Header

Büyükşehirlerin başkanları Erciyes'te buluştu

18 Aralık 2015 Dergi: Kasım-Aralık 2015

Antalya, Gaziantep, Kayseri, Konya ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanları, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen İstişare Toplantısı'nda bir araya geldi. Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki de katıldı. Erciyes Magna Otel'de gerçekleştirilen toplantıda belediye mevzuatlarında yapılabilecek düzenlemeler üzerinde duruldu. Ayrıca ortak aklın ürettiği fikirler ve bunlardan doğan hizmet alanları masaya yatırıldı.

Gerçekleştirilen toplantının amacı hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TBMM'nin yeni yasama döneminde yerel yönetimlere dair görüşmelere katkı sağlamak amacıyla bir araya geldiklerini ifade ederek, "Yeni yasama döneminde yerel yönetimler ve özellikle de Büyükşehir Belediyeleri ile ilgili yapılacak çalışmalara ilişkin değerlendirmeler yapmak ve nasıl katkı sağlayabileceğimizi belirlemek amacıyla bir araya geldik. 1,5 yıl önce yürürlüğe giren ve başarıyla uygulanan Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’nu ufak tefek dokunuşlarla nasıl daha verimli hâle getirebiliriz gibi sorulara cevap arayacağız" dedi.

"Bizim derdimizi en iyi biz biliriz"

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, bütün özellikleri birbirine benzeyen Büyükşehir Belediyeleri olarak bir araya geldiklerini kaydederek, "Anadolu'da birbirine benzeyen, birçok ortak özelliği olan Büyükşehir Belediyeleri olarak bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Bir İstanbul veya bir İzmit bizim ölçeklerimizde değil. Yeni oluşturulan Büyükşehir Belediyeleri de bizim gibi değil. O yüzden, benzer özellikleri olan Büyükşehir Belediyeleri olarak bir araya geldik. Bizim derdimizi en iyi biz biliriz" diye konuştu.

"2019'a giderken önümüzdeki engelleri kaldırmamız gerekiyor "

Samsun ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanları’ndan sonra söz alan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, "Yaklaşık 20 ay önce yürürlüğü giren 6360 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanununun uygulamalarında güçlü taraflarımız da var sıkıntılarımız da var. 1 Kasım'dan sonra parlamentoda güçlü bir kabine oluştu. Bunları güçlü bir şekilde aktarmamız ve hızlıca çözüm yolları geliştirmeliyiz. 2019'a giderken önümüzdeki engelleri kaldırmamız gerekiyor" dedi.

"Büyükşehir Kanunu son derece olumlu"

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de 1,5 yıldır yürürlükte olan Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’nun temel belediyecilik ve altyapı hizmetleri açısından son derece faydalı olduğunu ifade ederek, "1,5 yıllık uygulamada 50 yıllık belediyelerin su ve kanal meseleleri, sınır meseleleri, kaynak ve akış bölgeleri meseleleri gibi meseleler hızlı bir şekilde çözüldü" diye konuştu.  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise hazırlayacakları teklifleri hızlı bir şekilde yeni hükümete ulaştırıp çözüm yollarını takip edeceklerini söyledi.