Header Reklam
Header Reklam

Çin’den İzmir’e Yatırım Müjdesi

22 Haziran 2016
Çin’den İzmir’e Yatırım Müjdesi

Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Liu Zengxian; otomotiv, yüksek hızlı tren ve ileri teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin İzmir ve çevresine yatırım yapmaları için çalışacaklarını söyledi.

Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Liu Zengxian, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret etti. Çin'in dünyanın en iyi 3 ekonomisinden biri olduğunu belirten Demirtaş, "Çin ekonomisi her yıl büyüyen bir ekonomi. Türkiye Asya'nın en batısında, Çin ise Asya'nın en doğusunda. İki ülke geçmişte İpek Yolu'yla birbirine bağlanmış ve bu İpek Yolu'yla ipekler Türkiye üzerinden Avrupa'ya, Avrupa ürünleri de İzmir üzerinden Çin'e gitmiş. 21. yüzyılın ipek yolunu yeniden oluşturmamız gerekiyor" dedi.

İzmir'in tam bir yatırım cenneti olduğunu ifade eden Başkan Demirtaş, "İzmir'de her türlü yatırım olanağı var. Özellikle otomotiv konusunda yatırım yapmak hem Çin'in hem Türkiye'nin faydasına olacaktır. Çok sayıda Çinli heyeti konuk ettik ama bunu bir türlü yatırıma dönüştüremedik" diye konuştu.

İzmir'in Türkiye ekonomisinde önemli bir rol oynadığını dile getiren Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Liu Zengxian ise "İzmir'e yeni geldim ama İzmir'in dinamik ve ilgi çekici bir şehir olduğunu düşünüyorum. Çin ve Türkiye arasındaki dostane ilişki temelinde aramızdaki iş birliği potansiyelinin yüksek olduğunu sanıyorum" dedi.

Görev süresi boyunca İzmir'e yatırım getirmek için mücadele edeceğini anlatan Başkonsolos Liu Zengxian, "Otomotiv, yüksek hızlı tren ve ileri teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin yatırım yapması için çalışacağız. İş birliği yaparak bu yatırımları arttıracağız. Geçen sene Çin ve Türkiye arasında ticaret hacmi 20 milyar doları aştı. Çin, Türkiye'nin ikinci büyük ithalat ülkesi oldu" diye konuştu.

Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu'nda bir vize ofisi oluşturmayı istediklerini belirten Liu Zengxian, "Vize işlemleri daha da kolaylaşacak. Şuanda çalışma odası sayısı yeterli değil. Bina kiralama konusunda girişimlerimiz devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Başkonsolos Liu Zengxian'ı temmuz ayı meclis toplantısına davet eden İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Rebii Akdurak ise Avrupa'dan Türkiye'ye tren seferleri düzenleyen bir firmanın asıl amacının Avrupa'yı Türkiye üzerinden trenle Çin'e bağlamak olduğunu anlattı. Projenin tamamlanmasının ardından Çin'den deniz yoluyla 30-35 günde gelen konteynırların 10-15 günde Türkiye'ye ulaşacağını anlatan Akdurak, "Bu da ikili ticaretin artmasına neden olacak. Bu proje biraz zaman alacak" dedi.Slider Altına