Çin, AG600 Deniz Uçağı Yangınla Mücadele Testlerine Başladı

06 Mart 2021 Dergi:

Çin tarafından geliştirilen büyük amfibik uçak AG600, tasarımcısının 4 Mart Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, yangınla mücadele kapasitesini test etmek üzere yeni bir deneme uçuş serisine başladı. Aviation Industry Corporation of China (AVIC), AG600 uçağının, Çin'in merkez eyaletlerinden Hubei'deki Jingmen’de, uçarken su boşaltma fonksiyonunu ilk kez denediğini açıkladı.

Söz konusu gelişme, büyük amfibik uçak modelinin geliştirilmesi yolunda önemli bir adım olup ülkenin doğal afetlerden korunma ve acil kurtarma kapasitesini güçlendirme doğrultusunda gerçekleştirilen ciddi bir performans. 

Kod adı Kunlong olan AG600, Çin'in acil kurtarma sistemindeki havacılık ekipmanının önemli bir parçasıdır. Yangınla mücadele ve deniz kurtarma görevlerinin yanı sıra diğer kritik acil kurtarma operasyonlarının ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.

Çok kötü hava koşullarında dahi uçabilen AG600, 20 saniyede 12 ton su alabiliyor, 4.000 metrekarelik bir yangın alanına tek püskürtme ile müdahale edebiliyor, 53.5 ton taşıma kapasitesine sahip bulunuyor.
 
Uçak, amfibik uçak modelinin temel işlevlerinden olan -uçuşta su boşaltma kapasitesine ilişkin- test sırasında normal olarak işledi. AVIC tarafından belirtildiğine göre AG600, bu yıl bitmeden önce yangın çıkan mekanların üzerine uçarken su boşaltma denemelerine başlayacak.