Header Reklam
Header Reklam

Hifyber'dan Maskeler için Çevreci ve Sürdürülebilir Bir Yaklaşım

13 Ekim 2021
Hifyber'dan Maskeler için Çevreci ve Sürdürülebilir Bir Yaklaşım

Koronavirüs salgınına karşı birçok ülkede kamuya açık alanlarda maske takılmasının zorunlu hale getirilmesi ile birlikte günde yaklaşık 3.4 milyar tek kullanımlık yüz maskesinin atıldığı tahmin ediliyor. Covid öncesinde de çevreyi tehdit eden maskeler, pandemiyle birlikte ciddi bir atık sorununa neden oldu. Tahminlere göre Avrupa'da maskeden kaynaklı atık miktarı günde yaklaşık 445 milyon. 84 milyon nüfuslu Türkiye'de  ise maske kullanım oranının yüzde 80, atılan günlük yüz maskelerinin yaklaşık 51 milyon ve toplam plastik atık miktarının ise yaklaşık 6 milyon ton olduğu tahmin ediliyor.

Okyanuslarda yaklaşık 1,6 milyar maske yüzüyor
Okyanusların korunması için çalışan OceansAsia’nın Aralık 2020 tarihli ‘Masks on the Beach: The Impact of COVID-19 on Marine Plastic Pollution’ başlıklı raporuna gore okyanuslarda yaklaşık 1,6 milyar maske yüzüyor. Raporda; maskelerin 4 bin 680 ila 6 bin 240 ton arasında deniz kirliliğine yol açtığı ve tek bir maskenin tamamen yok olmasının 450 yıl kadar süreceği belirtiliyor. Dünya genelinde maskelerin nasıl güvenli bir şekilde atılacağı ve geri dönüştürüleceği konusunda çok az rehberlik sağlanıyor. Bu konuda iyi bir bertaraf uygulaması olmadığı için dünya, ciddi bir çevre felaketi ile karşı karşıya.

Hifyber’ın “Nanofiber Filtre Medyası” ile maskeler, geri dönüştürülebiliyor 
Abalıoğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteren Hifyber, yüz maskesi ürünleri için çevreci ve sürdürülebilir bir yaklaşım benimseyerek, geliştirdiği çevreci “Nanofiber Filtre Medyası”nı piyasaya sürdü. 
Hifyber Genel Müdürü Ahmet Özbecetek, şirket olarak çevredeki plastik atıkların azaltılmasını yönünde çalışmalarına hız kesmeden devam etiklerini ve bu kapsamda biyolojik olarak doğada parçalanabilir özellikte filtre medyası geliştirdiklerini açıkladı. Özbecetek: “Hifyber olarak AR-GE çalışmalarımızı; “çevreyi, insanı ve inovasyonu” odağımıza alarak yürütüyoruz. Hifyber yüz maskelerinde kullanılmak üzere geliştirdiğimiz “Nanofiber Filtre Medyası”nı çevreye duyduğumuz sorumluluk bilinci ile geri dönüştürülebilir hammaddelerden üretiyoruz. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan maskelerin yüzde 90’ı uzun ömürlü plastik malzemelerden üretiliyor. Kullanım sonrası çevreye rastgele atılan bu maskeler, 450 yıl çevrede kalarak; doğayı, canlıları ve insan yaşamını tehdit ediyor. Hifyber olarak maskelerin çevresel bir tehdit oluşturmasını önlemek amacıyla yaklaşık bir yıl süren AR-GE çalışmalarımızın sonunda geliştirdiğimiz “HF-BIO60 yüz maskesi filtrasyon katmanı” ile çevre dostu bir yaklaşım benimsiyoruz. EN13432 standardına uygun olarak kontrollü koşullar altında, yüksek teknoloji nanofiberlerle birlikte biyolojik olarak parçalanabilen ürünümüz ile; çevre dostu bir şekilde yaşamak, bireysel karbon ayak izini azaltmak ve gezegenimizi korumak isteyen herkese yardımcı olarak, sürdürülebilir yaşama katkı sağlıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
HF-BIO60 yüz maskesi filtrasyon katmanı ile maskelerde; N95, N99, FFP1, FFP2 ve FFP3 gibi çeşitli verimlilik seviyeleri elde edilebiliyor. 
 Slider Altına