Header Reklam
Header Reklam

Busworld Türkiye 2024 Rekor Kıran Bir Etkinlik Oldu

09 Haziran 2024
Busworld Türkiye 2024 Rekor Kıran Bir Etkinlik Oldu

29-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen 10. Busworld Türkiye, Türkiye'nin en büyük otobüs ve tur otobüsü etkinliği olarak başarıyla tamamlandı. 16 ülkeden 159 katılımcı kuruluşun yer aldığı ve 96 ülkeden 1.881’i uluslararası ziyaretçi dahil olmak üzere 12.366 ziyaretçinin katıldığı etkinlik rekor kırdı. 9.975 metrekarelik bir alanı kaplayan fuarda, önde gelen üreticilere ait 56 otobüs ve yolcu otobüsünün yanı sıra çeşitli mini ve midi otobüsler ile çok sayıda parça, aksesuar ve hizmetler sergilendi. 
Busworld Türkiye 2024'te önde gelen üreticiler tarafından sergilenen geniş bir otobüs ve otobüs yelpazesi yer aldı: 
- Anadolu Isuzu: Anadolu Isuzu'nun 2024 fuarında şehir içi ve kısa mesafeli hizmete yönelik dört yeni modeli sergilendi. Bunlar arasında her biri gelişmiş özellikleri ve ödüllü tasarımlarıyla çeşitli ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan Cityport 12 Diesel Euro 6, Novociti Volt, Novo Volt ve Grand Toro yer aldı. 
- BMC: BMC, Busworld’de Procity ve Neocity modellerini sergiledi. Procity hattında tamamen yenilenen gövdeye sahip 12 metrelik yüzde 100 elektrikli otobüsler yer alırken, Neocity hattında ise havalimanı ve şehir içi güzergahlara uygun elektrikli midibüsler yer aldı. 
- Bozankaya: Bozankaya, 300 km'nin üzerinde menzil ve yaklaşık 2 saat şarj süresi sunan, ileri tasarımlı ve üçüncü nesil pil teknolojisine sahip, 12 metrelik, alçak tabanlı elektrikli otobüsü tanıttı. 
- CRRC MNG: En son teknolojiyi ve yeniliği sergileyen yeni elektrikli araçlarını sergiledi. 
- HABAŞ: HABAŞ standında 800 km menzile sahip Comfort City H2 yakıt hücreli otobüsü ve 400 km'ye kadar menzile sahip tamamen elektrikli Alfa Lux-e otobüsü yer aldı. 
- Karsan: e-Ata 12 Hidrojen otobüsü, otonom e-Atak şehir içi midibüs ve popüler eJest'ten oluşan tamamen elektrikli ve sıfır emisyonlu portföyünü tanıttı. 
- Otokar: Sultan Giga midibüs, dizel ve elektrikli Centro şehir içi otobüsleri ve büyük elektrikli otobüs e-Kent C'nin de aralarında bulunduğu dört model sergilendi. 
- IVECO BUS: Dizel, Biyometan veya elektrikli motorlarla çalıştırılabilen E-way, Crossway ve Daily gibi modellerin yanı sıra bölgesel ve ulusal rotalara yönelik çok yönlü Evadys de sergilendi. 
Minibüs Tasarım ve Üretiminde Liderlik 
Türkiye, minibüs tasarımı ve üretimindeki liderliğiyle tanınıyor ve bu, Busworld Türkiye 2024'te dikkat çekici bir şekilde sergilendi. Etkinlikte, önde gelen Türk üreticilerinin mini ve midibüsleri öne çıkarıldı ve ülkenin bu segmentteki yenilik ve kalite konusundaki itibarının altı çizildi: AYB, Aktepe, Başer Otomotiv, Bur-Can, Emir VIP, Erduman, Mercus-Bus, Öncü Lüks Araç Tasarımı, Palmiye Tasarım, Stylebus-Gürsözler, Yüksel ve Uğur Karoser. 
Bileşen ve Aksesuar Tedarikçileri 
Etkinlik aynı zamanda görsel olarak çekici stantlara sahip etkileyici bir bileşen, aksesuar ve hizmet tedarikçisi yelpazesine de ev sahipliği yaptı. Otomatik sürüş, etkileşimli güvenlik, hareket kontrolü ve elektromobilite gibi teknolojileri sergileyen ZF de bunların arasındaydı ve tamamı ulaşımın karbonsuzlaştırılmasını hedefliyordu. 
Uluslararası Basın Katılımı 
Etkinliğin küresel önemini ve otobüs ve yolcu otobüsü endüstrisi üzerindeki etkisini yansıtan önemli bir uluslararası ticari basın heyeti hazır bulundu. 
Ziyaretçi Katılımı 
Busworld Türkiye 2024 etkileyici sayıda ziyaretçi çekerek, katılım ve uluslararası katılımda yeni bir rekora imza attı. Bu başarı, etkinliğin sektör profesyonellerinin ağ kurması, yeni teknolojileri keşfetmesi ve iş fırsatlarını geliştirmesi için bir merkez olarak öneminin altını çiziyor. 
Bu yılki etkinliğin büyük başarısı, Busworld Türkiye'nin, Türkiye ve ötesindeki otobüs ve tur endüstrisi için çok önemli bir etkinlik olma statüsünü güçlendiriyor. Busworld International Genel Müdürü Vincent Dewaele şunları söyledi: "Busworld Türkiye 2024'ün büyük başarısından büyük heyecan duyuyoruz. Rekor kıran katılım ve yüksek düzeydeki uluslararası katılım, etkinliğin küresel otobüs ve yolcu otobüsü endüstrisindeki önemini vurguluyor. Bu ivmeyi bir yıldır ortağımız olan HKF Fuarcılık ile birlikte sürdürmeye devam ediyoruz. Başarı her zaman bir ekip işidir. Son olarak tüm katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize katılımlarından dolayı en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz." 
Bir sonraki Busworld Türkiye’nin; 17-19 Haziran 2026 tarihleri arasında aynı mekanda, İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilmesi planlanıyor ve mükemmellik ve yenilik geleneğini sürdürmeyi vaat ediyor.Slider Altına