Ecomondo ve Key Energy Fuarları Rimini’de Başarı ile Tamamlandı

30 Ekim 2021 Dergi:

Avrupa ve Akdeniz havzasında döngüsel ekonomi ve yenilenebilir enerjiler için önemli referans noktaları olan Ecomondo ve Key Energy Fuarları, İtalya’nın Rimini kentinde 26-29 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. IEG’nin (İtalyan Sergi Grubu) bu iki fuarı, 1080’in üzerindeki markayı bir araya getirdi. Etkinlik çerçevesinde 500 saatin üzerinde bir konferans programı da yer aldı.
Covid-19 pandemisi öncesinde düzenlenen son fuarın neredeyse %85'i oranında katılım sağlanırken, bir önceki fuar alanının %90'ı kullanıldı. Rimini Fuar Merkezi’nin salonlarında, özellikle de Glasgow'daki COP26 gibi önemli bir etkinliğin arifesinde bugün tüm hükümetlerin gündemlerinde öne çıkan konuları, Endüstri 4.0 çerçevesinde yeşil ekonomi, döngüsel biyo-ekonomi, su kaynakları, atık arıtma ve dijitalleştirme süreçleri, ilgi çeken temalar arasında yer aldı. 
Ecomondo ve Key Enerji fuarlarına eşlik eden, iki yılda bir düzenlenen ekolojik araç fuarı SAL.VE, şasi üreticileri, kentsel hijyen, temizlik sistem montajcıları, hibrit veya tam elektrikli araçlarla atık toplama ekipmanları sektörünü bir araya getirdi. Mekanik preslerden biyo-plastikle çalışan 3D yazıcılara kadar, yeni kurulan şirketler, kalifiye ve iş odaklı operatörler tarafından keşfedildi ve fuarlar yeşil iş etkinliklerine dönüştürüldü. Panellerden döşemelere kadar geri dönüştürülmüş mobilya ahşabı veya diğer yapı malzemelerinden elde edilen dönüştürülmüş malzemelerle kurulan stantların yüzdesinde de artış oldu.

Profesör Fabio Fava başkanlığındaki Bilimsel Komite tarafından düzenlenen Ecomondo'daki oturumlarda, Avrupa Yeşil Anlaşması'nın tavsiyeleri doğrultusunda çevresel yenilenme teması üzerinde ayrıntılı bir analiz yapıldı. Bu "Gösterge konferansları" sayesinde, ülkenin Avrupa ile birlikte hızlıca ekonomik, çevresel ve sosyal açılardan toparlanması için üretimin, şehirlerin, doğal mirasların, toprak, su ve denizlerin sistemli ve kapsayıcı bir şekilde yenilenmesini sağlayacak eylemler belirlendi. 

Milano Politeknik Enerji Strateji Grubu tarafından, Key Energy'nin açılış oturumunda, özellikle ekonomi ve istihdam açısından NRRP ile bağlantılı fırsatları incelendi: 64 milyar Euro’dan fazla ek gelirden ve 132 bin istihdam olanağından söz edildi. Ayrıca, Gianni Silvestrini başkanlığındaki Bilimsel Komite tarafından düzenlenen konferanslarda, açık deniz rüzgârından tarımsal fotovoltaiklere, enerji topluluklarından hidrojen ve iklim stratejilerine kadar yeni gelişmelerin yanı sıra elektrikli mobilite cephesinde ilginç sonuçlar tartışıldı.

İtalyan Fuar Grubu, 23-25 Mart 2022 tarihleri arasında Rimini Fuar Merkezi’nde yeni SOLAR fuarı ve konferansı da Key Energy etkinliğinin kapsamı içinde yer alacak. 
Yenilikçi formatı ile güneş enerjisi şirketleri ve topluluklarının ihtiyaçlarına son derece odaklanan SOLAR fuarı ve konferansı, sinerji içinde ve ITALIA SOLARE'nin 23 Mart 2022 için düzenlediği eğitim ve bilgilendirme etkinliği FORUMTECH'in ikinci ile birlikte gerçekleştirilecek. 
2022 yılı için iki uluslararası etkinlik daha gündemde: Ecomondo tarafından desteklenen CDEPE - Chengdu Uluslararası Çevre Koruma Fuarı, batı Çin pazarındaki en büyük yeşil teknoloji fuarı, 20-22 Mayıs tarihleri arasında ve Deutsche Messe ortaklığıyla 12-14 Temmuz 2022 tarihleri arasında León'da düzenlenecek Ecomondo Mexico.
Ecomondo ve Key Energy 2021 Fuarlarından görüntüler:
https://youtu.be/8LBSag4liUc