Header Reklam
Header Reklam

Çin Saatte 600 Kilometre Hıza Ulaşabilecek “Maglev” Tren Geliştirmeyi Öngörüyor

10 Ağustos 2020
Çin Saatte 600 Kilometre Hıza Ulaşabilecek “Maglev” Tren Geliştirmeyi Öngörüyor

Çin 600 km/saat hıza ulaşabilen Maglev (magnetic levitation - manyetik kaldırma gücüyle rayların üstünde uçan) trenler geliştirmeyi öngörüyor.

Çin Ulaştırma Bakanlığı tarafından 7 Ağustos Perşembe günü açıklanan bir belgeye göre, Çin 600 km/saat hıza ulaşabilen Maglev (magnetic levitation - manyetik kaldırma gücüyle rayların üstünde uçan) trenler geliştirmeyi öngörüyor. Aynı belgede ayrıca, 400 km/saat hız yapabilen yüksek hızlı yolcu trenlerinin de yapılacağı belirtiliyor.

Bu karar, ülkenin, yapay zeka ve 5G gibi dijital ve akıllı teknolojilerle karakterize edilebilecek bir ulaşım sistemini daha da geliştirme amacı doğrultusunda verilmiş bir karar niteliğinde. 

Ulaştırma Bakanlığı; akıllı trenlerin, akıllı gemilerin, sürücüsüz ve BeiDou navigasyon sistemiyle güdümlenen kara araçlarının yaygın biçimde kullanılmasını 2025 hedefi olarak belirlediğini açıkladı.

Havayı kirleten emisyonların azaltılması ve enerji tasarrufu amacıyla Çin, güneş enerjisi üretim tesisleri açacak ve örneğin otoyollar üzerindeki servis istasyonlarına elektrikli otomobiller için çok hızlı şarj yapabilen üniteler koyacak; limanlarda iskelelere yerleştirmek üzere enerji temin ekipmanı geliştirecek ve gemilerde likit doğalgaz gibi temiz yakıtların kullanılmasını teşvik edecek. 

Kaynak: Çin Uluslararası RadyosuSlider Altına