Bio-UV Group Su Arıtma Teknolojileri, Dünya Kupası Stadyumuna Katkı Sağladı

09 Mayıs 2022 Dergi:

BIO-UV Group, Katar'ın Al Khor kentindeki Doha'nın son teknoloji ile donatılan Al-Bayt Stadyumu'na gelişmiş su arıtma sistemlerini başarılı bir şekilde kurdu. Bu sistemlerin de katkılarıyla, Katar Al-Bayt Stadyumu, FIFA Katar 2022 Dünya Kupası tarafından belirlenen beş yıldızlı sürdürülebilir derecelendirmesini karşıladı.

Katar'ın en büyük ikinci arenası olan 63.000 kapasiteli arenada, stadyumun soyunma odası havuzlarının, süs havuzlarının ve geniş göletlerin su kalitesini sağlayacak bir dizi gelişmiş UV ve ozon tabanlı sistem kuruldu.

Sistem entegratörü Watermaster Qatar tarafından kurulan ve Aralık 2021'deki FIFA Arap Kupası'ndan önce devreye alınan BIO-UV Group'un tedarik ettiği ürün grupları, triogen® O3 M7-520A ve O3 M6-WC50S ozon jeneratörleri ile triogen® CF1000 ve CF220 tam akışlı UV su arıtma sistemleri idi.

Watermaster Qatar Genel Müdürü Souheil Nasrallah şunları söyledi: “Stadyumun arazisindeki göller ve nehirler binlerce balık için güzel, doğal bir yaşam alanı sağlıyor, bu nedenle kimyasal içermeyen dezenfeksiyon ve arıtılmış kanalizasyon atıklarının yeniden kullanılmasına izin veren sistemler (TSE) çevresel açıdan çok önemliydi. BIO-UV Group, triogen® serisi ile güvenilir, sürdürülebilir su arıtma çözümlerinde iyi bir geçmişe sahip güvenilir bir ortaktır.”

BIO-UV Grubunun İhracat Direktörü Anne Julia şunları söyledi: “FIFA Dünya Kupası Katar 2022 Sürdürülebilirlik Stratejisi, sürdürülebilir atık yönetimi uygulamaları da dahil olmak üzere çevreyle ilgili kapsamlı bir dizi girişimi içeriyor. Su arıtma sistemlerimizin dünyanın en modern spor alanlarından biri için seçilmiş olması, su kaynaklı patojenler yoluyla enfeksiyonun yayılmasını önlemede teknolojimizin güvenilirliğinin ve etkinliğinin kanıtıdır.”

Julia sözlerine şöyle devam etti: “Su arıtma ve su kalitesi her zaman önemlidir. Ancak daha sıcak iklimlerde bakteri, virüs ve alglerin çoğalma hızı katlanarak daha hızlı olabileceğinden dezenfeksiyona özel dikkat gösterilmelidir. Ayrıca egzotik hastalıklar ve parazitler için daha büyük bir potansiyel var.”

Kanunen halka açık havuzlara minimum miktarda klor eklenmesi gerekirken, UV ve ozonun ikincil dezenfeksiyon kaynağı olarak kullanılması klor talebini önemli ölçüde azaltarak para tasarrufu sağlar ve su kalitesini iyileştirir.

BIO-UV Grubu Bölge Müdürü Khalifudeen Shafi şunları ekledi: “Oksidasyon ve UV teknolojileri sudaki birçok kirleticiyi yok ederek bakteri ve mikroorganizmaların hayati DNA'sına doğrudan saldırır. Cryptosporidium ve Giardia gibi klora dirençli patojenlerle mücadelede de etkilidir.”Slider Altına