Çin, Çöp İşleme Tesislerine 3 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

02 Temmuz 2019 Dergi:

Son dönemde yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Çin, şimdi de çöpleri işleyecek tesisleri gündemine aldı. Şu anda 46 kentte evsel çöp işleme tesisi inşaasına devam eden Konutlandırma ve Kentsel-Kırsal Kalkınma Bakanlığı, 3.11 milyar dolarlık yatırım yapacak.
 
Çin Konutlandırma ve Kentsel-Kırsal Kalkınma Bakanlığı yetkilisi Zhang Lequn, bir basın konferansında, ülkenin çöp işleme tesisleri inşasına 21,3 milyar yuanlık ( 3,11 milyar ABD doları) yatırım yapacaklarını açıkladı.
 
Çin’de şu anda 46 kentte pilot olarak evsel çöp işleme tesislerinin inşaatı devam ediyor. Bu kentlerde 5 bin adet mutfak atıkları bin adet de riskli atıkları toplayan özel araçlar da hizmet veriyor.
Çin hükümeti bu ay çıkardığı bir genelge ile 2025 yılı itibarıyla sayısı 300’ü geçen tüm kentlerde çöp ayrıştırma ve işleme sistemlerinin yapımını bitirip hizmete sokacak.
 
Rakamlar da işlenen çöp oranının arttığı gösteriyor. Son olarak Devlet Konseyi Kalkınma Araştırma Merkezi’nin yaptığı bir incelemeye göre Çin’de hanelerin çöp işlemle oranı 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11.4 artarak yüzde 38,3’e çıkmış.