Dünyanın İlk 3D Baskılı Çelik Köprüsü Amsterdam'da Açıldı

18 Temmuz 2021 Dergi:

Altı ayda dört robot tarafından yapılan 4500 kilogram paslanmaz çelikten mamul köprü, 12 metre uzunluğunda.
2015 yılında başlatılan projede, çeliği 2.732°F (1.500°C) sıcaklığa ısıtmak için çok eksenli robotlar kullandı ve köprü katman katman inşa edildi. Geçtiğimiz hafta Hollanda Kraliçesi Maxima, kurdeleyi kesmek için bir makasla donatılmış robotik bir kolu harekete geçirecek yeşil bir düğmeye bastı ve köprüyü yayalara ve bisikletlilere açtı.
Köprü ayrıca, insanlar onu çeşitli hava koşullarında kullanırken gerilim ve titreşim hakkında veri toplayacak birden fazla sensörle donatıldı. Bu veriler daha sonra, araştırmacıların 3D baskılı çeliğin belirli bir süre boyunca nasıl davrandığını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak. Ayrıca bakım veya değişiklik gerektirebilecek alanları belirlemelerine ve bu bilgileri daha büyük inşaat projeleri için kullanmalarına da katkı sağlayacak.
Proje, 3D metal baskıya odaklanan Hollandalı bir girişim olan MX3D, Imperial College London'daki araştırmacılar ve The Alan Turing Institute'un ortak çabalarıyla tamamlandı.
Projeyi yöneten Turing Enstitüsü'nden Profesör Mark Gilorami, "3D baskı, mühendislikte önemli bir teknoloji olmaya hazırlanıyor ve tam potansiyelini belirleyebilmek için testler yapmamız, uygun yaklaşımlar geliştirmemiz gerekiyor" dedi.
Imperial'in İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Leroy Gardner bir basın açıklamasında, "Yaya trafiğini kaldıracak kadar büyük ve güçlü bir 3D baskılı metal yapı daha önce hiç inşa edilmedi. Baskı süreci boyunca ve tamamlandıktan sonra yapıyı ve bileşenlerini test ve simüle ettik. Sonunda halka açık olduğunu görmek harika" dedi.
Amsterdam'ın merkezindeki Oudezijds Achterburgwal kanalı üzerindeki 3D baskılı köprü, orijinal köprü yenilenirken, yaklaşık iki yıl boyunca hizmet verecek.
https://www.youtube.com/watch?v=v2moJF8kqIg