Header Reklam
Header Reklam

Bozankaya, Endüstri 4.0 uygulamalarında bitiş çizgisine yaklaştı

20 Ekim 2017 Dergi: Eylül-Ekim 2017

Türkiye’deki ilk yerli yüzde 100 elektrikli otobüs üretimini gerçekleştiren Bozankaya, TÜBİTAK'ın "Otomotiv Sektörünün İhtiyaçlarına Cevap Verecek Modüler, Esnek, Akıllı Üretim Sistemlerinin Geliştirilmesi" başlıklı 1511 çağrısı kapsamında yürüttüğü Endüstri 4.0 Ar-Ge çalışmalarında bitiş çizgisine yaklaştı.

Bozankaya’nın sektöre öncülük ederek başlattığı Endüstri 4.0 Ar-Ge çalışmaları tamamlandığında, üretim hattındaki makinelerin birbirleriyle iletişimi (IOT) sağlanacak. Böylece üretimden doğru verilerin alınması, kullanılan ERP sistemiyle entegre edilerek her türlü aksiyonun izlenmesi, buna bağlı olarak yaşanması muhtemel sorunların önüne geçilmesi ve çözüme ulaştırılması için büyük bir fırsat yakalanacak.

Firmadan verilen bilgiye göre, günlük 15 bin çeşit nihai ürün üreten Bozankaya, ürünlerin elde edilebilmesi için günde yaklaşık 45 bin farklı operasyon uyguluyor. Manuel olarak yönetilmesi daha karmaşık olan operasyonların takibi ERP sisteminin entegre edilmesiyle daha da verimli hale gelecek. Üretim süreleri, performans verileri, makine çalışma verileri, hurda/ıskarta verileri ve üretim miktarı verileri manuel toplandığında ortaya çıkabilecek birçok hata engellenmiş olacak. Ayrıca, bakım/onarım ihtiyaçlarına ve parça değişikliğinde gereken takım/aparat değişimlerine kısa sürede müdahale edilerek, bu konulardaki giderler en aza indirilecek.   Slider Altına