Header Reklam
Header Reklam

Dow Bina Çözümleri 'Pasif Ev' semineri düzenledi

24 Aralık 2009 Dergi: Eylül-Ekim 2009

Avrupa Birliği ülkeleri artık düşük enerji tüketimiyle 'Pasif Ev' olarak adlandırılan binalara geçmeye başladı. Ülkemizde de bu konuda alınması gereken acil önlemlere dikkat çekmeyi hedefleyen Dow Bina Çözümleri, 6 Ekim'de gerçekleştirdiği seminerle bu konuyu masaya yatırdı. Yapı Endüstri Merkezi'nde gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören seminere çok sayıda kişi katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Arıman yaptı. Karbon emisyonlarının yüzde 30-40'ından konutlarda kullanılan enerjinin sorumlu olduğunu belirten Arıman, gelecek için hayati önem taşıyan enerji tasarrufunun öncelikle ısı yalıtımıyla sağlanabileceğini ifade etti.

Almanya Pasif Ev Enstitüsü'nden enerji verimliliği uzmanı Jessica Grove Smith, Almanya ve diğer ülkelerdeki uygulamalardan bahsederek düşük enerjili 'Pasif Ev'lerin Türkiye'ye uyarlanması konusunda önerilerde bulundu. AB ülkelerinin 2019 yılından itibaren, inşa edilecek olan tüm binaları 'Pasif Ev' olarak yapmak üzere anlaşma sağladığını belirten Smith, Almanya'nın hali hazırda 12 binden fazla sertifikalı 'Pasif Ev'e sahip olduğunu, dünyada ise 17 bin civarında 'Pasif Ev' bulunduğunu ifade etti.

Ultra düşük enerji kullanılarak ısıtılan 'Pasif Ev'lerde bu hedefin sağlanması için asıl koşulun binanın dış kabuğuna ısı yalıtımı uygulanması olduğunu belirten Dow Türkiye Bina Çözümleri Bölüm Başkanı Durmuş Topçu da ısı yalıtımının hem ekonomik hem de ekolojik boyutlarına değindi. Topçu, 'Uluslararası kriterlere göre 1.000 ton karbondioksit salımının etkin bir yatırımla önlenmesi için 40 Euro yatırım yapılması gerekiyor. Ancak ısı yalıtımı ile bırakın 40 Euro'luk yatırımı, 150 Euro tasarruf sağlıyoruz ve karbon salımını da aynı oranda düşürüyoruz'dedi.


Etiketler


Slider Altına