Header Reklam
Header Reklam

COP26’da İklim Değişikliğine Bağlı Sorunlarda ve Çözümlerinde Şehirlerin Kritik Rolleri Tartışılıyor

11 Kasım 2021
COP26’da İklim Değişikliğine Bağlı Sorunlarda ve Çözümlerinde Şehirlerin Kritik Rolleri Tartışılıyor

İskoçya’nın Glasgow şehrinde 31 Ekim’de başlayıp 12 Kasım’a kadar devam edecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) düzenlenen sanal sergide İstanbul’un da aralarında bulunduğu 11 şehir iklim eylem projeleriyle yer alıyor. Küresel Şehirler Ağı (C40) ve Arup tarafından hazırlanan sanal sergide iklim eylemlerini ilerletecek öncü girişimlerde bulunan seçilmiş 11 şehrin proje ve uygulamaları herkese açık olarak özel odalarda paylaşılıyor.

İklim değişikliğiyle mücadele kararlılığına sahip önde gelen şehirlerin oluşturduğu Küresel Şehirler Ağı (C40) ve Arup, COP26’ya katılan delegelere şehirler düzeyinde yapılan etkili iklim eylemlerinin en iyi örneklerinden bazılarını sunmak için 11 dünya şehrini seçerek bir sanal sergi hazırladı. Londra, İstanbul, Nairobi, Lima, Bogota, Los Angeles, Washington D.C., Mumbai, Pekin, Cakarta, ve Auckland’ın katıldığı Küresel Şehirler İklim Eylemi (The Global Cities Climate Action) sanal sergisi 1 Kasım’dan itibaren Virtual Engage adını taşıyan interaktif dijital platformda yer alıyor.

Glasgow’da 31 Ekim 2021 - 12 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenen ve iklim değişikliğiyle mücadelede kat edilen yolu ve ülkelerin belirledikleri iddialı iklim hedeflerine ulaşmak için şehirlerin taşıdığı kritik rollerin tartışılacağı konferans sırasında açık kalacak sanal sergide, 2050’de karbon nötr bir şehir olma taahhüdü veren İstanbul da 6 proje ile yer alıyor.  

İstanbul’un Virtual Engage platformunda (sanal sergi) yer alan altı proje şöyle:

  • “İklim Değişikliği Eylem Planı”, 
  • “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı”, 
  • “Entegre Atık Yönetimi”, 
  • “Sürdürülebilir Enerji Yönetim Planı”, 
  • “İklim Adaleti” ve 
  • “Kentsel Dirençlilik”. 

cop26-istanbul-roomİstanbul Büyükşehir Belediyesi iklim eylemleri ile ilgili bu çalışmalarını sergileyeceği özel odasında, izleyicilere bir de video sunuyor. 

Enerji tüketiminin üçte ikisinden fazlası ve CO2 emisyonlarının yüzde 70’i şehirlerden

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı şehirler, dünyadaki enerji tüketiminin üçte ikisinden fazlasını gerçekleştiriyor ve küresel karbondioksit (CO2) emisyonlarının %70’inden fazlasından sorumlu oluyor. Serginin organizatörleri C40 ve Arup, gelecekteki girişimlere ilham vermek için şehir yönetimlerinin liderlik ettiği iklim eylemlerine daha fazla sermaye yatırılması ve güvenilmesi çağrısında bulunuyorlar. 

Sanal sergide, 109 milyondan fazla nüfusu temsil eden 11 kentsel bölgede, şehirlerin uyguladıkları emisyonların azaltılması, kaynak verimliliğinin artırılması, iklim uyum ve azaltım yöntemleriyle elde edilen iklim çözümleri ve şehir sakinlerinin yaşam kalitesinin ve sosyal adaletin nasıl geliştirildiğine ilişkin örnekler sergileniyor. 

Küresel Şehirler Ağı (C40) İcra Direktörü Mark Watts sanal sergi hakkında şu bilgiyi veriyor: “Bu yılki COP'ta nelerin mümkün olduğunu sergilemek, bilime dayalı iklim eylemi gerçekleştirebileceğimizi göstermek açısından hayati önem taşıyor. Bu sergide, C40 şehirlerinde öncülük edilen dönüştürücü iklim çözümlerinin yanı sıra, bu uygulamaların şehir halkının hayatına ve kentsel çevreye somut faydaları da sergileniyor. COP26’ya katılacak ülke liderlerinin iklim krizine öncelik vermesi gerekiyor.”

Şehir liderliğindeki iklim eylemi girişimleri sanal bir vitrinde sergilenecek

Sergi alanında, katılan her şehir için, ziyaretçilerin iklim eylemi vaka çalışmalarını inceleyebilecekleri ve başarısı kanıtlanmış ve olumlu etkileri olan girişimleri keşfedebilecekleri bir dizi ‘sanal oda’ bulunuyor. Sergi, gezmek isteyenlerin herhangi bir yerden herhangi bir zamanda sergiye erişebilmesini sağlayan web tabanlı bir dijital platform olan Virtual Engage kullanılarak gerçekleştiriliyor.

COP26 süresince açık kalacak sergi, COP26’ya katılan şehirlerin belediye başkanları ve önde gelenlerine, bir araya gelmek ve şehirlerinin iklim eylem planlarını konferans katılımcılarına sunmak için bir alan sağlıyor. 

Sergide yer alan İstanbul sanal sergisini buradan inceleyebilirsiniz. İlginizi çeken diğer şehirlere ulaşmak için tıklayın.Slider Altına