Header Reklam
Header Reklam

Çankaya’ya New York Modeli Yatırım

24 Kasım 2015
Çankaya’ya New York Modeli Yatırım

New York modeli asfalt kaldırım çalışmasını ilçe sokaklarında uygulamaya koyan Çankaya Belediyesi, bu yıl 160 sokakta 25 bin 105 ton asfalt kaldırım serimi yaptı. Başkan Taşdelen, “3 haftalık işi, 1 günde tamamlıyoruz” diyor.

Çankaya Belediyesi, kaldırım taşlarının kısa sürede zarar görmesi ve yüksek maliyeti nedeniyle, ilçe sokaklarında New York tarzı (asfalt kaldırım) modele geçti. Hürriyet'ten Oğuz Demir'in haberine göre, belediye, bu sene içinde 160 sokakta, 25 bin 105 ton renkli desenli asfalt kaldırım çalışması yaptı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, asfalt kaldırımın pratik ve kullanışlı olduğunu belirterek halka ulaşan hizmetin de hızlandığını söyledi. Taşdelen, asfalt çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Renkli ve desenli asfalt kaldırım ile 5 işçimiz günde bin metrekare kaldırım serimi yapabiliyor. Bu işçilik eğer taş ile yapılırsa bin metrekare alan 3 haftada bitiyor. Yani, hizmet hızlandı. Diğer yandan asfalt kaldırım toz-toprak olmadan, vatandaşı rahatsız etmeden hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Asfalt kaldırımın bakım onarımı da çok pratik. Vatandaşlarımızdan da olumlu tepkiler aldık.

Hedef 200 Bin Ton

Sene başından bu yana 160 sokakta 25 bin 105 ton renkli desenli asfalt kaldırım çalışması yaptık. Diğer yandan ekiplerimiz, 989 sokakta onarım-yama çalışması, 295 sokakta ise tam kaplama yol çalışması, 50 caddede tam kaplama asfalt, 90 caddede onarım çalışması gerçekleştirdi. Yıl sonu hedefimi ise 200 bin ton asfaltı Çankayalının hizmetine sunmak.”

Haftada Bir Muhtarlık

İlçedeki 124 muhtarlığın binalarını da yenilediklerini aktaran Taşdelen, çelik konstrüksiyon üzerine preslenmiş kompozit kaplama ile her hafta bir muhtarlık binasını yaptıklarını anlattı. Taşdelen, “4 günde bina, 2 gün içinde iç dizaynı bitirilip bir haftada bir muhtarlık binası hizmete hazır hale getiriliyor. Yalıtımlı özel malzemeden yapılan binalarımız kışın sıcak, yazın serin tutuyor. Şu ana kadar 15 binayı bitirip muhtarlarımıza teslim ettik. Yıl sonuna kadar 25 muhtarlık yeni binasına kavuşmuş olacak, önümüzdeki yıl ise geri kalan tüm muhtarlıklar tamamlanacak” dedi.

Proje Demokrasisi

Çankaya’da yeşil alan ve park sayısının 500’e yükseldiğinin altını çizen Taşdelen, ilçede yer alan simgesel parklara edebiyatın usta ismi Yaşar Kemal’in adının yaşayacağı parkı da eklediklerini hatırlattı. Taşdelen, “Bu parkın yapımında vatandaşlarımızın da fikirleri doğrultusunda parkımızı şekillendirerek ‘Proje Demokrasisi’ni hayata geçirdik. 16 bin metrekare alanda yer alan parkımızın 11 bin 928 metrekaresi yeşil alandan oluşuyor. Yaklaşık 6 bin bitki ile biyolojik gölet yer alıyor. Bu park haricinde 5 parkımız daha bitti ve hizmete girecek” diye konuştu.

Kaynak: www.yapi.com.trSlider Altına