Header Reklam
Header Reklam

Dünyanın Her Türlü Plastiği Geri Dönüştüren İlk Fabrikası İnşa Ediliyor

27 Mart 2021
Dünyanın Her Türlü Plastiği Geri Dönüştüren İlk Fabrikası İnşa Ediliyor

Her türlü plastiği geri dönüştürebilecek yeni tesis, yılda 80.000 ton plastik atığı işleyebilecek.

Plastics Europe'a göre, yılda 350 milyon ton plastik üretiliyor ve bu plastiğin yalnızca %9'u geri dönüştürülüyor.

Bu plastik okyanuslarımızı kirletiyor ve her yerde mikroplastik olarak karşımıza çıkıyor. Daha endişe verici bir şekilde, Dünya Ekonomik Forumu'na göre, çözüm bulunamazsa bu sorunun 2025 yılına kadar on kat artacağı tahmin ediliyor.

İngiltere merkezli teknoloji şirketi Mura, İngiltere'nin HydroPRS™ (Hidrotermal Plastik Geri Dönüşüm Çözümü) adlı Teesside'de her tür plastik atığı geri dönüştürebilen yeni bir "hidrotermal" işlemi kullanan dünyanın ilk ticari ölçekli tesisinin inşaatına başladığını duyurdu. Bu yeni teknoloji şu anda geri dönüştürülemeyen plastiklerin üstesinden gelmek için tasarlanmış gelişmiş bir geri dönüşüm sürecidir. Tesisin 2022 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor ve Mura, yılda 80.000 ton plastik atığı işleyebileceğini iddia ediyor.

Mura Technology CEO'su Dr. Steve Mahon yaptığı açıklamada, "Bir çevre felaketinin en uç noktasındayız. İnisiyatifi ele geçirme ve dünyadaki plastik kirliliğine son vermenin tam zamanı" dedi.

"Hemen harekete geçmemiz gerekiyor ve bu nedenle hızlı ölçeklendirme yapmayı ve zorluklarla doğrudan başa çıkmak için küresel bir yaklaşımı benimsiyoruz."

Bu duyuru, dünyanın her yerindeki şirketler geri dönüştürülmüş plastik kullanmaya çalışırken, yani tam zamanında yapılıyor. Unilever, 2025 yılına kadar ambalajındaki işlenmemiş plastik miktarını yarı yarıya azaltmayı taahhüt ederken, Nestlé 2025 yılına kadar %100 geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir ambalajlama taahhüdü verdi. Bu, Mura'nın plastik geri dönüşümünün oldukça faydalı olacağı anlamına geliyor.

Dr. Mahon, "Sorun plastikler değil, kullanım sonrası ne olacağı. Dünyanın plastikler hakkında düşünme şeklini değiştirmek istiyoruz - atılacak bir şey olarak değil, dünyamıza zarar vermeden defalarca yeniden kullanılabilecek doğal, değerli bir kaynak olarak görülebilmesini sağlamak istiyoruz” diyor.Slider Altına