Header Reklam
Header Reklam

Busworld Türkiye 2022, Şimdiye Kadarki En Büyük Başarıya İmza Attı

11 Haziran 2022
Busworld Türkiye 2022, Şimdiye Kadarki En Büyük Başarıya İmza Attı

Busworld ve Türk ortağı HKF Fuarcılık tarafından düzenlenen 9. Busworld Türkiye, 26-28 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi. Busworld Türkiye 2022, Busworld'ün Covid sonrası ilk organizasyonuydu.

“Yeni normal”, genel olarak fuarlar ve özel olarak Busworld Türkiye için çok başarılı bir yeni başlangıç ​​oldu. Mart 2020'deki fuara kıyasla, 2022 fuarı hem fiziksel ölçeği hem de katılımcı ve ziyaretçi sayıları açısından daha büyüktü. Ayrıca görsel açıdan da olağanüstü bir performans sergileyen fuar, birbirinden güzel araçlar ve stantlarla göze hitap etti. Fuar, 10.252'si Türk, 791'i yurt dışından olmak üzere 11.043 ziyaretçiyi ağırladı.

Elektrikli otobüsler

Toplamda, fuarda 2020'ye göre %43'lük bir büyüme ile 183 katılımcı yer aldı. İki salon (12.500 m2) Türk otobüs üreticileri Anadolu Isuzu, Karsan, Otokar, BMC, Güleryüz, Mapar (Temsa), İlesbüs, Bur-Can, Buskar, Erener, Erduman, Eşref Karoser, Gürsözler ve Harputlu tarafından sunulan araçlarla doluydu. Busworld Türkiye, 15 yıl sonra ilk kez markalarının Türkiye'de yeniden lansmanı için IVECO BUS'u da ağırladı.

Stantlarda hala dizel otobüsler görülebilse de, elektrikli otobüslere geçiş olduğu çok açıktı. Altyapı eksikliği nedeniyle Türkiye henüz elektrikli araçlara tam olarak hazır olmayabilir, ancak bu, Türk üreticilerin elektrikli otobüs üretip dünyanın geri kalanına ihraç etmesini engellemiyor.

IVECO BUS, standında üç aracı sergiledi. Streetway CNG, Türkiye pazarına sunuldu ve buna Crossway ve E-Way eşlik etti.

Otokar fuara en az 5 araç getirdi. Voith motorlu ve Webasto akülü 18,75m belden kırmalı e-Kent, dünya prömiyerini Busworld Türkiye'de yaptı.

Anadolu Isuzu, alternatif CNG yakıtlı, %100 biyogaz uyumlu Kendo, tam elektrikli NovoCITI Volt, Grand Toro (BigSEE ürün tasarım ödülü 2021 kazanan) ve Novolux ve Citiport 12 modellerini sergiledi.

Karsan, eksiksiz e-araç yelpazesini 5 modelle sundu: e-JEST (6m), e-ATAK (8m) ve e-ATA (10m, 12m ve 18m). e-Vision stratejisi ile Karsan'ı Avrupa'da elektrikli otobüslerin ilk 5 oyuncusu arasında konumlandırmayı hedefliyor.

MAN ve Temsa'nın otobüs ve minibüslerinin satışını, satışını yapan Mapar, bu kez Temsa ürün gamını sergiledi.

Güleryüz, elektrikli otobüsü Ecoline Electric'i ve tabii ki tipik üstü açık gezi otobüsü Panora Open Top'u tanıttı.

Erener, Erduman, Bur-Can; IVECO ve Mercedes-Benz Sprinter şasisi üzerine inşa edilen en yeni kreasyonlarını gösterdi.

Son olarak, tipik Türk lüks minibüsleri de göze çarptı. Tüm alt sektörler temsil edildi. Allison Transmission, ZF, Voith, Webasto, Fogmaker ve daha pek çok küresel sadık Busworld müşterileri, gelişmelerini sunmak için can atıyordu. Aselsan, FarHym, Belka, Eltesan gibi Türk firmaları Türkiye'de imalat sanayinin önemini doğruladı.

Herkes sonunda eski ve yeni müşterilerle tekrar yüz yüze görüşebilmekten çok memnun oldu.

Busworld Konuşmacı Köşesi

Busworld Türkiye'deki ilk Busworld Konuşmacı Köşesi, hem IVECO BUS, ZF ve Optibus gibi küresel şirketlerden hem de HydroBorPEM gibi daha küçük yerel şirketlerden konuşmacıları ağırlama fırsatı buldu. Gerçekleştirilen 11 kısa oturumdaki çeşitlilik harikaydı. Fuarın ilk iki gününde güvenlik konuları, akıllı otobüsler ve ticari araç zekası, elektrikli ve hidrojenli otobüslere geçiş ve hatta kış lastiği mevzuatı tartışıldı.

Frost & Sullivan'ın Türkiye ve daha geniş bölgesinden yapılan genel piyasa analizi, bugün neler olduğu ve yarın nereye gideceğimiz hakkında bir fikir veren programı da popüler ve bilgilendirici bir klasik olmaya devam etti.

Konuşmacılar Köşesi'nin açık konsepti, tüm ziyaretçilerin görüşmeler sırasında istedikleri zaman uğrayıp istedikleri oturumu izlemelerini sağladı. Bu, bilgiyi fuar katılımcılarına mümkün olduğunca yakın hale getirmek için gelecekteki Busworld fuarlarında da uygulanacak bir format. Küçük (24 koltuklu) açık alan, dinleyiciyi konuşmacıya yaklaştırır ve etkileşime açık bir atmosfer yaratır.

Busworld International'ın Genel Müdürü Vincent Dewaele; "İki uzun yılın ardından nihayet sahaya, ait olduğumuz yere geri döndük. Tüm katılımcıların tepkilerini deneyimlemek ve tekrar yüz yüze görüşebilmekten ne kadar mutlu olduklarını görmek son derece tatmin ediciydi. Her yerde kocaman gülümsemeler vardı. Açıkça ticaret fuarları her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri dönüyor. Çünkü insanların iş yapabilmeleri için insanlarla yüz yüze görüşmeleri gerekiyor ve Busworld, bunu en iyi koşullarda yapmalarına yardımcı oluyor” dedi.Slider Altına