Header Reklam
Header Reklam

Ecomondo bu yıl da yeşil ekonomi sektörüne yön vermeyi hedefliyor  

01 Eylül 2015 Dergi: Temmuz-Ağustos 2015
Ecomondo bu yıl da yeşil ekonomi sektörüne yön vermeyi hedefliyor  

Yeşil Ekonomi sektörünün en önemli fuarlarından biri olarak bilinen ve bu sene 19. kez düzenlenecek olan ECOMONDO “Uluslararası Malzeme ve Enerji Geri Kazanımı ve Sürdürülebilir Kalkınma Fuarı”, 3-6 Kasım 2015 tarihleri arasında, İtalya’nın Rimini kentinde bulunan Rimini Fiera Fuar Merkezi’nde kapılarını bir kez daha açıyor.

Bin 200’den fazla katılımcısıyla 16 holde gerçekleştirilen “Yeşil Teknoloji Fuarı”: biyo temelli sanayi ve yeşil kimya merceği altında başta atık sektörü olmak üzere, bu sene ilki düzenlenecek olan Global Water Expo ile son dönemlerde hızla gelişen entegre su döngüsü, kanalizasyon sistemi ve teknolojilerine kadar birçok sektörü ziyaretçilerinin ilgisine sunuyor.

Sürdürülebilir Şehir başlığı altında Rimini Fiera’nın en iyi projelerinden biri olarak bilinen Akıllı Ağlar Şehri projesi bu sene IBE Green (yeşil ulaşım),  şehir yenileme gibi yeni konu başlıklarıyla gündemini daha da sıcak tutmaya hazırlanıyor.   

Ecomondo’yu zengin kılan ve tamamlayan diğer etkinlikler: KEY ENERGY Sürdürülebilir Enerji ve Hareketlilik Fuarı (Bu sene Biyorafineriler, organik ve gıda atıklarından biyogaz üretimi fuarda daha geniş bir şekilde yer alıyor ); İtalya’nın Rüzgar Enerjisi Derneği ANEV-Associazione Nazionale Energia del Vento öncülüğünde gerçekleştirilen KEY WIND Rüzgar enerjisi Fuarı; enerji verimliliği sektöründeki birçok teknoloji, sistem ve çözümü bir araya getiren KEY ENERGY WHITE EVOLUTION Fuarı; ANFIA işbirliği ile 2 senede bir düzenlenen, atık toplama ve taşıma konusunda en ileri teknolojide üretilmiş olan sanayi araçları ve/veya özel araçları sunan  SA.LVE Yeşil Kent taşıtları Fuarı; otomotiv sektöründe birçok marka ve modeli bir arada bulabileceğiniz H2R Sürdürülebilir Hareketlilik Fuarı.

Yeşil Ekonomi Fuarı 2015’teki yenilikler

  • SAL.VE: Yeşil (Çevre duyarlı) arabaların Avrupa’daki önde gelen fuarı Ecomondo bünyesinde tekrar geri dönüyor. Katı ve sıvı atıkları toplama ve imha etme ile alakalı sanayi araçları ve/veya özel araç üreticileri fuarda yerlerini alacaklar.
  • Biyo-temelli sanayi: Biyorafineriler organik ve gıda atıklarından biyogaz üretimi fuarda daha geniş bir şekilde yer alıyor.
  • Global Water Expo adı altında düzenlenecek olan yeni fuarda ise entegre edilmiş su döngüsü mekanizmasının her türlü evresinin sunumuna tanıklık edilecek. Global Water Expo, su işletmelerinin, entegre su döngüsü teknolojisi üreticilerinin, enerji hizmet şirketlerinin ( EscoS) ve enerji yönetimi uzmanlarının buluşacağı bir organizasyon.

2015 yılında, birçok konferans ve etkinlikte Su Enerjisi ve Düşük Karbonlu Ekonomi (Yeşil Büyüme) konularına özel olarak değinilecek.

Fuarın ziyaretçi ve katılımcı profilleri

Ecomondo’nun ziyaretçi profilini; büyük ölçekli entegre su işletmeleri, sektörel kurum ve kuruluşlar, enerji hizmet şirketleri, enerji ve çevre ölçüm şirketleri, tarım işletmeleri, tarım enerjisi danışmanlık firmaları, inşaat firmaları, gıda, mekanik, tekstil, kimya, medikal, yağ ve gaz, demir ve çelik sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar, proje ve mühendislik hizmeti veren firmalar, çevre ve endüstriyel hizmet operatörleri, reklamasyon konsorsiyumları, teknik operatörler, su işletmeleri (Akdeniz Havzası, Doğu Avrupa, Orta Doğu, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) oluşturuyor. Fuarın katılımcı profilinde ise şu sektörler sıralanıyor: entegre su hizmetleri, su geri kazanımı sistemleri, atık ve yağmur sularının yeniden kullanımı, çamur arıtımı ve imhası, içme suyu arıtma sistemleri, kent, tarım ve endüstriyel atık su arıtma sistemleri, atık su, kanalizasyon ve sıvı atıkları arıtma işlemleri, ürünler ve sistemler, endüstriyel süreç ve atık su arıtımı, kanalizasyon şebeke kanalları (boru, vana vb), pompalama sistemleri ( pompa, türbin, inverter, kontrolör vb), analiz, ölçümleme ve kontrol, içme suyu distribütörleri, su arıtımı reaktantları ve malzemeleri.Slider Altına