ÇEKÜL ve Tarihi Kentler Birliği’nin Koruma Özendirme Yarışması’nın Sonuçları Belli Oldu

21 Eylül 2022 Dergi:

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) veTarihi Kentler Birliği’nin (TKB) 21’incisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Yarışmaya bu yıl 34 üye belediye, toplam 67 projeyle katıldı. 2001 yılından buyana düzenlenen Koruma Özendirme Yarışması, TKB üyesi belediyelerin “kimlikli kent” kavramını güçlendirmesini, kentin hafıza mekânlarını geleceğe taşınmasını, atıl durumdaki yapıları restore ederek yeniden işlevlendirmesini ve yaşayan, canlı odaklara, kamusal alanlara dönüştürmesini destekliyor, teşvik ediyor. Tek yapı ölçeğinde onarımlar ile sokak, çarşı, mahalle gibi çok boyutlu yürütülen kentsel mirası koruma çalışmaları bu yarışma sayesinde tanıtılıyor, düzenlenen ödül töreniyle projeler sergileniyor ve ilgili kesimlerle paylaşılıyor. 

Tarihi Kentler Birliği’nin kurulmasını sağlayan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in adına verilen Koruma Büyük Ödülü, bu yıl Ankara Büyükşehir Belediyesinin oldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ise Jüri Özel Ödülüne değer bulundu. 7 Proje Ödülü, 7 Uygulama Ödülü, 8 Süreklilik Ödülü ve 9 Başarı Ödülünün verildiği yarışmanın ödül töreni, 1 Ekim tarihindeİstanbul’da yapılacak olan TKB Fatih Buluşmasında düzenlenecek. 

Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması Sonuçları

Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü

Ankara Büyükşehir Belediyesi

Ankara Roma Tiyatrosu Restorasyonu ve Arkeopark Çevre Düzenleme Uygulamaları; Ankara Gölbaşı Hallaçlı Mehmet Konağı Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon Mimari Mühendislik ve Çevre Düzenleme Projesi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulus Tarihi Kent Merkezi Sit Alanı içindeki Ankara Kalesi ve iç kaledeki Osmanlı Dönemi sivil mimari miras dokusu; Hacı Bayram Veli Camisi, Augustus Tapınağı ve Cumhuriyet Dönemi modern mimari mirası örneklerinden oluşan, farklı dönemlere ait çok katmanlı kent dokusununbirarada bulunduğu alanları birbirine bağlayan ve modern bir başkentin merkezinde farklı kültürel dokunuşlarıortaya çıkararak, çağdaş kent yaşantısı ile bütünleştirmeyi amaçlayan Roma Tiyatrosu Restorasyonu ve Arkeopark Çevre Düzenleme Uygulamaları projesi ile Metin Sözen Koruma Büyük Ödülüne değer bulundu.

Jüri Özel Ödülleri

Kayseri Büyükşehir Belediyesi
KültepeKaniş Karum’u Asurlu Tüccarlar Sokağı Projesi; Koramaz Vadisi Bir Aşk Hikâyesi Müze Projesi; Soğanlı Örenyeri Çevre Düzenleme Projesi; Tahtalı Kilise Restorasyon Projesi; Türbelerimiz Projesi; Ahi Evran Zaviyesi - Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi;GavremoğluKonağı Restorasyonu;GazioğluKonağı ve GömlekçioğluKonağı Restorasyon çalışmalarıyla Jüri Özel Ödülüne değer bulundu.

Osmangazi Belediyesi
Yaşayan Tarih Hisarİçi Projesi: Tarihi Hisar bölgesinde yürütülenbütüncülkoruma çalışmasıyla Jüri Özel Ödülü’ne değer bulundu. 

Diğer ödül alan belediyeler ve projeleriyse şöyle;

Proje Ödülleri

Çaycuma Belediyesi
Cezaevinden KütüphaneMüzeye Projesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Şeker Han Rölöve,Restitüsyon ve Restorasyon Projesi; Tepebaşı Kentsel Dönüşüm Alanı Analiz ve Uygulama Projesi.

Göynük Belediyesi
Gazi SüleymanPaşa Hamamı Onarım Projesi

Kadirli Belediyesi
Kadirli İrfan Can EğitimMüzesiProjesi

Karadeniz Ereğli Belediyesi
Kaletepe ve KaradenizEreğli KalesiÇevreDüzenleme Projesi

Safranbolu Belediyesi
AsmaaltıDükkânlar Cephe Restorasyon Projesi, Hanarkası Sokak Çevre Düzenleme Projesi.

Selçuklu Belediyesi
Sille İlkokulu Projesi; Sille Kapalı Otopark, Karma Yapılar ve Meydan Düzenlemesi Projesi; Sille Otel ve Kültür Merkezi Projesi.

