. Akdeniz bölgesinde “mavi büyümeyi” teşvik etme taahhüdü, bölgedeki deniz ekosisteminin korunması ve iklim değişikliğine karşı mücadele için uluslararası işbirliği projelerinin vaka örnekleri ve Afrika Yeşil Büyüme projesi, etkinliğe damgasını vurdu

Ecomondo'nun 25. ve Key Energy'nin 15. organizasyonunda, yeşil ekonominin temel direkleri olan Made in Italy'nin en iyilerini ve uluslararası teknolojileri bir araya getiren, 130.000 metrekareyi dolduran 1.400 katılımcı marka, pazarın son durumunu sergiledi. Etkinlikler; döngüsel biyo-ekonomi, atık ve atık su yönetimi ve değerlendirilmesi, toprak ve deniz yenilenmesi, sürdürülebilir mavi büyüme ve hidrojeolojik risk ile birlikte güneş enerjisi sektörü, fotovoltaikler ve depolama sistemleri, kara ve deniz rüzgâr enerjisi için çözümler ve teknolojiler, endüstride ve binalarda enerji verimliliği ve sürdürülebilir şehirler ve elektrikli mobiliteye odaklandı.

ITA-İtalyan Ticaret Ajansı ve Dışişleri Bakanlığı ile dijital platformda 2.537 iş eşleşmesi yaratan sinerji sayesinde 600 yabancı alıcı, Rimini Expo Center'a çekildi.
GreenTechInsights B2B platformundaki katılımcı profilleri, profesyonel operatörler tarafından 270.000'den fazla görüntüleme aldı.

Ecomondo ve Key Energy'nin iki bilimsel komitesi tarafından, sırasıyla Bologna Üniversitesi'nden Fabio Fava ve Kyoto Club Italia Direktörü Gianni Silvestrini tarafından yönetilen 160 kurumsal etkinlik düzenlendi.

Çevre ve Enerji Güvenliği Bakanı Gilberto Pichetto Fratin fuarın kapanışında yaptığı konuşmada, “Başlangıçta Ecomondo sadece 3.000 metrekarelik bir sergi alanı kaplıyordu. 25 yıl sonra bu sayı 40 kat artarak 130.000'e ulaştı. Hem gelecek hem de farklı türde bir enerji üretimine bakmamızı sağlayan teknolojiler için ele geçirilecek fırsatlar hakkında fikir veren rakamlar bunlar” dedi.

Ecomondo, 7-10 Kasım 2023 tarihleri arasında Rimini'de bir kez daha kapılarını açacak. Bundan önce 22-24 Mart 2023 tarihleri arasında, K.EY The Renewable Energy Expo'nun (iki kat alanla otonom hale gelecek olan KEY ENERGY yan etkinliği) ilki yapılacak. 
 Slider Altına