Çığır Açan Yeni Elektro-Hidrolik Sistem, Volvo Teknoloji Ödülü'nü Kazandı

06 Eylül 2021 Dergi:

Ekskavatörlere uygulanan ve enerji verimliliğinde radikal gelişmeler sağlayan yeni Ortak Basınçlı Raylı Hibrit sistemi, 2021 Volvo Teknoloji Ödülü'nü aldı.
Ekskavatörlerde hidrolik verimlilik sağlayan Volvo İnşaat Ekipmanları'nın (Volvo CE) Ortak Basınçlı Raylı Hibrit sistemi, Volvo Group'un 2040 yılına kadar net sıfır değer hedefleri doğrultusunda CO2 emisyonlarını azaltırken performansı artıran bir inovasyon olarak sunuluyor.
İsveç ve Güney Kore'den Volvo CE ekibi, araştırma projesinde, başlangıçta akademik işbirliklerinden doğan bir fikirden yararlanarak Finli şirket Norrhydro ile yakın bir işbirliği içinde çalıştı. Günümüzde inovasyon, sahada devam eden müşteri denemeleri ile gerçek dünya çözümüne dönüştü ve Volvo CE'nin daha büyük ekskavatör platformunda e-mobilitenin tanıtılmasını hızlandırması bekleniyor. Şirket, yeni teknolojinin yakın gelecekte ekskavatör pazarına gireceğini tahmin ediyor.
Volvo Group CTO'su Lars Stenqvist; "Bu yenilik, Volvo CE'nin müşterilerine gerçekten benzersiz bir elektro-hidrolik çözüm sunmasını sağlayarak yakıt verimliliğini yeni seviyelere taşıyor. Mühendislerimizin, dönüşümü, net sıfır emisyon operasyonlarına yönlendirecek müşteri odaklı çözümler ve sistemler geliştirme tutkusunu gösteriyor. Ayrıca bu, ortaklıklarla çalışma ve harika sonuçlar elde etme gücümüzün de bir örneğidir” diyor.
Nasıl çalışır?
Yenilik, hidrolikte enerji kayıplarını azaltmak için yeni bir yöntem sunuyor. Yeni sistem mimarisinde, makinenin tüm çalışma işlevleri, iki veya daha fazla basınç hattından oluşan ortak bir basınç rayı aracılığıyla bir hidrolik enerji deposuna bağlanır. Hidrolik akümülatörlerde oluşan enerji depolama, kinetik enerjinin ve tepe güç kaynağının enerji verimli bir şekilde geri kazanılmasını sağlar. Silindir tahrikli işlevler için, hidrolik güçten değişken bir kuvvet ve hıza enerji verimli dönüşüm sağlarken "akıllı aktüatörler" kullanılır. Sistem ayrıca, değişken hidrolik makinelerin tanıtılması yoluyla salınım işlevi gibi makinenin dönen yüklerinde enerji geri kazanımı ve performans artışı sağlar. Büyük ölçüde azaltılmış enerji kayıpları ve hidrolik akümülatörlerin güç katkısı sayesinde daha küçük bir güç kaynağı kullanılabilir ve soğutma ihtiyacı azalır. Daha yüksek bir kullanılabilir güçle, örneğin bir kamyonu yüklerken çevrim süreleri kısaltılabilir, bu da müşteri için hem verimlilik artışına hem de maliyet avantajlarına katkıda bulunur.
Volvo CE Gelişen Teknolojiler Araştırma Mühendisi ve kazanan ekibin bir üyesi olan Kim Heybroek, “İşbirliği yaptığımız ortaklarımızla paylaştığımız bu takdire şayan işle gerçekten gurur duyuyoruz. İnovasyondaki potansiyel, projede bizim için güçlü bir itici güç oldu ve müşterilerimiz için sunabileceğimiz ve içinde yaşamak istediğimiz dünyayı inşa etmeye yardımcı olabilecek önemli faydaları gördüğümüz için, bu çalışmanın içinde olmak, heyecan verici bir yolculuğa dönüştü” diyor.
Volvo Teknoloji Ödülü, Volvo Group'un yüksek teknoloji rekabet gücünün ve teknolojik uzmanlığının geliştirilmesine katkıda bulunan olağanüstü teknik ilerlemeler için bir takdir olarak kabul ediliyor. Ödülün önceki alıcıları arasında Duo-Prop deniz motoru, kamyonların ve otobüslerin egzozlarını arındırmak için kullanılan Şehir Filtresi, Volvo'nun yan hava yastıkları (SIPS) ve emisyonsuz taş ocağı araştırma projesi Elektrik Şantiye gibi dünyaca ünlü yenilikler yer alıyordu.
Volvo Teknoloji Ödülü 2021'in kazananları:
Kim Heybroek, Sangki Bae, Junwoo Kim, Byeongmo Ko, Donghun Oh, Wonkil Choe, Wontaek Oh ve Namgyu Kim.

Norrhydro ile ortaklık hakkında daha fazla bilgi için: Pioneering electro-hydraulic solution significantly improving fuel efficiency in construction equipment
 


Etiketler