Header Reklam
Header Reklam

ÇEKÜL Kültür Elçileri, Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı Başarıyla Sona Erdi

20 Haziran 2024
ÇEKÜL Kültür Elçileri, Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı Başarıyla Sona Erdi

Şubat 2024 tarihinde başlayan “ÇEKÜL Kültür Elçileri: Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı”, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle başarıyla tamamlandı. Program, Edremit ilçesindeki 16 farklı okuldan 23 öğretmen tarafından 634 öğrenciye uygulandı. Eğitim, doğa, kültür ve insan arasındaki vazgeçilmez ilişkiyi temel alan etkinliklerle zenginleştirildi.


Balıkesir'in Zengin Mirası Keşfedildi 
21-22 Şubat 2024 tarihlerinde gerçekleştirilen öğretmen eğitimlerinin ardından programa katılan 27 öğretmen, Kentimin Öyküsü kılavuzunu öğrencileriyle uygulamaya başladı. Toplam 20 etkinlikten oluşan kılavuz, sınıf içinde ve kentin farklı yerlerinde uygulandı. Örneğin, birçok sınıf Antandros Antik Kenti'ni ziyaret ederek Eskinin Bilimi Arkeoloji etkinliğini gerçekleştirdi. Motiflerdeki Doğa etkinliği ile öğrenciler, bölgedeki canlıları ve bu canlıların kültür üzerindeki etkilerini keşfetti. Geçmişten Öğreniyorum etkinliği ile miras, bellek ve müze kavramlarını öğrendiler. Geleneksel Konutlar etkinliği ise öğrencilerin yerel mimariyi keşfetmesini sağladı.
12 Haziran'da gerçekleştirilen program kapanış etkinliği, IDA Madra Jeoparkı Müzesi'nde yapıldı. Etkinliğe Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Turizm ve Tanıtım Şube Müdürü Derya Solak, ÇEKÜL Vakfı Genel Sekreteri Ilgın Sözen ve Bilgi Ağacı Eğitim Uzmanı Pınar Ayöz Saydam katıldı. 24 öğretmen ve öğrencilere katılım sertifikaları takdim edildi.
ÇEKÜL Vakfı Genel Sekreteri Ilgın Sözen, programın öğrenciler üzerindeki etkilerini vurgulayarak, "Öğrencilerimiz Balıkesir'i doğası ve tarihiyle etkileşim içinde, geçmişten bugüne yaşamaya devam eden mirası farklı yönleriyle keşfetti" dedi. Öğretmenler, programın öğrencilere sağladığı faydaları dile getirerek, yeni sınıflarıyla programı uygulamaya devam etmek istediklerini belirttiler. Sertifika töreninin ardından katılımcılar, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çiftçi Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti ve yerel tarımsal ürünler hakkında bilgi aldı.
Başarıyla tamamlanan ÇEKÜL Kültür Elçileri: Balıkesir Kentimin Öyküsü Eğitim Programı'nın, önümüzdeki dönemlerde Balıkesir'in farklı ilçelerindeki öğretmen ve öğrencilerle buluşması planlanıyor.Slider Altına