Header Reklam
Header Reklam

ECOMONDO, Sürdürülebilir Su ve Atıksu Yenilikçi Çözümlerine Sahne Olmaya Hazırlanıyor

24 Eylül 2019 Dergi: Eylül-Ekim 2019
ECOMONDO, Sürdürülebilir Su ve Atıksu Yenilikçi Çözümlerine Sahne Olmaya Hazırlanıyor

Su Kaynaklarının Geri Kazanımı ve Yeniden Kullanımı için Uygulanabilir ve İnovatif Avrupa Projeleri, Sürdürülebilir Atıksu Yönetimi 05-08 Kasım 2019 tarihleri arasında İtalya’nın Rimini kentinde, ECOMONDO Fuarının Gündeminde yer alacak.

İtalyan Fuar Grubu’nun (IEG) Küresel Su Fuarı Bölümü, İtalya'da 777 milyon Euro değerinde olan ve hala büyük bir büyüme potansiyeline sahip sektördeki güncel konuları, uzmanlarını ve işletme kurumlarını bir araya getirecek.

Bugün, entegre su sektöründeki döngüsel ekonomi - sadece tarımda kaynak kullanımı hesaplandığında - İtalya'da 777 milyon Euro’luk bir ciro ve yaklaşık 4.000 iş hacmi sağlayabiliyor. (“İtalya'daki Döngüsel Ekonomi”, Duccio Bianchi, Editors Environmental Ambiente Yayıncıları). Ancak, gerçek potansiyel çok daha büyük: Birleşmiş Milletler Dünya Su Gelişme Raporu'nun 2017 edisyonunun çarpıcı bir başlığı var: "Atıksu: Kullanılmayan Kaynak".
 
Kentsel ve endüstriyel seviyelerde atık suların yönetimi ve sürdürülebilir kullanımı konusu, İtalyan Fuar Grubu'nun İtalya'da döngüsel ve yeşil ekonomi platformu olan Ecomondo'da (5-8 Kasım 2019, Rimini Fuar Merkezi, İtalya) yüksek bir profile sahip. Avrupa Küresel Su Fuarı bölümü ve Utilitalia ile olan ortaklığından dolayı Ecomondo, entegre su hizmeti ve atık su döngüsünün her aşamasında inovasyon için ideal bir teşhir alanı olacak. Ecomondo'nun bu bağlamdaki rolü, bir yandan Eylül ayında İtalya'da düzenlenen önemli bir etkinlikten de önem kazanıyor: 3. IWA (Uluslararası Su Birliği) Kaynak Kurtarma Konferansı (www.iwarr2019.org) IEG fuarının bu önemli etkinliğin de partneri oldu. Alanındaki bu en büyük uluslararası zirvede, su sektöründe döngüsel ekonomi projelerini hayata geçirmek isteyen yüzlerce dünya uzman, bir araya geldi.
 
23.sü düzenlenecek Ecomondo'da, Global Water Expo'nun fuar bölümü sürekli büyüyor (D1 ve D2 olmak üzere 2019 etkinliğinde iki salon da rezerv edildi), Profesör Francesco Fatone (Marches Polytechnic University) tarafından hazırlanan çok yüksek profilli bilimsel toplantılar 
Ecomondo Teknik-Bilim Komitesi'ndeki "su" alanı ile ilgili konulara yaklaşımlar getirecek, su sektörü ile ilgili, su ve tarım, su ve sağlık gibi tüm ana konularda derinlemesine ağ oluşturma fırsatları sağlayacak, atık su ve kentsel atıkların entegre yönetiminden şehirlere, yönetişim konularına ve düzenlemelere kadar konulara değinecek. Daha iyi ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik için verimliliği, planlamayı ve yönetimi geliştirmek amacıyla dijital çözümlere de (su 4.0) odaklanacak.

HORIZON 2020 AVRUPA İNOVASYON HAREKETİ
Global Water Expo'nun bu etkinliğinde, Avrupa Komisyonu tarafından Horizon 2020 hareketi ile birlikte finanse edilen su sektöründeki inovasyon projelerinin gelişimi hakkında güncel bilgiler edinmek mümkün olacak. Büyük ölçekli, akıllı tesis olarak onaylanmış pilot tesislerde iki yıldan uzun bir süredir izlenen kesin sonuçlarının yanı sıra, selüloz geri kazanım ve yeniden kullanım potansiyeli, biyopolimerler, atıksu ve çamur saflaştırmadan elde edilen ürünlerin potansiyelleri yine Ecomondo’da ele alınan konular olacak. Ecomondo 2019, yaz turizmi döneminde Akdeniz adalarına özgü su sıkıntısı sorunlarına, doğaya dayalı yenilikçi çözümler ile cevap vermeyi amaçlayan, yenilikçi Hydrousa projesinin özelliklerini ve yağmur suyu toplama, düşük maliyetli deniz suyunu tuzdan arındırma, yeraltı suyu su ikmali ve hava neminin toplanması gibi adımlarını da sektörün uzmanlarına sunacak. Üç Yunan adasında (Lesvos, Mykonos ve Tinos) test edilecek yenilikçi çözümler, Akdeniz'in diğer bölgelerinde de (Tuscan takımadaları da dahil olmak üzere) konseptin tekrarlanabilirliğine dahil edilecek. Akdeniz havzasında arıtılmış atık suların yeniden kullanımı için yeni çözümler de Avrupa Fit4rReuse projesinin merkezinde yer alıyor. Bu projeyle ilgili detaylara da bu etkinlikte ulaşabilmek mümkün olacak.
5 Kasım Salı günü Ecomondo’da derinlemesine ele alınacak olan araştırma ve uygulanabilirliği birleştiren tüm yenilikçi projeler, tarımda suyun yeniden kullanımı, sürdürülebilir sulama ve doğa tarafından yönetilen su döngüsü yeni Avrupa program çerçevesinde ilgilileriyle buluşacak.
 
Avrupa Dijital Su Şehri (DWC) projesi, kentsel su hizmetleri optimizasyonu için dijital çözümler bulmayı amaçlıyor ve Superior ile işbirliği içinde düzenlenen Su ve Sıhhi Tesisat Güvenliği Konferansı kapsamında 7 Kasım Perşembe günü, Superior Health Institute  ve Utilitalia işbirliği ile Ecomondo'da sunulacak. Profesör Fatone, “Dijital teknoloji, su ve su hizmetlerinin verimli yönetimi için büyük ölçüde faydalı olabilir, aynı zamanda yatırımları uygun şekilde planlamak ve akıllı sistemler ve erken uyarı uzmanları aracılığıyla nüfus sağlığının korunmasına katkıda bulunmak için de kullanılabilir” dedi. Avrupa Dijital Su Şehri Projesi, beş Avrupa kentini kapsıyor: Paris, Berlin, Kopenhag, Sofya ve Milano.
 
Öte yandan, atık su arıtımında sürdürülebilir çamur yönetimi ve değerlemesi ile ilgili mevzuat konusu da, 7 Kasım Perşembe günü yapılacak toplantıda, Atık Su Arıtımında Sürdürülebilir Çamur Yönetimi ve Değerlemesi için Engeller ve Çözümler başlıklı konusu olarak ele alınacak.
 
Güncel program ile detaylara https://en.ecomondo.com  web sitesinden ulaşılabilmektedir.Slider Altına