Uygulama Ödülleri

Ayvalık Belediyesi
Georgala (Yorgola) HanınınRestorasyonu ve Ayvalık Belediyesi Hizmet BinasıOlarak İşlevlendirilmesi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi
Antakya 3.Mıntıka 1221 Parselde Bulunan Yapının Restorasyonu.

Keşan Belediyesi
Eski Sağlık Lisesinin (Tarihi Kızılay Hastanesi) Restorasyon Uygulaması ve Keşan Kent Müzesi Olarak İşlevlendirilmesi.  

Kozan Belediyesi
ÇamurdanKonağı Restorasyon Projesi; Mustafa Kemal Sokağı Sokak Sağlıklaştırma Projesi; Yapıcı Konağı Restorasyon Projesi; Yeğenoğlu ve İnkılap Sokağı Sokak Sağlıklaştırma Projesi.

Seydişehir Belediyesi
Bahaddin Paslı Kültür ve SanateviRekonstrüksiyon Projesi;Seydişehir Arasta Çarşısı Cephe Sağlıklaştırma ve İyileştirme Projesi.

Seyhan Belediyesi
Tepebağ Konakları Restorasyonu. 

Sındırgı Belediyesi
“Sındırgı Hamamı GünYüzüneÇıkıyor” RestorasyonProjesi.

Süreklilik Ödülleri

Adana Büyükşehir Belediyesi
Kayalıbağ Mahallesi 26009 Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi;Ali MünifYeğenağa Caddesi 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma Restorasyonu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi
Karesi ve Altıeylüllçelerindendeki7 Çeşmenin Restorasyonu;Tescilli 3 Adet Yapının Rölöve,Restitüsyon ve Restorasyon Projelerileri;Ertuğrul Camisi Restorasyonu; Fatma Sultan Türbesi Restorasyonu; Karesi İzci Evi Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesi; Zağnopaşa Meydanı Çevresi Sokak ve Cephe Sağlıklaştırma Restorasyonu;Karesi’deki, Dumlupınar Mahallesi, 8486 Ada 5 Parsel 1 Tescilli Yapının Basit Onarım Çalışması; Marmara’daki Mezarlık Alanının Çevre Düzenlemesi ile Mezar Taşlarının Rölöve ve Restorasyon Projeleri; Bigadiç’deki Oğul Paşa Türbesi ile Karesi’deki Kurtuluş Çeşmesi’nin Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri;SavaştepeÇarşı Cami’sinin Basit Onarımı.

Fatih Belediyesi
Tarihi Çeşmelerin Proje, Uygulama ve Basit Bakım Onarım Çalışmaları; Zeyrek Dünya Miras Alanı ve Çevresinde Bulunan Sivil Mimarlık Örneği Yapıların Basit Bakım Onarım Çalışmaları.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi
Kapalı Çarşı Cephe Yenileme Projesi.

Kastamonu Belediyesi
BaşkanlıkKonağıRestorasyon Projesi; Sanat Okulu Caddesi Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe İyileştirme Projesi.

Kepez Belediyesi
DokumaparkDoğa, Kültür ve Sanat Adası Projesi

Konya Büyükşehir Belediyesi
Alaaddin Bulvarı Cephe Rehabilitasyonu; Rüstem Paşa Kervansarayı Restorasyonu; Kız Öğretmen Okulu (Eski Rektörlük Binası) Rölöve,Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri; Tekel (İnhisarlar) Binası Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri; Konya Torrance Binası (Alaeddin Keykubat Konferans Salonu) Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri.

Mudanya Belediyesi
GiritSokağı Tarihi Konak Restorasyonu veRessam Gürol Sözen’in Eserlerinden Oluşan 1919- 1923 Destan ve Onlar Müzesi İşlevlendirme Projesi.

Başarı Ödülleri

Alanya Belediyesi
Ağaoğlu Hacı Mehmet Konağı Restorasyon Çalışması.

Bayındır Belediyesi
Kilise Bölgesi Sokak Sağlıklaştırma Restorasyonu.

Burdur Belediyesi
Gümüş (Ali Bey) Değirmeni Restorasyon ve Yeniden İşlevlendirme Projesi.

Burhaniye Belediyesi
PazarbaşıKonağı Restorasyonu ve ÇevreDüzenlenmesi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
HamamMüzesi Projesi.

Kilis Belediyesi
Kilis Belediye ÇarşısıRestorasyonu.

Konak Belediyesi
Basmane Eski Silahhane Binası Restorasyonu.

Kütahya Belediyesi
Darü’l Kurra Restorasyonu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi
Usta Şagirt Kümbeti Restorasyonu.Slider Altına