Header Reklam
Header Reklam

ECOMONDO ve Key Energy Fuarları ile Yeşil Ekonomi Endüstrileri İtalya’da Bir Araya Geldi

19 Kasım 2019 Dergi: Kasım-Aralık 2019
ECOMONDO ve Key Energy Fuarları ile Yeşil Ekonomi Endüstrileri İtalya’da Bir Araya Geldi

IEG (İtalyan Fuar Grubu) tarafından İtalya’nın Rimini kentinde 5-8 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenen; Ecomondo Yeşil, Çevreci Teknolojiler, Key Energy Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Sal.Ve Çevre Dostu Araçlar ve DPE Avrupa Enerji Dağıtımı Fuarlarından oluşan Yeşil Ekonomi buluşması, 100.000’i aşkın profesyonel ziyaretçiyi bir araya getirdi. Uluslararası katılımı, bu yıl %24 oranında artış gösteren yeşil ekonomi birleşik fuarında, 129.000 m2 alanda 1.300 kuruluş, 130 ülkeden gelen endüstri profesyonellerine teknoloji ve hizmetlerini sergiledi. İtalya Çevre Bakanlığı ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı işbirliği ve Yeşil Ekonominin Ulusal Konseyi’nin desteğiyle düzenlenen etkinlikte çok sayıda konferans, seminer, panel ve B2B2G Ticari toplantı gerçekleşti. 

Key Energy Fuarı, güneş, rüzgâr, verimlilik, depolama olmak üzere dört ana temaya sahipti. Città Sostenibile başlığını taşıyan tematik bölümde; bina ve şehirlerin verimliliğini artırmak için sunulan teknolojiler ve hizmetler, verimli kamusal aydınlatma, kamu hizmetleri, BİT çözümleri ve ürünleri, akıllı şebekeler ve sürdürülebilir mobilite; elektrikli ve hibrit arabalar yer aldı.

Key Energy 2019 konferans programı, İtalya'nın iddialı 2030 Avrupa hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak teknolojik yenilikler, finansal modeller ve örgütsel çözümlerine odaklandı. Konferans, atölye çalışmaları ve eğitim kursları dahil 60’ın üzerinde etkinlik düzenlendi. Bu etkinliklerde 534 konuşmacı bildiri sundu.

Fuar merkezinin güney girişi atrium alanında 33 kuruluş Green Start-Up alanında; ziraat ve hayvancılık alanında maliyetleri düşüren, verimliliği artıran, arı ölümlerini ve kimyasal kullanımını azaltan akıllı çözümlerden, gıdaların tazeliğini koruyan çevre dostu ambalaj teknolojilerine, nano materyallerden, IOT çözümlerine kadar geniş bir yelpazede geliştirilen en yeni teknolojilerini sundu. Sismik, çevresel, doğal riskler için erken uyarı sistemi konulu dijital platform, üç saat içinde yenilenebilir enerji kullanarak çamurdan değerli maddeleri ayrıştırma, geri kazanma patentli teknolojisi, ilk pasif değişken geometri rüzgar türbini ile enerji üretimini maksimize eden çalışma, bu alanın öne çıkan projeleri arasındaydı. 

Avrupa Komisyonu'nun Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler İcra Ajansı (EASME), Horizon 2020 Enerji Verimliliği, Horizon 2020 Çevre, COSME, LIFE, EMFF ve Avrupa İnovasyon Konseyi KOBİ Araçları gibi Avrupa Komisyonu programlarından birinin finanse ettiği 40'tan fazla projeyle fuarda yerini aldı. Ecomondo ziyaretçileri aynı zamanda mevcut fon olanakları hakkında birebir görüşme için EASME ve Avrupa Komisyonu temsilcisiyle tanışma fırsatına da sahip oldu. Gıda atıkları, kültür balıkçılığı, karayolları için düşüm emisyon koridoru, deniz taşımacılığında yakıt kullanımı ve emisyon azaltımı, sürdürülebilir yapılar ve kentler, plastik atıklar gibi çok geniş bir konu yelpazesine sahip projelerle ilgili olarak AB temsilcileri fuar süresince 4 tematik toplantı gerçekleştirdi, stantlarında ziyaretçilerini bilgilendirerek proje fırsatları, başvuru koşullarını anlattı. 
Türkiye’den Evreka Yazılım, OM Mühendislik ve Polat Makine’nın katıldığı fuarda, İtalya’daki şirketi ile Kastamonu Entegre de yer aldı.

ANFIA (İtalyan Otomotiv Endüstrisi Tedarik Zinciri Birliği) ortaklığında düzenlenen Çevre Dostu Araçlar Fuarı Sal.Ve, 6.000 m²'lik bir sergi alanında, elektrikli ve hibrit otomobillerin yanı sıra endüstriyel araçlar, katı ve sıvı atıkların toplanmasına yönelik özel araçlar sergilendi.
Ecomondo, geçen yıl 9 Kasım'da, Birinci Ulusal Biyometan Platformu'na destek vermişti. Bu yıl da CIB ve CIC (İtalyan Biyogaz Konsorsiyumu ve İtalyan Kompost ve Biyogaz Derneği) tarafından yönlendirilen Biometan platformuna ev sahipliği yaptı. Yenilenebilir ve geleneksel enerji arasındaki geçiş noktası olarak biyometanı ele alan platform, doğal gaz endüstrisi ile stratejik ittifakı güçlendirmeyi amaçlıyor.

