Devrim Niteliğindeki Yosun Filtresi, Suya Karışan Mikroplastikleri Yakalıyor

16 Temmuz 2022 Dergi:

Bu yıl Biodesign Challenge Zirvesi'nin kazananı olan yosun filtresi, dünyanın en eşsiz ekosistemlerinden birinden ilham alıyor.

Andes dağlarında, deniz seviyesinden 12.000 fit yükseklikte, dünyanın en eşsiz ekosistemlerinden biri yatıyor. Páramo olarak bilinen alan, kısmen sis, yağmur ve eriyen buzullardan gelen nemi hapseden yosun türleri sayesinde Kolombiya'nın tatlı suyunun %70'ini sağlıyor. Su yosundan geçtiğinde o kadar temizleniyor ki Kolombiya, Peru, Bolivya ve Ekvador'da yaklaşık 40 milyon insanın içmesi için güvenli kabul ediliyor. Ancak yosun, kirleticilerden çok daha fazlasını, mikroplastikleri de filtreleyebilir.

Bu yılın başlarında, Bogota'daki Andes Üniversitesi'ndeki bir grup biotasarım öğrencisi, biyotasarım üzerine yüksek lisans programının bir parçası olarak Páramo'yu ziyaret etti. Yosunların filtreleme özelliklerinden ilham alarak, musluk suyundan yaklaşık 80 gram mikroplastik yani 16 kredi kartı eşdeğeri mikroplastiği yakalayabilen bir yosun filtresi tasarladılar. MustGo başlıklı proje, Biodesign Challenge Summit'in ödülünü kazandı. Henüz ilk aşamalarında olan konsept, bunun gibi doğal malzemelerle olmasa da mikroplastikleri filtrelemek için özel olarak tasarlanmış birçok filtrenin arasına katılıyor.

Ürünü David Julian Oviedo ile birlikte tasarlayan Andes Üniversitesi öğrencisi Maria Paula Osorio, “Moss çok küçük bir organizma ve tüm ekosistem için çok şey yapıyor. Burada kullanılan sphagnum yosunu sadece serin ve çok nemli yerlerde yetişir. Ancak doğru koşullarda büyümesi kolaydır, donma noktasının altındaki sıcaklıklara dayanabilir, ağırlığının 40 katını suda emebilir ve güçlü bir su filtresi görevi görebilir. Bu doğal canlının ne kadar harika olduğunu anladık ve önemli bir şey yapmak istedik” diyor. Çok fazla araştırmadan sonra, tasarım öğrencileri Peru'daki César Vallejo Üniversitesi'nden yosunun mikroplastikleri filtreleyebileceğini öne süren bir araştırmayla karşılaştılar.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra plastik üretiminin patlamasından bu yana, çevrede milyarlarca ton plastik atık birikti. Özellikle mikroplastikler artık Kuzey Kutbu karında ve sofra tuzundan şişelenmiş sulara ve musluk suyuna, ciğerlerimize kadar her yerde bulunabilir. Kâr amacı gütmeyen Orb tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırma, ABD'deki musluk suyunun %94'ünün mikroplastiklerle kirlendiğini gösterdi.

Mikroplastiklerin sağlığımız için tam olarak ne kadar kötü olduğu belirsizliğini koruyor, ancak bilim adamları bunun endişe kaynağı olduğuna inanıyor. MustGo filtresi burada devreye giriyor. Ürün iki ana parçadan oluşuyor: 280 gram kuru yosundan yapılmış çıkıntılı, silindirik bir yosun filtresi ve paslanmaz çelik bir sarmal. Kurutulmuş yosunun gözenekli zarı, suyun geçmesine izin verirken mikroplastikleri emebilir ve tutabilir. Sarmal, bir sıvıyı A noktasından B noktasına hareket ettirmeye yardımcı olan Arşimet vidasından esinlenmiştir. Mikroplastiklerin ayrılıp filtreye düşmesi için suyu yeterince hızlı döndürür.

Filtre, sıhhi tesisata erişimi olmayan topluluklar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır, böylece mevcut bir musluğa takıp tezgahın üzerine monte edilebilir; ayrıca basit bir hortuma takılabilir. Ekip henüz çalışan bir prototip oluşturmadı, ancak yosun silindirinin iki ayda bir değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorlar. (Páramo korunan bir alan olarak kabul edilir, bu nedenle yosunlar, ekosistemi bozmadan Páramo'nun doğal koşullarını taklit eden fidanlıklarda yerel topluluklar tarafından yetiştirilecek.)

Kullanım ömrünün sonunda, membranına gömülü mikroplastikler nedeniyle filtre geri dönüştürülmeyecek. Böylece öğrenciler, yosun filtrelerinin toplanabileceği ve yeni bir tür biyoplastik malzemeye dönüştürülebileceği, paslanmaz çelik sarmalın bir sonraki filtre için yeniden kullanılabileceği bir toplama ağı düşünüyor. Osorio, "Bizim için en önemli şeylerden biri, ürünün yaşam döngüsünü sona erdirmektir" diyor. "Bu atığı bir ürün malzemesine dönüştürmek için doğru müttefiklere ihtiyacımız var."

Ürünün gün ışığına çıkması yıllar alabilir, ancak MustGo, bir kez daha, en acil sorunlarımızın çoğunun anahtarının doğada zaten var olduğunun kanıtıdır, tek yapmamız gereken onu kullanmaktır.

https://mustgoo.wixsite.com/mustgoSlider Altına