Header Reklam
Header Reklam

Ecomondo ve Key Energy, 2016’da Dikkatleri “Sirküler Ekonomi” Üzerine Çekiyor

30 Eylül 2016 Dergi: Eylül-Ekim 2016
Ecomondo ve Key Energy, 2016’da Dikkatleri “Sirküler Ekonomi” Üzerine Çekiyor

Yeşil ekonomi dünyasını bir araya getiren Ecomondo, bu yıl 20. kez düzenlenecek. Her sene olduğu gibi bu sene de İtalya-Rimini’de gerçekleştirilecek fuar, 8-11 Kasım tarihlerinde yeşil ekonominin değdiği pek çok sektörün temsilcilerini aynı çatı altında buluşturacak.

Geçen sene yine Kasım ayının başında Rimini’de 100 bin m2’lik bir alanda düzenlenen Ecomondo ve eş zamanlı etkinliği Key Energy, bin 200 firmanın katılımıyla gerçekleşmişti. 103 bin 514 ziyaretçiyi ağırlayan her iki fuar, toplam 200 konferansa ev sahipliği yaptı.

Ağırlıklı olarak “Sirküler Ekonomi” kavramına dayanan bu yılki Ecomondo’nun en önemli başlıklarından biri Global Water Expo. Global Water Expo’da su endüstrisine yönelik bilgiler, projeler ve yeni teknolojiler yer alacak. Dünyaca tanınan Onursal Profesör ve Uluslararası Su Derneği’nin Kentsel Arıtma Sistemleri ve Atıkların Değerlendirilmesi Kümelenmesi’nde başkanlık yapan Willy Verstraete’in 9 Kasım’da yapacağı “Atık Su ve Kirli Suların Arıtma Tesisleri’nde Geri Kazanımı” başlıklı sunumu şimdiden merakla bekleniyor.

Ecomondo’nun en önemli özelliklerinden biri de geniş kapsamlı ve üst düzey konferans programı. Gerçekleştirilecek konferans ve workshoplar; mevcut en son teknolojilerin, ekonominin, yasaların, prosedürlerin, araştırmaların ve yeniliklerin sirküler ekonominin geleneksel ve yenilikçi endüstrilerdeki başlıca sektörlerle bağlantısını benimseyen bir içeriğe sahip. Avrupa Komisyonu ve Biyo-Bazlı Endüstriler Kamu-Özel ortak çalışması ile 9 Kasım’da düzenlenecek etkinlik “Akdeniz’de Biyo-Bazlı Endüstriler ve Biyo-Ekonomi” ana başlıkları altında gerçekleştirilecek. Bölgesel alanda tarımsal sanayide kullanılan ürünler/atıklar, biyo rafinelerde kullanılan gıda artıkları ve biyokütle, örnekler eşliğinde sunumlarda yer alacak.

"Horizon 2020 ve biyo-bazlı endüstriler ortaklığı  (BBI JU): Akdeniz Bölgesi’ndeki İş Fırsatları ve Büyüme“ konulu konferans da 9 Kasım’da gerçekleşecek ve şimdiden merakla beklenen etkinlikler arasında yer alıyor.

Yine bir başka önemli etkinlik ATIA-ISWA Italya ve ACR+ (Şehirler ve Bölgelerde Sürdürülebilir Kaynak Yönetimi Derneği) ortak çalışması ile “Sirküler Ekonomi ve Kentsel Atık Yönetimi: Neler Değişmeli? Nasıl ve Ne zaman?” başlığı altında, sektörel anlamda sirküler ekonomiye ilişkin ekonomik ve çevresel çıkarımlarla ve çeşitli örneklemelerle birçok konuyu su yüzüne çıkarmayı hedefliyor.

Ecomondo ve Key Energy ayrıca rüzgâr enerjisi sektöründe faaliyet gösteren firmalar için önemli bir organizasyon olan “Key Wind”e de ev sahipliği yapacak. Yine fuar kapsamında “H2R Sürdürülebilir Hareketlilik” temasıyla, büyük motorlu araç markalarında metan, LPG’li, elektrikli ve hibrit modeller fuarda sergilenecek ürünler arasında.

Türkiye’den Yoğun Katılım

Ecomondo’ya, geçen sene olduğu gibi, bu sene de yoğun bir katılım var. Türkiye danışmanlığını AntExpo Organizasyon ve Danışmanlık’ın yürüttüğü Ecomondo’nun Türkiye’den 2016 Alım Heyeti’ne katılımı kesinleşen kurum, dernek ve firmalar şu şekilde sıralanıyor:  Acıöz, Altaş Temizlik, Altıntaşlar, Ankara Geri Kazanım, Anlı Ticaret, Arcam Geri Dönüşüm, Ardam Tehlikeli Atık, Artı Kurumsal, Aspar Kauçuk, Babacan Kauçuk, Beylikdüzü Belediyesi, Biomass Enerji, Biyoder, Burkasan, Camsan Geri Dönüşüm, Çevsan Enerji, Coşkunöz Holding (Ineva Çevre), Çaglar Çevre, Çevdosan, Çevre Mühendisleri Odası, Damla Kimya, Doğa Sektörel Yayın Grubu, EkoIQ Dergisi, Ekonorm Çevre, Engin Gerikazanım, Eta Çevre, Fehmi Müdüroğlu, Ferhanoğulları Geri Dönüşüm, Geksander, Historia Fatih Mall, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karadağ Kauçuk, Kepa Atık, Kızılırmak Geri Dönüşüm, Lefa Temsilcilik, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Makro Çevre, Mensan Geri Dönüşüm, Mixta, Nikomedya Marine, OSTİM Enerji Kümelenmesi, OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, OSTİM İnşaat Kümelenmesi, Özkartallar, Ral Geri Dönüşüm, Riçev Geri Dönüşüm, Saka Ambalaj ve Geri Dönüşüm, Serhat  Atık Geri Kazanım, Son-Ka Geri Dönüşüm, Tambursan, Taşçı Makine, TMS Medical, Tolay Energy, TÜDAM.

Bununla beraber fuara standlı katılımı onaylanmış firmalar  ise Aymas Makine, Polat Makine ve Şantes olarak sıralanıyor.

Fuar hakkında daha detaylı bilgi için www.ecomondo.com ; www.keyenergy.it siteleri ziyaret edilebilir.