B2B iş toplantıları için gelen uluslararası delegeler, fuar merkezindeki özel bölümde dört gün boyunca çok sayıda iş görüşmesi yapma olanağı buldular. İş görüşmeleri, fuarın başlangıcından bir ay önce etkin olan IEG’in çevrimiçi platformu üzerinden başlamış ve randevular alınmıştı. Bu sistem her katılımcıya, adı, ülkesi, cirosu, iş sektörü, kuruluş yılı ve çalışan sayısı da dahil olmak üzere B2B toplantılarına katılacak tüm yabancı delegelerin profilini görme şansı vermişti. Fuar organizasyonu, yabancı dil sorunu olan kuruluşlara tercüman desteği sağladı. Kuzey Amerika, Orta Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Akdeniz, MENA (Orta Doğu-Kuzey Afrika), Sahra Altı Afrika, Güney Afrika, Rusya ve BDT Cumhuriyetleri, Çin, Hindistan, Güney Doğu Asya ve Avustralya’dan gelen delegeler; atıkların işlenmesinde yer alan her türlü sanayi kuruluşları, yönetim ve hizmet şirketleri, hurda sektörü, büyük alışveriş merkezlerinin yöneticileri, mühendisler ve tasarımcılar, distribütörler, perakendeciler, entegre su sisteminin büyük ve orta büyüklükteki yöneticileri ve çok uluslu kuruluşları, kamu otoriteleri ve çevresel izleme kuruluşları, enerji ve su tasarrufu ile ilgili kuruluşlar, tarım ve hayvancılık şirketleri, meyve ve sebze üreticileri, biyogaz ve biyometan ekipmanı alıcıları gibi pek çok kesimi temsil etti.

İtalyan yeşil ekonomisinin yıllık toplantısı olan Yeşil Ekonomi Genel Birlikleri toplantısı da 5 ve 6 Kasım tarihlerinde gerçekleşti. İtalyan Çevre Bakanlığı işbirliği ile Yeşil Ekonomi Ulusal Konseyi tarafından, bu yıl 8.si gerçekleşen etkinlikte 65 sektör birliği yer aldı. Etkinlik, 2012 ile 2018 yılları arasında 7500'den fazla yeşil ekonomi kuruluşunu bir araya getirdi. Yapılan iki günlük toplantıda enerji ve iklim, yeşil şehirler, doğa dostu sermaye ve döngüsel ekonomi konuları ele alındı.
7 Kasım’da düzenlenen Beacon Konferansında ise yeşil ekonomi yatırımları ele alındı, çok sayıda uluslararası bildiri sunuldu. 

5 Kasım Salı günü İtalyan Çevre Bakanı Sergio Costa'nın açılışını yaptığı fuarlar, bir İtalya-Mısır İş Forumu'na da ev sahipliği yaptı. 6 Kasım’da, İtalyan Fuar Grubu Başkanı Lorenzo Cagnoni, Çin'in çevre koruma sektöründe en önemli birliği CAEPI - Çin Çevre Koruma Endüstrisi Birliği Genel Sekreteri Yi Bin ile bir araya geldi. 2020'de Çin'de bir sanayi delegasyonu ile düzenlenen CDEPE - Chengdu Çevre Koruma Fuarı'nın duyurusu yapıldı ve operasyonel işbirliği anlaşması imzalandı. Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığının denetiminde faaliyet gösteren CAEPI, IEG ile işbirliği çerçevesinde 31 Mart-2 Nisan 2020 tarihleri arasında Batı Çin Yeşil Teknolojiler Fuarı CDEPE’nin 16.sını düzenleyecek. 

Fuarda 11 kategoride Teknolojik İnovasyon olarak belirlenen ürünlerin bulunduğu stantlara, yer grafiği ile belirtilerek ziyaretçiler için dikkat çekecek şekilde yönlendirme yapıldı. Bu stantlara yoğun ilgi gördü.

İtalyan Fuar Grubu’nun uluslararası tanıtımları da medyada büyük yankı buldu. Fuarda 520 İtalyan ve yabancı gazeteci kaydı yapıldı ve fuardan önceki son sekiz günde medya tarafından 1.200'ün üzerinde haber yayınlandı. Türkiye’den Doğa Sektörel Yayın Grubu, Yeni Enerji ve E-Belediye Dergileri ile fuarın medya partnerleri arasında yerini aldı.

Fuarı destekleyen dernekler arasında TÜDAM (Değerlendirilebilir Atık Malzemeler Sanayicileri Derneği), AGED (Atık Kağıt ve Geri Dönüşümcüler Derneği) ile GENSED (Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği) bulunuyordu.
Ecomondo ve Key Energy'nin bir sonraki organizasyonu, 3 - 6 Kasım 2020 tarihleri arasında Rimini Fuar Merkezi'nde düzenlenecek.


 Slider Altına