Busworld Turkey 2020 Düzenlendi

20 Nisan 2020 Dergi: Mart-Nisan 2020

8. Busworld Turkey Fuarı, 5-7 Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlendi. Fuarın açılış konuşmalarını Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IPRU) Genel Kurul Başkanı Fatih Tamay, İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Genel Başkanı Turgay Gül, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) Başkanı Ercan Soydaş yaptı.
Fatih Tamay konuşmasında, “Fuarın başarılı olmasını diliyorum. Dünyadaki bazı gelişmeler hakkında bilgi vermek istiyorum. Dünya nüfusu yaklaşık 7 milyon yılda 7 milyara ulaştı ama 2050 yılına kadar 9 milyar olacak. Bu nüfusun yüzde 60’ı şehirlerde yaşayacak. Bu, çok ciddi bir artış anlamına geliyor. Dünyadaki kaynaklar hızla tükenirken, nüfusun bu kadar süratli artması, akıllı şehirler kavramının da önemini artırıyor. Akıllı şehirler; akıllı belediye, akıllı insan, akıllı ekonomi, temiz çevre demek. Yapay zeka, networking, entegre mobil sistemler, otonom araçlar, karbon ayak izi, akıllı ve bağlantılı ödeme sistemleri, akıllı duraklar, wi-fi, emniyet, güvenlik, ses ve enerji izolasyonu, sıfır yaralanma oranları, navigasyon gibi kavramlar da gelecekte sıkça konuşulacak ve hayatımıza daha çok dahil olacak” dedi.
İSTAB Genel Başkanı Turgay Gül, “Burada bulunmaktan onur duyuyorum. Bizlerle parça üreticilerini buluşturan Busworld yetkililerine ve katılımcılarına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.
TÖHOB Başkanı Ercan Soydaş ise konuşmasına şunları dile getirdi: “Türkiye genelinde 22 binden fazla özel halk otobüsü ile hizmet veriyoruz. İleriye dönük, yeni otobüsler için de adımlar atıyoruz.”
Busworld Turkey 2020’de 128 firma ürünlerini sergiledi. Fuarı 17 ülkeden basın mensubu ziyaret etti. Fuar kapsamında düzenlenen konferans programında ise sektörle ilgili önemli gelişmeler paylaşıldı.


Etiketler