Buğday Derneği, kompost üretimi için belediyeleri işbirliğine çağırıyor

04 Ağustos 2016 Dergi:

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Türkiye’de organik çöplerin (biyo-atık) ayrıştırılarak toplanması ve “siyah altın” tabir edilen kompost elde edilmesi için projeler yürütüyor. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyaloğu IV Programı kapsamında desteklenen “Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor” projesiyle öncelikle Türkiye’deki belediyelerin kompost konusunda durdukları yeri ortaya çıkarmak üzere bir durum ve ihtiyaç analizi yapılacak. Bu ihtiyaç analizi doğrultusunda AB’de kompost konusunda öne çıkan iyi uygulama örnekleri belirlenecek ve bu örnekleri yerinde incelemek amacıyla, belediye temsilcileri ile birlikte Avrupa’nın 3 şehrine saha ziyaretleri yapılacak. Yerel yönetimlere yönelik bir kompost rehberi hazırlanacak ve son olarak Türkiye’de bir kompost konferansı düzenlenecek.  

Projenin ilk adımı olan İhtiyaç Analizi anketi, Türkiye’de atığın, özellikle de organik atığın durumunu belirleyebilmek amacıyla, belediyelere yönelik olarak hazırlandı. Anketi dolduracak belediyeler arasından, kompost tesisi kurmaya en yatkın olan 21 belediye seçilerek, Avrupa Birliği’ndeki en etkin kompost işleme tesislerini ziyaret etmek üzere Avrupa şehirlerine götürülecek.

Türkiye Çöpünü Dönüştürüyor İhtiyaç Analizi Anketi’ne buradan ulaşılabilir. Detaylı bilgi için derneğin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 Slider Altına